Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Gdzie inwestować: na rynku w Hiszpanii

Gdzie inwestować: na rynku w Hiszpanii

Coraz lepsza sytuacja gospodarcza w Hiszpanii powoduje, że kraj ten cieszy się dużym zainteresowaniem wśród obcokrajowców inwestujących w nieruchomości.

Hiszpańska gospodarka wzrosła o ok. 3,1 proc. w 2017 r., pomimo trwającego kryzysu politycznego w Katalonii. Unia Europejska prognozuje wzrost PKB dla Hiszpanii na 2018 r. z 2,5 do 2,6 proc.

Na hiszpańskim rynku nieruchomości w porównaniu do stycznia zeszłego roku zanotowano wzrost cen domów o ok. 8 proc. Wszystkie hiszpańskie regiony autonomiczne doświadczą również wzrostu cen mieszkań. W Madrycie przewiduje się najwyższy wzrost o ok. 11 proc., w Castilla y León o 8 proc. oraz na Wyspach Kanaryjskich o 7,7 proc. W Katalonii wzrost cen nieruchomości spowolni się do ok. 5,5 proc., głównie z powodu napięć politycznych.

Popyt nadal rośnie, sprzedaż nieruchomości wzrosła o ok. 17 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Z drugiej strony zauważalny jest 13-procentowy wzrost cen nowo wybudowanych nieruchomości.

Aktywność na rynku transakcyjnym została spowodowana głównie przez obcokrajowców. W tej grupie nabywców większość stanowią Belgowie, Holendrzy, Anglicy, Niemcy, Włosi, Francuzi oraz Polacy, którzy chętnie dokonują zakupu nieruchomości głównie w rejonie Costa del Sol, Costa Blanca oraz w takich miastach, jak Barcelona i Madryt. Największy wzrost sprzedaży odnotowano w ciągu ostatniego roku w regionach i miastach: Castilla La Mancha – o 26 proc., Madryt – o 20,5 proc., Walencja – o 19,6 proc., Asturia – o 18,5 proc., Baleary – o 17 proc., Katalonia – o 15,2 proc., Andaluzja – o 13,5 proc., Murcja – o 13,2 proc., Canarias – o 11,9 proc. i Galicja o 9,4 proc.

Dobre perspektywy dla rynku

Specjaliści prognozują optymistyczne perspektywy dla hiszpańskiego rynku nieruchomości. Prawdopodobnie sprzedaż domów wzrośnie o 15 proc., osiągając poziom ok. 600 tys. transakcji, zaś ceny domów w Hiszpanii będą wyższe o ok. 7 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.
Od 2017 r. do marca 2018 r. wzrosły ceny domów w dużych miastach, o ok. 8 proc. w skali roku, co daje kwotę średnio 1550 euro za mkw. Na Wyspach Kanaryjskich i Balearach odnotowano wzrosty o ok. 5 proc., do średnio 1500 euro za mkw., na wybrzeżu śródziemnomorskim o ok. 4 proc. do średnio 1350 euro za mkw.
W chwili obecnej najdroższe mieszkania w Hiszpanii znajdują się w San Sebastian, w miejscowości wypoczynkowej nad Zatoką Biskajską. Ich ceny wynoszą średnio 3300 euro za mkw. Drogo jest także w Barcelonie – 3220 euro za mkw. oraz w Madrycie – 2730 euro za mkw.

Kryzys mieszkaniowy, który uderzył w hiszpańską gospodarkę, przyniósł rosnące bezrobocie oraz pozostawił deweloperów z niesprzedanymi nieruchomościami i ogromnymi długami. Pomimo wzrostu cen w ciągu ostatnich dwóch lat, ogólnokrajowe stawki za nieruchomości wciąż są na o wiele niższym poziomie niż w szczytowym obserwowanym okresie przed globalnym kryzysem.

Hiszpania atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów


Od 2014 r. widoczny jest powrót zagranicznych inwestorów, w 2017 zakupy dokonane przez obcokrajowców na rynku nieruchomości stanowiły ok. 15 proc. całej sprzedaży w Hiszpanii.
Największymi zagranicznymi nabywcami nieruchomości w pierwszym kwartale bieżącego roku pozostają Brytyjczycy (17 proc.), a następnie Francuzi (9,8 proc.), Niemcy (8,4 proc.), Szwedzi (7,6 proc.), Belgowie (7,1 proc.) i Włosi (6,2 proc.). Rośnie również sprzedaż wśród chińskich nabywców, którzy stanowią ok. 5,2 proc.

Dzięki dużemu zainteresowaniu rynkiem hiszpańskim wśród zagranicznych inwestorów, wzrasta liczba wydawanych pozwoleń na budowę. W 2016 r. statystyki dotyczące pozwoleń na budowę wzrosły o 29,4 proc., a następnie w ciągu 2017 r. liczba pozwoleń na budowę wzrosła jeszcze o średnio ok. 18 proc.

Specjaliści uważają, że w bieżącym roku uda się uniknąć niedoborów, szczególnie w Madrycie, Barcelonie, Maladze, Granadzie, Gironie, San Sebastian i innych miejscowościach.

Obecnie działalność budowlana wynosi ok. 40 proc. poziomu sprzed kryzysu w 2007 r., częściowo poprawiając nadpodaż istniejącą przed kryzysem.

strona: [ 1 ] 2
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” 07/2018 | 2018-04-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Oaza Bronowice
Villa sento
Osiedle Klonowe 14
Sand Hotel ****

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 
Super oferta: / poprzednia następna