Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Czy czeka nas chaos urbanistyczny? „Mieszkanie Plus” w Krakowie

Czy czeka nas chaos urbanistyczny? „Mieszkanie Plus” w Krakowie
Tereny sąsiadujące z działkami wytypowanymi do programu, fot. J. Bednarz

Program „Mieszkanie Plus” nabiera tempa. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy są do niego odpowiednio przygotowani, a nieruchomości z gminnych zasobów bywają problematyczne.

Jedną z podstawowych obaw, o jakich dyskutowano przy okazji „Mieszkania Plus”, jest lokalizacja mieszkań. Mówiono o tym, że inwestycje będą powstawały jedynie w małych miejscowościach lub na przedmieściach. Jak się jednak okazuje, do programu sukcesywnie dołączają kolejne miasta, w tym największe metropolie. Swoje działki zaproponowała także stolica Małopolski, podpisując 23 lutego br. listy intencyjne. Wytypowane przez władze Krakowa grunty są obecnie analizowane i oceniane przez odpowiedzialną za realizację programu spółkę BGK Nieruchomości. Niektóre z zaproponowanych gruntów budzą wiele kontrowersji z uwagi na ich charakter. Tak jest w przypadku terenów należących do dzielnicy Podgórze, zlokalizowanych przy ulicach Strażackiej i Golikówki.


Nie wszyscy chcą „Mieszkań Plus”

W programie „Mieszkanie Plus” przewidziane są inwestycje wielorodzinne, w ramach których udostępnione zostaną tanie mieszkania na wynajem. Z działkami wytypowanymi do programu wiążą się pewne komplikacje ze względu na ich lokalizację oraz określające je dokumenty planistyczne. Swoje niezadowolenie z planowanych w okolicach ulic Strażackiej i Golikówki inwestycji wyrażają tamtejsi mieszkańcy. Jak mówi przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XIII Podgórze Jacek Bednarz, pojawiają się telefony od osób obawiających się realizacji przedsięwzięcia na tych terenach. Wynika to z faktu, że zaproponowane przez władze miasta nieruchomości co prawda należą do gminnego zasobu, jednak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący wskazany rejon, kwalifikuje go jako działki przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną. Co więcej, w żadnych dokumentach planistycznych nie ma przewidzianych w tym miejscu inwestycji wielorodzinnych.

Lokowanie zabudowy wielorodzinnej kłóci się z sąsiedztwem zabudowy jednorodzinnej i tu jest zasadniczy problem. W dokumentach teren ten widnieje jako przeznaczony pod zabudowę niską, jednorodzinną, ewentualnie szeregową czy bliźniaczą, ale z odpowiednią wysokością. Studium uwarunkowań pochodzące z 2014 r. również dopuszcza wyłącznie taką zabudowę – mówi Jacek Bednarz.

strona: [ 1 ] 2 3 4 5

Źródło: Krakowski Rynek Nieruchomości nr 16/2017 | 2017-09-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0
powrót do listy artykułów

Komentarze (4)

Jastrzębiec ⋅ 14-09-2017 | 23:14

Od powstania III RP mamy okropny chaos urbanistyczny w Szczecinie, są podejrzenia o celowe pozostawianie ziemi bez planu zagospodarowania aby urzędnicy mieli wolną drogę w decyzjach. Najgorzej jest za rządów prezydenta Krzystka, ale wróci porządek bo one kończą się niedługo!

pozdrawiam ⋅ 06-09-2017 | 09:29

Każdy Polak wie, czym dla niego jest mieszkanie! Jak można podchodzić w taki sposób do tego tematu? Zawsze znajdzie się jakaś "tajemnicza" istota, która będzie wyrażać "opinię" tzw. "innych". Jak wam nie wstyd? Szukacie problemów w niczym. Przechadzając się po ulicach mojego miasta nie mogę wyjść z podziwu, że to już 72 lata po wojnie, 28 lat po tzw. "odzyskaniu suwerenności" a w centrum miasta są niezagospodarowane tereny, jakieś place z węglem, puste, wielohektarowe! połacie po byłych koszarach, które się ogrzewa przecież by zmarnować tych murów zamiast udostępnić je choćby tymczasowo dla rodzin! Zgroza! I nie ma tłumaczenia, ze to jakieś militarne zaplecze, bo nie są te budynki na cokolwiek wykorzystywane. po prostu stoją i straszą pustką!

jestem za ⋅ 06-09-2017 | 09:19

Najbardziej jednak przeszkadza tym, którzy na wynajmie i sprzedaży mieszkań zarabiają! Nieważne jest, że ludzie w norach tłuką się po kilka pokoleń! Ważna ESTETYKA! Wy obrzydliwi hipokryci! Bóg stworzył ludzi równymi, a tacy jak wy ich klasyfikujecie na lepszych i gorszych w imię tej powalonej ESTETYKI? Przyjdą islamiści i tak wszystko z ziemią zrównają a meczety górować będą nad zamierzchłą waszą estetyką! Gdzie empatia? Gdzie troska o człowieka? Obrzydły zakłamany pomiot diabelski!

ponury ⋅ 06-09-2017 | 08:50

Czyli zrobią specustawę, takiego lodołamacza, która zlekceważy wszystkie inne przepisy o zagospodarowaniu i inne. Ogłoszą to jako sukces, a ciemny lud to kupi.

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Mój Dom Etap IV
Słoneczny Zakątek
Osiedle Klonowe 14
Inwestycja Imperial Business...
Bunscha Park
Oaza Bronowice
Villa sento
Aleja Zbożowa etap III, IV
Ostatnie biura w OVO Wrocław....
ul. Wielicka - Rydygiera Etap...
Sand Hotel ****
START Office
Lokale biurowe w centrum...
Osiedle Lawendowa 3

Mój Dom Etap IV

Kraków, Dębniki, ul. Obozowa 

Słoneczny Zakątek

Kraków, Dębniki, ul. gen. S.... 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Inwestycja Imperial Business...

Kraków, Podgórze, ul. Wadowicka 

Bunscha Park

Kraków, Dębniki, ul. K. Bunscha 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Aleja Zbożowa etap III, IV

Wieliczka, ul. Zbożowa 

Ostatnie biura w OVO Wrocław....

Wrocław, Krzyki, ul. Podwale 

ul. Wielicka - Rydygiera Etap...

Kraków, Bieżanów-Prokocim, ul. L.... 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

START Office

Kraków, Dębniki, ul. Twardowskiego 

Lokale biurowe w centrum...

Kraków, Krowodrza, ul. Świętokrzyska 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 
Super oferta: / poprzednia następna