Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Gdzie inwestować: na rynku w Hiszpanii

Gdzie inwestować: na rynku w Hiszpanii

Coraz lepsza sytuacja gospodarcza w Hiszpanii powoduje, że kraj ten cieszy się dużym zainteresowaniem wśród obcokrajowców inwestujących w nieruchomości.

Hiszpańska gospodarka wzrosła o ok. 3,1 proc. w 2017 r., pomimo trwającego kryzysu politycznego w Katalonii. Unia Europejska prognozuje wzrost PKB dla Hiszpanii na 2018 r. z 2,5 do 2,6 proc.

Na hiszpańskim rynku nieruchomości w porównaniu do stycznia zeszłego roku zanotowano wzrost cen domów o ok. 8 proc. Wszystkie hiszpańskie regiony autonomiczne doświadczą również wzrostu cen mieszkań. W Madrycie przewiduje się najwyższy wzrost o ok. 11 proc., w Castilla y León o 8 proc. oraz na Wyspach Kanaryjskich o 7,7 proc. W Katalonii wzrost cen nieruchomości spowolni się do ok. 5,5 proc., głównie z powodu napięć politycznych.

Popyt nadal rośnie, sprzedaż nieruchomości wzrosła o ok. 17 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Z drugiej strony zauważalny jest 13-procentowy wzrost cen nowo wybudowanych nieruchomości.

Aktywność na rynku transakcyjnym została spowodowana głównie przez obcokrajowców. W tej grupie nabywców większość stanowią Belgowie, Holendrzy, Anglicy, Niemcy, Włosi, Francuzi oraz Polacy, którzy chętnie dokonują zakupu nieruchomości głównie w rejonie Costa del Sol, Costa Blanca oraz w takich miastach, jak Barcelona i Madryt. Największy wzrost sprzedaży odnotowano w ciągu ostatniego roku w regionach i miastach: Castilla La Mancha – o 26 proc., Madryt – o 20,5 proc., Walencja – o 19,6 proc., Asturia – o 18,5 proc., Baleary – o 17 proc., Katalonia – o 15,2 proc., Andaluzja – o 13,5 proc., Murcja – o 13,2 proc., Canarias – o 11,9 proc. i Galicja o 9,4 proc.

Dobre perspektywy dla rynku

Specjaliści prognozują optymistyczne perspektywy dla hiszpańskiego rynku nieruchomości. Prawdopodobnie sprzedaż domów wzrośnie o 15 proc., osiągając poziom ok. 600 tys. transakcji, zaś ceny domów w Hiszpanii będą wyższe o ok. 7 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.
Od 2017 r. do marca 2018 r. wzrosły ceny domów w dużych miastach, o ok. 8 proc. w skali roku, co daje kwotę średnio 1550 euro za mkw. Na Wyspach Kanaryjskich i Balearach odnotowano wzrosty o ok. 5 proc., do średnio 1500 euro za mkw., na wybrzeżu śródziemnomorskim o ok. 4 proc. do średnio 1350 euro za mkw.
W chwili obecnej najdroższe mieszkania w Hiszpanii znajdują się w San Sebastian, w miejscowości wypoczynkowej nad Zatoką Biskajską. Ich ceny wynoszą średnio 3300 euro za mkw. Drogo jest także w Barcelonie – 3220 euro za mkw. oraz w Madrycie – 2730 euro za mkw.

Kryzys mieszkaniowy, który uderzył w hiszpańską gospodarkę, przyniósł rosnące bezrobocie oraz pozostawił deweloperów z niesprzedanymi nieruchomościami i ogromnymi długami. Pomimo wzrostu cen w ciągu ostatnich dwóch lat, ogólnokrajowe stawki za nieruchomości wciąż są na o wiele niższym poziomie niż w szczytowym obserwowanym okresie przed globalnym kryzysem.

Hiszpania atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów


Od 2014 r. widoczny jest powrót zagranicznych inwestorów, w 2017 zakupy dokonane przez obcokrajowców na rynku nieruchomości stanowiły ok. 15 proc. całej sprzedaży w Hiszpanii.
Największymi zagranicznymi nabywcami nieruchomości w pierwszym kwartale bieżącego roku pozostają Brytyjczycy (17 proc.), a następnie Francuzi (9,8 proc.), Niemcy (8,4 proc.), Szwedzi (7,6 proc.), Belgowie (7,1 proc.) i Włosi (6,2 proc.). Rośnie również sprzedaż wśród chińskich nabywców, którzy stanowią ok. 5,2 proc.

Dzięki dużemu zainteresowaniu rynkiem hiszpańskim wśród zagranicznych inwestorów, wzrasta liczba wydawanych pozwoleń na budowę. W 2016 r. statystyki dotyczące pozwoleń na budowę wzrosły o 29,4 proc., a następnie w ciągu 2017 r. liczba pozwoleń na budowę wzrosła jeszcze o średnio ok. 18 proc.

Specjaliści uważają, że w bieżącym roku uda się uniknąć niedoborów, szczególnie w Madrycie, Barcelonie, Maladze, Granadzie, Gironie, San Sebastian i innych miejscowościach.

