Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak zyskać na zakupie działki budowlanej

Zakup działki budowlanej
Zakup działki budowlanej

Inwestycja w działkę budowlaną jest jedną z bezpieczniejszych, ale aby zyskać na niej jak najwięcej, trzeba dokładnie przeanalizować rynek.

Dynamiczny rozwój gospodarczy kraju i dobre wskaźniki demograficzne utrzymują tendencję wzrostową na rynku nieruchomości. Najniższe, utrzymujące się od kilku lat wartości stóp procentowych zachęcają do zaciągania kredytów hipotecznych. Potencjalni nabywcy poszukują różnych możliwości inwestowania, a jednym z bezpieczniejszych jest inwestycja w grunty. Wybór nie jest jednak taki łatwy, a zatem warto w tym przypadku zaufać profesjonalistom.

Za dobry przykład posłuży nam temat zakupu działki budowlanej. W tym konkretnym przypadku wiedza pośrednika wykracza często poza zakres ogólny. Cechuje go dobra znajomość zagadnień z zakresu Prawa budowlanego, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pośrednik doradzi, na co należy zwracać uwagę i wskaże ewentualnie problemy przy staraniu się o pozwolenie na budowę.

Małopolskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami regularnie prowadzi specjalistyczne szkolenia z zakresu Prawa budowlanego, administracyjnego, jak również wprowadzanych zmian w przepisach dotyczących nieruchomości gruntowych. Szkolenia te cieszą się popularnością wśród członków Stowarzyszenia, duży nacisk kładziony jest na sferę praktyczną.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Położenie nieruchomości

Jest to aspekt wielowymiarowy. Należy przeanalizować odległość od centrum miasta, pracy, szkoły, dostępność sklepów czy instytucji. Obecnie nawet bardziej niż odległość, znaczenia nabiera czas dojazdu. Warto przeanalizować dostępną komunikację, taką jak kolej aglomeracyjna, przystanki park&ride czy chociażby sprawdzić częstotliwość w kursowaniu autobusów i tramwajów. Kraków w ostatnim czasie wprowadził wiele udogodnień dla pasażerów, zarówno tych podróżujących w obrębie miasta, jak i na jego peryferiach. Inwestorzy także coraz częściej zwracają uwagę na obszary wolne od smogu, dobrze przewietrzane, zlokalizowane przy parkach, lasach i terenach rekreacyjnych. Pomoc profesjonalisty może okazać się tu nieodzowna.

Odpowiednia cena

Cena musi być adekwatna do warunków rynkowych i najogólniej ujmując – „jakości” działki. Obecnie za pomocą dostępnych wyszukiwarek i portali do wycen nieruchomości, możemy podjąć próbę oszacowania średniej wartości gruntu budowlanego. Warto jednak skorzystać z pomocy pośrednika. Dużo lepiej zna on lokalny rynek nieruchomości, ma dostęp do szerszej bazy danych i co ważniejsze – do cen transakcyjnych, które w wielu przypadkach potrafią się znacznie różnić od tych ofertowych. Pamiętajmy, że na koszt zakupu działki wpływają także czynniki niewymierne, np. sąsiedztwo znanych osobistości.

Powierzchnia


Wśród inwestorów możemy zaobserwować większe zainteresowanie terenami, które można podzielić na mniejsze działki budowlane, lub takie o wysokim współczynniku zabudowy. Wzrasta znaczenie obszarów z możliwością zabudowy bliźniaczej i szeregowej. Zjawisko to jest szczególnie dostrzegalne na obrzeżach dużych miast, tam gdzie nie mamy możliwości realizacji budynków wielokondygnacyjnych o wyższym współczynniku tzw. powierzchni użytkowej mieszkalnej (PUM). Wskazanie takich obszarów warto powierzyć specjaliście. Obecnie ponad 38 proc. powierzchni Krakowa nie zostało jeszcze objęte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Obszary te mają szczególne znaczenie dla inwestorów.

Media

Wybierając działkę budowlaną pod inwestycję, nie możemy pominąć tak ważnego zagadnienia, jakim są media. Co prawda, w ostatnim czasie obserwujemy znaczący wzrost roli pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii (energia słoneczna, geotermalna), lecz bez zasilania te urządzenia nie będą działać. W obrębie Krakowa nadal występują obszary bez dostępu do sieci wodociągowej, spora część miasta nie jest przyłączona do sieci kanalizacyjnej i gazowej. Duży nacisk kładzie się na ochronę środowiska, wprowadzane są zakazy palenia paliwami stałymi, rośnie ekoświadomość społeczeństwa, a rozbudowane programy rządowe zachęcają do instalowania nowoczesnych źródeł energii.

Inwestor powinien się zatem upewnić, jakie przepisy obowiązują na danym obszarze, czy nie czyhają na niego niemiłe niespodzianki po zakupie nieruchomości. Warto przed transakcją wystąpić z wnioskiem do poszczególnych mediodawców, lub powierzyć tę sprawę pośrednikowi, upewniając się tym samym, że w przyszłości nie będziemy mieli problemów z przyłączami.

Powierzchnia działki budowlanej
W jakie działki inwestować?

Przeznaczenie działki

Jeżeli na danym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, sprawa jest w miarę przejrzysta. W przypadku braku takiego dokumentu, konsultacja ze specjalistą przed zakupem może okazać się niezbędna. Z kolei w wielu przypadkach brak planu daje dużo większe możliwości projektowania przyszłej zabudowy. Przydają się wówczas wiadomości z zakresu Prawa budowlanego i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Profesjonalny pośrednik współpracuje także z biurami architektonicznymi, przeprowadzając regularnie konsultacje. Monitoruje tym samym zmiany w zakresie wyżej wymienionych przepisów.

Podsumowując, zlecenie profesjonalnemu pośrednikowi poszukiwania odpowiedniej działki pod budowę, może przynieść wymierne korzyści. Nieruchomości gruntowe od lat należały do bezpiecznych inwestycji, szczególnie w procesie długofalowym. Odpowiednio dobrana i przeanalizowana działka może przynieść inwestorowi spore zyski.

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 04/2019 | 2019-03-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);