Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Dopłaty do pierwszego mieszkania

Dopłaty do pierwszego mieszkania

Wsparcie dla działań średnio zamożnych obywateli RP, dążących do pozyskania własnego mieszkania, stanowi program preferencyjnych kredytów mieszkaniowych, realizowany w oparciu o przepisy ustawy z 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.

Wsparcie dla działań średnio zamożnych obywateli RP, dążących do pozyskania własnego mieszkania, stanowi program preferencyjnych kredytów mieszkaniowych, realizowany w oparciu o przepisy ustawy z 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (DzU nr 183, poz. 1354 z późn. zm.).

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, osoby, którym zostanie udzielony kredyt preferencyjny w złotówkach, przez pierwsze 8 lat trwania umowy będą płaciły znacznie mniejsze – najczęściej o połowę – odsetki. Są jednak pewne ograniczenia. Preferencyjny kredyt z dopłatami do oprocentowania jest przeznaczony dla rodzin, osób samotnie wychowujących przynajmniej jedno dziecko (małoletnie, na które pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny, lub dziecko, które nie ukończyło 25 roku życia, uczące się w szkołach). Konieczne jest, aby żadna z tych osób nie była obecnie lub w przeszłości stroną innej umowy kredytu preferencyjnego, tj. udzielonego na warunkach określonych w wymienionej ustawie. Kredyt może być przeznaczony na zakup lub budowę domu albo lokalu mieszkalnego. Osobie ubiegającej się o kredyt preferencyjny nie może przysługiwać tytuł prawny do lokalu mieszkalnego. Powierzchnia użytkowa kredytowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nie może przekraczać odpowiednio 75 m kw. i 140 m kw. Za dodatkowe metry budżet państwa nie dołoży dodatkowo nic więcej do oprocentowania.
 
Druga z kolei nowelizacja obowiązującej od przeszło dwóch lat ustawy poszerza krąg beneficjentów starających się o kredyt preferencyjny, w tym przewiduje możliwość przystąpienia osób z najbliższej rodziny do umowy kredytu preferencyjnego, jeżeli docelowy kredytobiorca w ocenie instytucji ustawowo upoważnionej do udzielania kredytów (banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej) nie posiada odpowiedniej zdolności kredytowej. Nowelizacja nie znosi obowiązku weryfikacji zdolności kredytowej wnioskodawcy, jednakże daje inną możliwość, a mianowicie pozwala na zawarcie umowy o kredyt preferencyjny również przez inną osobę niż tzw. docelowy kredytobiorca. Mowa o zstępnych (np. syn), wstępnych (np. rodzice), rodzeństwie, ojczymie, macosze lub teściach docelowego kredytobiorcy. Na finansowe wsparcie państwa w nabyciu własnego mieszkania czy budowy domu można liczyć wtedy, gdy cena zakupu mieszkania lub domu zmieści się w limicie kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla poszczególnych województw (ogłaszany na okresy 6-miesięczne odrębnie dla miasta wojewódzkiego oraz reszty województwa stosownie do art. 2 ust 1 pkt 12 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminny i o zmianie Kodeksu cywilnego).
 
Od 21 listopada bieżącego roku mnożnik ten wzrasta z 1,3 do 1,4. Preferencyjnych kredytów udzielają zarówno banki, jak i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, które zawarły z Bankiem Gospodarstwa Krajowego stosowne umowy. Niewątpliwie ustawa stwarza możliwość uzyskania wsparcia przez średnio zamożne osoby, w nabyciu pierwszego mieszkania.

 

Źródło: KRN.pl | 2008-12-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);