Obecnie działalność budowlana wynosi ok. 40 proc. poziomu sprzed kryzysu w 2007 r., częściowo poprawiając nadpodaż istniejącą przed kryzysem.

Hiszpania również dla inwestorów spoza Unii

Od 30 września 2013 r. funkcjonuje System Golden Visa, który spowodował wzrost zainteresowania nieruchomościami w Hiszpanii wśród inwestorów nie tylko z Bliskiego Wschodu, ale również z Azji i Rosji. W ramach tego systemu każdy obywatel spoza Unii Europejskiej, który zainwestuje ponad 500 tys. euro, automatycznie otrzymuje zezwolenie na pobyt w Hiszpanii. W 2015 r. zmieniono przepisy, aby ułatwić obywatelom spoza krajów członkowskich uzyskanie złotej wizy na terenie Hiszpanii.

W ciągu pierwszych 3 lat program Golden Visa przyciągnął ok. 2,5 tys. osób, głównie Chińczyków i Rosjan. Według uzyskanych danych, Hiszpania otrzymała 2,16 mld euro z inwestycji zagranicznych, z czego ok. 70 proc. zainwestowano w hiszpańskie nieruchomości.

W bieżącym roku spodziewany jest równie silny popyt ze strony zagranicznych inwestorów, tj. amerykańskich, kanadyjskich, bliskowschodnich i chińskich nabywców, szczególnie w dużych miastach. Na wzrost sprzedaży nieruchomości będą wpływać również Skandynawowie, Francuzi, Holendrzy, Niemcy i Brytyjczycy – szczególnie w regionach przybrzeżnych, takich jak Malaga, Alicante i Costa Brava.

Według Europejskiego Banku Centralnego (EBC) średnia stopa kredytu hipotecznego w Hiszpanii w styczniu 2018 r. wynosiła 1,2 proc., co dodatkowo podwyższa wskaźnik sprzedaży nieruchomości.

Kolejnym atutem, skłaniającym do inwestowania na hiszpańskim rynku nieruchomości, jest wzrost czynszów z tytułu najmu. Przełoży się to na atrakcyjną perspektywę rentowności. Specjaliści przewidują, że niezamieszkałe nieruchomości zostaną sprzedane na przełomie lat 2018- 2019.

Sytuacja hiszpańskiej gospodarki

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) poprawa sytuacji w gospodarce Hiszpanii nastąpiła w 2014 r., kiedy wzrost PKB wyniósł 1,4 proc. 23 stycznia 2014 r. Hiszpania stała się drugim krajem strefy euro, który opuścił swój międzynarodowy program ratunkowy. W 2017 r. gospodarka wzrosła o 3,2 proc. Coraz lepsza sytuacja gospodarcza jest wynikiem wzrostu konsumpcji, spadającego bezrobocia, silnego eksportu i dobrze prosperującego sektora turystycznego.

W okresie dekoniunktury 1997-2007 gospodarka Hiszpanii była napędzana nieruchomościami. W szczycie boomu mieszkaniowego w 2007 r. inwestycje mieszkaniowe stanowiły nie mniej niż 7,5 proc. hiszpańskiego PKB. Branża budowlana stała się kluczowym pracodawcą dla pracowników o niskich kwalifikacjach. Wzrost aktywności budowlanej pomógł obniżyć bezrobocie z 24 proc. w 1994 r. do 8,3 proc. w 2007 r. W styczniu 2018 r. stopa bezrobocia w Hiszpanii wyniosła 16,3 proc., co stanowi spadek z 18,4 proc. przed rokiem i średnio 22,6 proc. w latach 2010-2016, według danych Europejskiego Urzędu Statycznego. Mimo to bezrobocie w Hiszpanii jest nadal wysokie. Oczekuje się, że stopa bezrobocia w tym roku spadnie do 15,6 proc., w 2019 r. do 15 proc.

Według uzyskanych danych, w lutym 2018 r. inflacja wyniosła 1,1 proc., w porównaniu do ubiegłorocznych 3 proc. Prognozuje się, iż roczna inflacja ma wynieść 1,6 proc. w tym roku, z 2 proc. w 2017 r., -0,3 proc. w 2016 r., -0,6 proc. w 2015 r. i -0,2 proc. w 2014 r.

Hiszpania zmniejszyła swój deficyt budżetowy do ok. 3,3 proc. w 2017 r., co stanowi spadek z 4,7 proc. w 2016 r. Rząd zamierza zmniejszyć deficyt jeszcze w bieżącym roku do poniżej 3 proc. PKB, aby osiągnąć cel wyznaczony przez Unię Europejską. Hiszpański dług publiczny brutto wyniósł ok. 96,7 proc. PKB w 2017 r. i oczekuje się, że spadnie on do 95,5 proc. w 2019 r.

 

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” 07/2018 | 2018-04-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4.7

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedażkamienice na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Siemiatyckidomy na sprzedaż powiat Jarosławskimieszkania na wynajem gmina Czyżemieszkania na sprzedaż gmina Kijewo Królewskiemieszkania na wynajem w Bartągumieszkania na wynajem w Starczówkumieszkania na wynajem w Poniatowie

Deweloperzy

);