Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jakie są koszty utrzymania mieszkania? Wycena 2023 r.

jakie-sa-koszty-utrzymania-mieszkania-wycena-2023-r
Jakie są koszty utrzymania mieszkania? Wycena 2023 r.

Zakup mieszkania nie jest jedynym wydatkiem, jaki czeka nowych właścicieli. W przyszłości będą musieli regulować również opłaty takie, jak chociażby czynsz czy podatek od nieruchomości. Jaki jest aktualny koszt utrzymania mieszkania w największych polskich miastach i co się na niego składa? Sprawdzamy.

Szalejąca inflacja sprawiła, że odczuwamy znaczący wzrost kosztów w niemal wszystkich dziedzinach życia. Podrożała żywność, kosmetyki i środki czystości, odzież, elektronika i sprzęt AGD, a także rozrywka czy wakacyjne wyjazdy. Jak wygląda sytuacja w przypadku kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania?
 

Ile aktualnie kosztuje wynajem mieszkania?

 
Wynajem mieszkania to alternatywa dla zakupu własnej nieruchomości. Jak pokazują statystyki, coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Są wśród nich nie tylko studenci i młodzi ludzie, których nie stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, ale również osoby pracujące w różnych miejscach w kraju lub na świecie. W związku z tym, że zależy im na mobilności i niezależności, nie chcą się wiązać z jednym, konkretnym mieszkaniem.
 
Wzrost popytu na mieszkania na wynajem spowodowała również wojna w Ukrainie i wiążąca się z nią ogromna liczba uchodźców napływających do nas zza wschodniej granicy, a także wysokie stopy procentowe i zaostrzenie wymagań banków względem kredytobiorców. Ten ostatni czynnik sprawił, że wiele osób, które planowały zaciągnięcie kredytu hipotecznego, musiało odłożyć go w czasie i przynajmniej chwilowo wynająć mieszkanie. Wzmożone zainteresowanie na rynku najmu z kolei spowodowało wzrost cen nieruchomości na wynajem. Jak wynika z raportu Amron Sarfin cena za I kwartał 2023 r. zwiększyły się średnio o 10 proc. w stosunku do tego, co było wcześniej.
 
Średni czynsz mieszkania o niewielkim metrażu w Warszawie wynosi obecnie 2500 zł. W Krakowie jest to ok. 2000 zł, natomiast w Trójmieście ok. 1965 zł. Oczywiście za większe mieszkanie, wyższy standard lub lokal wyposażony w luksusowe meble trzeba zapłacić znacznie więcej. W rzeczywistości w Krakowie trudno znaleźć dwupokojowe mieszkanie o powierzchni ok. 45-50 mkw. w dobrym standardzie za mniej niż 2500 zł.
 

Ile wynosi czynsz spółdzielczy w dużych polskich miastach?

 
Kolejną opłatą, jaką należy regulować, jest czynsz administracyjny. Jego wysokość może być różna w zależności od miasta oraz formy prawnej danej nieruchomości. Wraz z początkiem roku czynsze mocno poszły w górę. Obecnie w przypadku lokalu należącego do wspólnoty mieszkaniowej są one wyższe o niemal 20 proc. niż w ubiegłym roku. Opłata ta jest uzależniona od metrażu. Uśredniając ceny obowiązujące na większości dużych rynków w Polsce, można określić, że za 50-metrowe mieszkanie trzeba zapłacić ok. 500-750 zł.
 
Na podobnym poziomie utrzymują się obecnie czynsze spółdzielcze, choć często są one nieco niższe. Dzieje się tak, ponieważ spółdzielnia, jako instytucja znacznie większa niż wspólnota mieszkaniowa, może wynegocjować niższe stawki za utrzymanie budynku w czystości czy prace remontowo- budowlane, których koszt wchodzi w skład opłat czynszowych.
 

Jakie są opłaty w budownictwie socjalnym i komunalny?

 
Znacznie niższe są natomiast stawki związane z utrzymaniem mieszkania komunalnego lub socjalnego. Lokale te z założenia przeznaczone są dla osób znajdujących się w gorszej sytuacji materialnej, nie mogą więc być wygórowane. Jednak i w tym przypadku koszty wzrosły wraz z początkiem roku.
 
Stawki opłat za mieszkania komunalne naliczane są za każdy mkw. i wynoszą aktualnie:
 
  • w Warszawie - 10,81 zł/mkw.,
  • w Krakowie – od 5,96 zł/mkw. do 15,22 zł/mkw.,
  • we Wrocławiu – 8,90 zł/mkw.
 
Lokale socjalne są jeszcze tańsze – w ich przypadku średnia stawka wynosi 2,5 zł/mkw.
 

Ile wynosi podatek od nieruchomości?

 
Maksymalna wysokość podatku od nieruchomości jest każdego roku ustalana przez ministra finansów. Wpływ na nią ma wiele czynników gospodarczych, m.in. poziom inflacji. O ostatecznej wysokości podatku decydują jednak poszczególne gminy, które są zobowiązane do pobierania go. Mogą one przyjąć najwyższą możliwą stawkę (co jest powszechną praktyką – w tym roku zdecydowało się na to aż 92 proc. wszystkich gmin) lub nałożyć na właścicieli nieruchomości mniejszy wydatek.
 
W 2023 r. maksymalna wysokość podatku od nieruchomości w przypadku mieszkań wynosi 0,82 zł/mkw. Ostateczny koszt, jaki poniesie właściciel, uzależniony jest więc od metrażu jego mieszkania. W przypadku lokalu o powierzchni 45 mkw. będzie to niecałe 37 zł.
 

Jakie jeszcze koszty muszą regulować właściciele mieszkań?

 
Właściciele oraz najemcy mieszkań muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z eksploatacją nieruchomości. Należy do nich m.in. wywóz śmieci – wysokość opłaty uzależniona jest od ilości osób zamieszkujących dany lokal. Wynosi ona kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca.
 
Kolejną opłatą jest koszt ogrzewania. Jej wysokość wynika ze źródła ciepła oraz jego zużycia. W przypadku mieszkań w budynkach wielorodzinnych zazwyczaj jest to ogrzewanie gazowe lub centralne. Dodatkową opłatę może stanowić przyłącz do internetu czy też pakiet telewizyjny. Wszystkie te opłaty powinny się zamknąć w kilkuset złotych w skali miesiąca.
 

Kupując mieszkanie, należy pamiętać, że oprócz comiesięcznej raty za kredyt, konieczne stanie się regulowanie wielu innych opłat, które mogą znacząco podnieść koszty. Wszystko to należy więc uwzględnić we własnym budżecie domowym. 

Źródło: KRN.pl | 2023-07-13

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);