Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak kupować mieszkania na licytacjach komorniczych?

Jak kupować mieszkania na licytacjach komorniczych?
Jak kupować mieszkania na licytacjach komorniczych?

Zazwyczaj kupując mieszkanie od komornika możemy spodziewać się atrakcyjnej ceny. Do zalet warto też doliczyć poczucie bezpieczeństwa. Jak właściwie kupować mieszkanie na licytacji komorniczej?

Do zakupu mieszkania w drodze licytacji komorniczej z całą pewnością może przekonać cię fakt, iż w ten sposób można wejść w posiadanie prawdziwej perełki cenowej. Takie nieruchomości mają „czyste konto”, co oznacza brak skomplikowanych formalności już na samym początku. A jednak, nie każdy wie, w jaki sposób można kupić mieszkanie na licytacji komorniczej i co się z tym wiąże.

Na licytacji komorniczej nie zapłacisz wiele

Wspomnieliśmy, iż mieszkania kupowane na licytacji komorniczej zwykle są wystawione w naprawdę atrakcyjnych cenach. Wynika to z faktu, iż już podczas pierwszej licytacji komornik musi wystawić mieszkanie dużo taniej, niż wynosi jego realna wartość. Cena wywoławcza wynosi wówczas trzy czwarte wartości nieruchomości, a w drugiej licytacji… zaledwie dwie trzecie! Warto wiedzieć, iż do drugiej licytacji może wcale nie dość, jeśli zwycięzca zostanie wyłoniony już na pierwszym etapie postępowania.

Środki pozyskane w ten sposób przeznaczane są, oczywiście, na zaspokojenie roszczeń wierzycieli danego dłużnika oraz wszelkie koszty komornicze. Kupione na licytacji mieszkanie jest więc nieruchomością należącą uprzednio do dłużnika, który z jakichś względów nie spłacał terminowo swoich zobowiązań.

Jak wziąć udział w licytacji komorniczej?

Wpadła ci w oko nieruchomość, która została wystawiona na sprzedaż przez komornika? Wystarczy wziąć udział w licytacji i przelicytować innych uczestników, a mieszkanie będzie twoje! Jak się za to zabrać? To bardzo proste. Po pierwsze, musisz wpłacić tzw. wadium. Wynosi ono 10 proc. wartości danej nieruchomości, jaką oszacowano. Jest to niezbędny warunek, którego niedopełnienie uniemożliwi ci wzięcie udziału w licytacji.

Licytacje komornicze są otwarte dla wszystkich pełnoletnich osób, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych. Z tej obszernej grupy wyłączeni są jednak niektórzy – sam wierzyciel, a także jego bliska rodzina, jak małżonek, dziecko, rodzic czy rodzeństwo. Wyłącznie w wyjątkowych przypadkach sąd może wyrazić zgodę na przystąpienie takiego uczestnika do licytacji.

Jeśli plan się powiedzie i to właśnie twoja oferta zostanie tą zwycięską, koniecznie pamiętaj o dotrzymaniu terminów wpłaty środków – masz na to 14 dni! W przeciwnym razie może ci to uniemożliwić licytowanie innych nieruchomości w przyszłości.

Najpierw jednak, gdy już wylicytujesz swoje nowe mieszkanie, musisz czekać na tzw. przybicie przez sąd. Z kolei po opłaceniu należnej sumy możesz spodziewać się wydania przez sąd postanowienia o przysądzeniu własności do nieruchomości. Teraz pora na złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności. Kolejnym krokiem będzie wniosek o wpis do księgi wieczystej, określający cię jako właściciela danej nieruchomości. Jeśli w księdze wieczystej znajdziesz jakiekolwiek obciążenia, masz prawo zażądać ich wykreślenia.

Jak szukać perełek cenowych na licytacjach komorniczych?

Kupno nieruchomości od komornika zwykle jest bardzo opłacalne. Oczywiście, nie jest to regułą, bowiem o potencjale inwestycyjnym danego mieszkania decydują nie tylko kwestie takie, jak jego cena. Kiepski stan ogólny nieruchomości lub nieatrakcyjne sąsiedztwo może zniweczyć twoje inwestycyjne plany. Warto zwrócić na to zatem uwagę.

Kolejną „komplikacją”, na którą możesz natrafić podczas zakupu mieszkania od komornika, jest kwestia ewentualnych obciążeń w postaci np. prawa do dożywotniego użytkowania nieruchomości. Niezależnie od tego, czy kupujesz mieszkanie na własne cele mieszkaniowe, czy w celach inwestycyjnych – to może okazać się prawdziwym problemem, bowiem chodzi o nic innego jak o prawo do mieszkania w danej nieruchomości aż do śmierci. Takie informacje znajdziesz w księdze wieczystej, a dokładniej – w jej III rozdziale.

Uważaj na lokatorów

Niezależnie od zapisów w księdze wieczystej, koniecznie zapoznaj się ze stanem faktycznym interesującej cię nieruchomości. Może bowiem okazać się np., że mieszka tam jakiś uparty lokator, który nie zamierza opuścić lokalu dobrowolnie. Będzie to więc kolejny problem do rozwiązania, bowiem niemożliwe może okazać się np. przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych. Eksmisja lokatora może natomiast zająć sporo czasu.

Sam proces poszukiwania takich okazji cenowych na licytacjach komorniczych nie jest natomiast skomplikowany. W tym celu warto zaglądać na ogólnopolską stronę Krajowej Rady Komorniczej. Można też przeglądać strony internetowe pobliskich kancelarii komorniczych – tam także znajdziemy obwieszczenia o licytacjach. Szukać możesz ich też w sądzie rejonowym właściwym dla położenia wystawianej na licytację nieruchomości. A nawet – w urzędzie miasta lub gminy. W każdym z obwieszczeń, obok szczegółów dotyczących danej nieruchomości i miejsca oraz daty i godziny licytacji, znajdziesz także cenę wywoławczą oraz określone wadium. Możesz spodziewać się też takich informacji, jak określenie daty i przedziału godzinowego, w którym można pojawić się w danym mieszkaniu celem obejrzenia go przed ewentualnym zakupem.

Źródło: KRN.pl | 2023-12-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);