Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Hipoteka łączna - dla doświadczonych inwestorów

Hipoteka łączna - dla doświadczonych inwestorów

Hipoteka łączna – niestandardowa forma finansowania nieruchomości. W jaki sposób i kto może na niej skorzystać?

Hipoteka łączna to dość mało znany sposób finansowania nieruchomości. Z tego powodu trudno jest znaleźć odpowiedni bank, mający w swojej ofercie taką właśnie formę kredytowania inwestycji. Warto jednak pochylić się nad tym zagadnieniem, zwłaszcza że jego praktyczna realizacja jest możliwa – istnieje bowiem kilka banków, które byłyby nam w stanie pomóc.

Hipoteka łączna jest formą zabezpieczenia spłaty wierzytelności na więcej niż jednej nieruchomości kredytobiorcy – tłumaczy Ronald Szczepankiewicz, autor książki „Tajna broń kredytobiorcy”, doświadczony ekspert kredytowy oraz założyciel firmy RM Kredyty Niezależne Pośrednictwo Kredytowe. Przy standardowej hipotece, bank zabezpieczy się na tej nieruchomości, którą kupujemy za pomocą kredytu hipotecznego, natomiast przy hipotece łącznej, zabezpieczeniem jest również dodatkowa nieruchomość. Może ona należeć do nas lub – jeśli nie posiadamy w zanadrzu dodatkowego mienia wolnego od kredytów – do rodziny lub osób trzecich. Jeśli nie jest to nasza własność, musimy jednak uzyskać odpowiednią zgodę na obciążenie jej hipoteką, bądź sam właściciel powinien przystąpić z nami do kredytu. Istotne jest również, aby nieruchomość ta nie była przedmiotem jakichkolwiek zobowiązań kredytowych. Warto zaznaczyć, że niektóre banki nie wezmą pod uwagę nieruchomości będących własnością spółdzielczą.

Po co jednak stosować taki zabieg? Czy warto w nasz kredyt mieszać rodzinę i obciążać hipoteką dodatkową nieruchomość? Eksperci RM Kredyty na podstawie swojego doświadczenia w tej dziedzinie zebrali wszystkie za i przeciw.

Zalety hipoteki łącznej


Jedną z istotnych zalet takiego finansowania jest zdecydowanie brak wkładu własnego. Zgodnie z rekomendacją „S” wydaną przez KNF w 2014 r., bank może udzielić kredytu na 80 proc. wartości nieruchomości (LTV). Oznacza to, że pozostałe 20 proc. musimy pokryć z własnej kieszeni. Niekiedy niektóre banki zgodzą się na 10 proc. wkładu własnego, ale tylko przy pokryciu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. W wypadku hipoteki łącznej da się to jednak pominąć. Dodatkową nieruchomość wolną od obciążeń, bank potraktuje jako nasz wkład własny, ale w zamian obciąży ją hipoteką, aby się na niej zabezpieczyć. Jeśli jesteśmy w posiadaniu nieruchomości, którą np. otrzymaliśmy w spadku, nie musimy obawiać się odkładnia dodatkowych kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych na wkład własny. Gotówka i tak będzie potrzebna na pokrycie innych opłat związanych z zaciągnięciem kredytu oraz zakupem nieruchomości. Takie oszczędności możemy przeznaczyć również na remont i/lub wykończenie mieszkania, ponieważ banki nie skredytują wszystkich naszych pomysłów, a jedynie te podstawowe. Jeżeli natomiast problemem jest zbyt mała wartość nieruchomości w stosunku do wysokości kredytu, hipoteka łączna może pomóc nam otrzymać pozytywną decyzję kredytową w banku. Dodatkowa nieruchomość obniży poziom LTV (loan to value – współczynnik pomiędzy wysokością kredytu a wartością jego zabezpieczenia), co może korzystnie wpłynąć na niestandardową ofertę ze strony banku. Hipoteka łączna pomaga w uzyskaniu niższego kosztu kredytu, ponieważ bank w tym przypadku chętniej zaproponuje niższą marżę, a także ominiemy ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

strona: [ 1 ] 2 3
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 24/2017 | 2017-12-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Sand Hotel ****
CHE162PI47
Osiedle Klonowe 14
Apartamenty Lema
Oaza Bronowice

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 
Super oferta: / poprzednia następna