Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Czy czeka nas chaos urbanistyczny? „Mieszkanie Plus” w Krakowie

Czy czeka nas chaos urbanistyczny? „Mieszkanie Plus” w Krakowie
Tereny sąsiadujące z działkami wytypowanymi do programu, fot. J. Bednarz

Program „Mieszkanie Plus” nabiera tempa. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy są do niego odpowiednio przygotowani, a nieruchomości z gminnych zasobów bywają problematyczne.

Jedną z podstawowych obaw, o jakich dyskutowano przy okazji „Mieszkania Plus”, jest lokalizacja mieszkań. Mówiono o tym, że inwestycje będą powstawały jedynie w małych miejscowościach lub na przedmieściach. Jak się jednak okazuje, do programu sukcesywnie dołączają kolejne miasta, w tym największe metropolie. Swoje działki zaproponowała także stolica Małopolski, podpisując 23 lutego br. listy intencyjne. Wytypowane przez władze Krakowa grunty są obecnie analizowane i oceniane przez odpowiedzialną za realizację programu spółkę BGK Nieruchomości. Niektóre z zaproponowanych gruntów budzą wiele kontrowersji z uwagi na ich charakter. Tak jest w przypadku terenów należących do dzielnicy Podgórze, zlokalizowanych przy ulicach Strażackiej i Golikówki.


Nie wszyscy chcą „Mieszkań Plus”

W programie „Mieszkanie Plus” przewidziane są inwestycje wielorodzinne, w ramach których udostępnione zostaną tanie mieszkania na wynajem. Z działkami wytypowanymi do programu wiążą się pewne komplikacje ze względu na ich lokalizację oraz określające je dokumenty planistyczne. Swoje niezadowolenie z planowanych w okolicach ulic Strażackiej i Golikówki inwestycji wyrażają tamtejsi mieszkańcy. Jak mówi przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XIII Podgórze Jacek Bednarz, pojawiają się telefony od osób obawiających się realizacji przedsięwzięcia na tych terenach. Wynika to z faktu, że zaproponowane przez władze miasta nieruchomości co prawda należą do gminnego zasobu, jednak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący wskazany rejon, kwalifikuje go jako działki przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną. Co więcej, w żadnych dokumentach planistycznych nie ma przewidzianych w tym miejscu inwestycji wielorodzinnych.

Lokowanie zabudowy wielorodzinnej kłóci się z sąsiedztwem zabudowy jednorodzinnej i tu jest zasadniczy problem. W dokumentach teren ten widnieje jako przeznaczony pod zabudowę niską, jednorodzinną, ewentualnie szeregową czy bliźniaczą, ale z odpowiednią wysokością. Studium uwarunkowań pochodzące z 2014 r. również dopuszcza wyłącznie taką zabudowę – mówi Jacek Bednarz.

strona: [ 1 ] 2 3 4 5
Źródło: Krakowski Rynek Nieruchomości nr 16/2017 | 2017-09-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (4)

Jastrzębiec ⋅ 14-09-2017 | 23:14

Od powstania III RP mamy okropny chaos urbanistyczny w Szczecinie, są podejrzenia o celowe pozostawianie ziemi bez planu zagospodarowania aby urzędnicy mieli wolną drogę w decyzjach. Najgorzej jest za rządów prezydenta Krzystka, ale wróci porządek bo one kończą się niedługo!

pozdrawiam ⋅ 06-09-2017 | 09:29

Każdy Polak wie, czym dla niego jest mieszkanie! Jak można podchodzić w taki sposób do tego tematu? Zawsze znajdzie się jakaś "tajemnicza" istota, która będzie wyrażać "opinię" tzw. "innych". Jak wam nie wstyd? Szukacie problemów w niczym. Przechadzając się po ulicach mojego miasta nie mogę wyjść z podziwu, że to już 72 lata po wojnie, 28 lat po tzw. "odzyskaniu suwerenności" a w centrum miasta są niezagospodarowane tereny, jakieś place z węglem, puste, wielohektarowe! połacie po byłych koszarach, które się ogrzewa przecież by zmarnować tych murów zamiast udostępnić je choćby tymczasowo dla rodzin! Zgroza! I nie ma tłumaczenia, ze to jakieś militarne zaplecze, bo nie są te budynki na cokolwiek wykorzystywane. po prostu stoją i straszą pustką!

jestem za ⋅ 06-09-2017 | 09:19

Najbardziej jednak przeszkadza tym, którzy na wynajmie i sprzedaży mieszkań zarabiają! Nieważne jest, że ludzie w norach tłuką się po kilka pokoleń! Ważna ESTETYKA! Wy obrzydliwi hipokryci! Bóg stworzył ludzi równymi, a tacy jak wy ich klasyfikujecie na lepszych i gorszych w imię tej powalonej ESTETYKI? Przyjdą islamiści i tak wszystko z ziemią zrównają a meczety górować będą nad zamierzchłą waszą estetyką! Gdzie empatia? Gdzie troska o człowieka? Obrzydły zakłamany pomiot diabelski!

ponury ⋅ 06-09-2017 | 08:50

Czyli zrobią specustawę, takiego lodołamacza, która zlekceważy wszystkie inne przepisy o zagospodarowaniu i inne. Ogłoszą to jako sukces, a ciemny lud to kupi.

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Apartamenty Lema
Przetarg nieruchomości...
Sand Hotel ****
Oaza Bronowice
CHE162PI47
Budynek mieszkalny przy ul....

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Przetarg nieruchomości...

Staniątki 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 

Budynek mieszkalny przy ul....

Kraków, Krowodrza, ul. Kazimierza... 
Super oferta: / poprzednia następna