Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Gdy właściciel wchodzi do lokalu najemcy

Gdy właściciel wchodzi do lokalu najemcy

Właściciel, który bez zgody najemcy wchodzi do wynajętego lokalu, popełnia przestępstwo.

Właściciel musi zdawać sobie sprawę, że wynajęty lokal jest mieszkaniem najemcy, którego nietykalność podlega ochronie prawnej. Właściciel, choć posiada prawo własności, nie ma prawa wchodzić do lokalu w dowolnie wybranym momencie i bez zgody najemcy.

Przestępstwo naruszenia miru domowego

Zgodnie z art. 193 Kodeksu karnego, kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Popularna nazwa tego przestępstwa to przestępstwo naruszenia miru domowego. Przestępstwo to polega więc na wejściu do wyżej wymienionych miejsc wbrew woli osoby uprawnionej. Sprawcą naruszenia miru domowego może być także osoba, która co prawda w legalny sposób dostała się w określone miejsce, ale następnie sprzeciwiła się opuszczeniu go na żądanie osoby uprawnionej. W tym przypadku, żądanie opuszczenia miejsca musi być wyraźne, jednoznaczne i zrozumiałe. Osobą uprawnioną do wyrażania zgody lub zakazania przebywania w określonym miejscu jest z reguły właściciel, jednak nie tylko on będzie osobą uprawnioną. Takie uprawnienia przysługują bowiem także osobom korzystającym na określonej podstawie prawnej z danego miejsca, np. najemcy, dzierżawcy. Z naruszeniem miru domowego nie będziemy jednak mieli do czynienia, jeśli sprawca działa na podstawie określonych przepisów, np. policjant dokonujący przeszukania, czy komornik podejmujący czynności egzekucyjne.

Prawo właściciela wejścia do lokalu

Przypadki, w których właściciel ma prawo wejść do wynajętego lokalu, zostały ściśle określone w art. 10 ustawy o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z nim, w razie awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, lokator jest obowiązany niezwłocznie udostępnić lokal w celu jej usunięcia. Jeżeli lokator jest nieobecny lub odmawia udostępnienia mieszkania, właściciel ma prawo wejść do nieruchomości w obecności Policji lub straży miejskiej, a gdy wymaga to pomocy straży pożarnej – także przy jej udziale. Jeżeli otwarcie lokalu nastąpiło pod nieobecność lokatora lub pełnoletniej osoby stale z nim zamieszkującej, właściciel ma obowiązek zabezpieczyć lokal i znajdujące się w nim rzeczy do czasu przybycia lokatora; z czynności tych sporządza się protokół.

strona: [ 1 ] 2
Źródło: KRN.pl | 2018-01-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (2)

Rozsadek sie klania ⋅ 14-01-2018 | 14:22

Co za debilne prawo, w obecnosci policji, a co jesli jest awaria wody ktora sie leje i trzeba natychmiast zakrecic kurek lub gdy jest pozar bo lokatorka nie wylaczyla zelazka, kraj debilnych przepisow, kto je pisal i dla kogo ? A co ma zrobic wlasciciel z tymi lokatorami ktorzy nie placa za wynajmowanie lokalu, za tych co niszcza wynajmowane lokale. Kiedy wreszczie prawo bedzie normalne ??

januszkopciuch ⋅ 14-01-2018 | 11:59

to bajka dla dorosłych wlaściciel może wszystko za pomocą kruczkow pranych jaką stworzyła mafia prawnikow sprzed 50 lat

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Apartamenty Lema
Osiedle Klonowe 14
CHE162PI47
Oaza Bronowice
Sand Hotel ****

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 
Super oferta: / poprzednia następna