Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Budowa domu - jak w 6 krokach przygotować teren pod ogród?

Przygotowanie terenu pod ogród
Na czym polega przygotowywanie terenu pod ogród?

Ziemia wydobyta przez wykopywanie fundamentów, gruz i ogrom śmieci – nie jest to widok z horroru, a jedynie sceneria działki, na której trwają prace budowlane. Po wyjeździe ekipy fachowców warto iść za ciosem i od razu zabrać się za ogrodowe porządki. Jak je zaplanować, by budowa domu zakończyła się pełnym sukcesem?

Krok 1. Zbieranie próchnicy


Pierwsza warstwa gleby o grubości 20-30 cm jest najbardziej żyzna. Zatem zanim rozpocznie się budowa domu, zbierz próchnicę spychaczem i składuj w formie pryzmy. Dzięki temu gleba pozostanie zabezpieczona przed materiałami budowlanymi, a także wykopami. A po ukończeniu budowy będzie można wykorzystać ją do zakładania rabat.


Krok 2. Usuwanie odpadów


Pierwszy krok ku pięknemu ogrodowi to usunięcie z placu wszelkich odpadów budowlanych, jak szkło, folia, styropian czy cegły. Najłatwiej jest wynająć na kilka dni kontenery z usługą wywozu śmieci. Koszt uzależniony jest od okresu wypożyczenia i pojemności kontenera – zazwyczaj jest on zamawiany na 2-5 dni i może mieć pojemność między 2 a 10 m3. Koszt takiej usługi zaczyna się od 250 zł.


Budowa domu – segregacja się opłaca!


W miarę możliwości warto segregować śmieci już od początku budowy, gdyż zazwyczaj zamawia się oddzielne kosze na poszczególne odpadki. Dzięki temu łatwiej oszacujesz, jakiej wielkości kontenery będą potrzebne i nie przepłacisz. Na placu mogą pojawić się np. kontenery na: gruz, szkło i drewno.


Krok 3. Wyrównanie terenu


Warto już na etapie planowania budowy domu wykonać zarys ogrodu. Portal extradom.pl udostępnia wiele narzędzi, które pozwolą w łatwy sposób wybrać ten idealny dom a także zwizualizować swoje dodatkowe pomysły, przez co łatwiej wcielisz je w życie. Jeśli marzy Ci się skarpa, taras lub skalniak, składuj niezbędne (jak gruz, kamienie czy ziemia) w pobliżu miejsca, w którym ma powstać. Jednak przed podjęciem działań pamiętaj o niwelacji – najlepiej by profilowanie terenu ocenił geodeta, by następnie fachowcy mogli przejść do wyrównywania terenu, uwzględniając oczywiście zaplanowany pagórek czy taras.

 

Krok 4. Oświetlenie ogrodu


Po wyrównaniu terenu, możesz przejść do instalacji oświetlenia, systemu nawadniania i budowy tarasu lub oczka wodnego. Jeśli nie masz pomysłu na to, jak urządzić swój ogród, możesz zdecydować się na zamówienie gotowego projektu, który będzie pasował do budowanego domu i efektownie podkreśli kunszt jego wykonania.


Krok 5. Przygotowanie podłoża pod roślinność


Aby Twój trawnik był bujny i zielony, a Twoje rabaty budziły zazdrość wśród sąsiadów, musisz poznać odczyn swojej gleby. Wystarczy, że poddasz badaniom próbkę ziemi do stacji rolniczej lub kupisz miernik kwasowości. Będzie to Twój punkt wyjścia w doborze odpowiednich gatunków roślin lub korygowania odczynu gleby.Krok 6. Nawożenie po budowie domu


Jest to niezbędny krok do stworzenia pięknego ogrodu. Jeśli nie chcesz nawozić ziemi obornikiem, możesz zasiać zielony nawóz, który dostarczy roślinom niezbędnych składników mineralnych, ochroni glebę przed wysuszeniem, spulchni glebę, itp. Najczęściej wybierane są do tego rośliny, jak np.: facelia, gryka, łubin żółty, peluszka, rzepik, wyka, żyto.

Wybór jest szeroki, dlatego kieruj się terminem siewu roślin, rodzajem gleby. Przed kwitnieniem nawozu, przekop całą działkę wraz z zielonym nawozem. Dzięki temu w kolejnym sezonie Twój plac zazieleni się i będzie gotowy do posadzenia/zasiania kolorowej roślinności.

Źródło: extradom.pl | 2019-09-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażmieszkania na wynajemdomy na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat M. Zielona Góradomy na sprzedaż powiat Chełmińskilokale użytkowe na wynajem gmina Jaworzyna Śląskalokale użytkowe na sprzedaż gmina Wieliczkadomy na sprzedaż w Kijowskich Nowinachdomy na sprzedaż w Sporniakumieszkania na wynajem w Dreżewie

Deweloperzy

);