Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Kąty nieproste – sposoby na pomieszczenia o nietypowych kształtach

Kąty nieproste – sposoby na pomieszczenia o nietypowych kształtach

Wnętrza o ścianach półokrągłych lub na planie wielokąta nieforemnego mogą być ucieczką od nudy w przestrzeni.

Czasem mieszkanie po prostu nam się „trafia”. Dostajemy je w spadku, decyduje niezwykle korzystna cena – jest mnóstwo powodów, które sprawiają, że stajemy się właścicielami wnętrza, które odbiega od ideału. Bywa, że właśnie jego niezwykłość i oryginalność jest tym, co urzeka. Za tą niezwykłością idą jednak zazwyczaj problemy praktyczne…Jesteśmy przyzwyczajeni do pomieszczeń, które mają za podstawę prostokąt lub kwadrat. To rozwiązanie wygodne i praktyczne, ale też mało oryginalne. Wnętrza o ścianach półokrągłych lub rozrysowane na planie wielokąta nieforemnego mogą być sposobem na ucieczkę od nudy w przestrzeni, a jednocześnie dostarczają wielu wyzwań podczas aranżacji. W jaki sposób zaadaptować takie nietypowe mieszkanie, żeby było wygodne i funkcjonalne?

Zdarzyło się nie tak dawno, że nasza firma pracowała przy urządzaniu apartamentu, którego większość pomieszczeń była nieustawna: część ścian schodziła się pod katem innym niż 90 stopni. W przypadku salonu nie było to jeszcze utrudnienie, ponieważ pomieszczenie było duże, podobnie w przypadku sypialni. Największym wyzwaniem okazała się łazienka – pozbawiona kątów prostych w ogóle, a na dodatek mała. Umieszczenie w niej wanny nie wchodziło w grę, a zainstalowanie prysznica wiązało się z pytaniem, w jaki sposób zniwelować fakt, że nie chce on w żaden sposób przylegać do ściany.

Ratunku!!! Nie przylega

Właśnie to zagadnienie – funkcjonalne rozmieszczenie sprzętów – jest jedną z bardziej problematycznych kwestii, z jakimi mamy do czynienia w pomieszczeniach nieustawnych. Żaden mebel umieszczony w narożniku nie będzie wyglądał estetycznie, co więcej, pomiędzy nim a ścianą znajdzie się mało elegancka dziura. W przypadku mniejszych metraży stanowi to duży problem – nietypowe kąty są bardziej widoczne, a przestrzeń na środku ściany, gdzie ewentualnie można postawić mebel, automatycznie mniejsza. To, co możemy wówczas zrobić, to – poza zagospodarowywaniem „prostych” narożników – odsuwać meble od ścian w kierunku środka pomieszczenia. Kolejnym rozwiązaniem jest zamawianie mebli na wymiar, konieczne w przypadku kuchni – żadnej gotowej kuchni nie uda się nam idealnie dopasować. Pomocne będzie również zastosowanie blendy – jako formatki do maskowania dziur.

Brak kątów prostych nastręcza trudności również przy kładzeniu fliz. We wspomnianej łazience, aby uniknąć zjawiska nieschodzenia się fug, zrezygnowano z kładzenia płytek jednolitych na rzecz płytek różnych formatów, ułożonych w taki sposób, w jaki kładzie się panele. Przy takim ułożeniu było oczywiste, że fugi nie mogą się schodzić. Kwestia ta przestała przyciągać uwagę i problem zniknął.


Aranżacja łazienki, źródło: www.valent.pl

Dążyć do harmonii

Wedle chińskiej sztuki aranżacji przestrzeni – feng shui – świat przenika energia qi, krąży zarówno w naturze, jak i w naszym ciele. Od tego, czy jej obieg jest harmonijny, zależy nasze dobre samopoczucie, należy więc zwracać uwagę na to, co potencjalnie mogłoby blokować jej przepływ. Najlepiej, kiedy strumień qi jest odbiciem natury – płynie swobodnie, łagodnymi zakolami. Nieregularny kształt pokoju, ostre kanty mebli czy półek są właśnie jednymi z takich „energetycznych blokad”, które Chińczycy nazywają zatrutymi strzałami.

Obojętnie, czy w to wierzymy, czy też nie, dobrze jest pamiętać, że nietypowe kąty w pomieszczeniu mogą być jego atutem, ale – paradoksalnie – powinien on zostać ukryty. Dobrze jest więc zadbać o to, aby nasze (bo przecież puste) narożniki nie przyciągały niepotrzebnie uwagi. I tak w kątach ostrych niewskazane jest instalowanie oświetlenia, dobrym rozwiązaniem będzie natomiast umieszczenie światła punktowego na ścianie naprzeciwko – co optycznie ten kąt powiększy. Dobrze jest też skierować uwagę w inne miejsce – na jakiś ciekawy, nietypowy element wystroju. Jeżeli pomieszczenie jest odpowiednio wysokie, może nim być podwieszany sufit – wielopoziomowy, trójwymiarowy, lustrzany. Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie na jednej ze ścian paneli 3D zwykłych lub wyciszających (te drugie, poza interesującym efektem wizualnym, dodatkowo wyciszą wnętrze), lub też mozaiki kamiennej z łupków, w której intrygująca jest jej trójwymiarowość i struktura.

Ukryty atut

Podsumowując – pomieszczenie nieustawne, ze względu na swoją wyjątkowość, to dobry wybór dla indywidualistów. Jest wnętrzem, które wymaga włożenia weń pewnego wysiłku, jeżeli chcemy, żeby było wygodne i funkcjonalne. Drugą sprawą okazuje się nasz komfort psychiczny – naturalnym pragnieniem człowieka jest dążenie do porządku i harmonii, toteż przebywanie w nietypowym pomieszczeniu może powodować odczucie nieokreślonego dyskomfortu. Dyskomfort ten da się jednak zniwelować – pomocny jest wybór odpowiednich rozwiązań i stosowanie optycznych trików. Wtedy nic już nie stoi na przeszkodzie, żeby cieszyć się pomieszczeniem tylko naszym – bo niepowtarzalnym i wyjątkowym.


Aranżacja mieszkania, źródło: www.valent.pl

Feng shui: jak zaradzić złej energii?

Aby poprawić przepływ energii w domu feng shui zaleca umieszczenie w nim przedmiotów, które mają odwracać negatywne wpływy otoczenia. Dzielą się one na trzy grupy. Oto kilka przykładów:

1. działanie ochronne:

  • lustro Bagua – ośmiokątna tarcza o średnicy 10 cm, z 8 trigramami wypisanymi wokół tarczy lustra, zajmującego pozycję centralną. Umieszcza się ją nad frontowymi drzwiami – ma za zadanie odbijać złe wpływy biegnące na nasz dom.
  • wypukłe lustra – stosuje się w korytarzach, na półpiętrach. Odwracają bieg szkodliwego qi.

2. działanie stabilizujące:

  • obrazy, grafiki, plakaty. Powinny przedstawiać pozytywne wydarzenia, napełniać szczęściem i radością
  • przedmioty gliniane – mają naturę ziemi, dają poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji

3. działanie wzmacniające:

  • lustra – optycznie powiększają przestrzeń. Ważne, by były czyste, bez zarysowań.
  • świece, lampy – odpowiedniki słońca i jego największej, życiodajnej siły.
  • kryształy – wzmacniają światło, które wnika do wnętrza.

                                                                                                                


 

Źródło: KRN.pl | 2015-12-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażdomy poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Sandomierskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Średzkimieszkania na wynajem gmina Biskupiecmieszkania na wynajem gmina Dzwolamieszkania na wynajem w Lubuczewiemieszkania na wynajem w Adamów-Parcelimieszkania na sprzedaż w Plizinie

Deweloperzy

);