Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Apartamenty w Krakowie na wynajem

Apartamenty w Krakowie na wynajem

Coraz więcej turystów odwiedzających Kraków zatrzymuje się w specjalnie przeznaczonych dla nich apartamentach, głównie w centrum miasta. Dla kilkuosobowych rodzin wynajem mieszkania na kilka dni okazuje się stosunkowo tanim i bardzo wygodnym sposobem spędzenia wakacji pod Wawelem.

Coraz więcej turystów odwiedzających Kraków zatrzymuje się w specjalnie przeznaczonych dla nich apartamentach, głównie w centrum miasta. Dla kilkuosobowych rodzin wynajem mieszkania na kilka dni okazuje się stosunkowo tanim i bardzo wygodnym sposobem spędzenia wakacji pod Wawelem.
Sebastian Kasina z agencji Kraków4you zajmującej się wynajmem apartamentów uważa, że rosnąca popularność tego rodzaju miejsc zakwaterowania wynika z niskich cen. W sezonie apartament dla dwóch osób kosztuje u nas około 220 złotych. Pokój o porównywalnym standardzie w hotelu trzygwiazdkowym to w Krakowie wydatek rzędu 350 złotych – porównuje.
Najtańsze studia (garsoniery) można wynająć już za niecałe 100 złotych za dobę. Ładniejsze i lepiej wyposażone apartamenty dla dwóch osób w sezonie kosztują jednak od 200 do 250 złotych, a nawet więcej. Im więcej łóżek, tym w przeliczeniu na osobę taniej. Czteroosobowe mieszkanie kosztuje od 200 do 300 złotych za dobę, a sześcioosobowe od 220 do 300 złotych. Szczególnie luksusowe i ładnie położone apartamenty mogą być znacznie droższe.
Znaczna większość apartamentów zlokalizowana jest w ścisłym centrum, w obrębie Alei. Najlepiej jeżeli do Rynku czy na Wawel da się dotrzeć pieszo w ciągu 10–15 minut. Istnieje także popyt na nieco bardziej oddalone, i przez to tańsze, mieszkania dalej od centrum. Takie oferty skierowane są szczególnie do osób posiadających własne samochody, a także do kilkuosobowych grup studentów dysponujących niewielkimi budżetami.
Właścicielom nieruchomości wynajem krótkoterminowy pozwala na zwiększenie zysków. Za standardowe, dwupokojowe mieszkanie w przyzwoitej lokalizacji najemcy płacą w Krakowie od 1100 do 1800 złotych miesięcznie. W tym samym lokalu udostępnianym jako apartament jedna doba kosztuje od 200 do 300 złotych. Przy wysokim obłożeniu zysk może być więc dwa, a nawet trzy razy wyższy. Należy jednak pamiętać, że mieszkania udostępniane jako apartamenty muszą być lepiej wyposażone niż te wynajmowane tradycyjnie, a część zysków trzeba przeznaczyć na pokrycie kosztów obsługi ruchu turystycznego. Większe niż w przypadku długoterminowego wynajmu jest też ryzyko zniszczenia lub uszkodzenia wyposażenia. W cenę prawie zawsze wliczone są wszystkie opłaty – nie ma więc konieczności osobnego dopłacania za prąd czy wodę.

Jak się mieszka?

W wynajmowanych mieszkania turyści znajdą, oprócz kompletu mebli, także pełne podstawowe wyposażenie w sprzęt RTV/AGD. Dzięki temu, że mają do dyspozycji telewizor, radio, kuchenkę (prawie zawsze elektryczną), czajnik, a także garnki, zastawę stołową i sztućce w wielu apartamentach mogą się poczuć jak w domu i ugotować ulubioną kolację. Często, szczególnie w droższych lokalach w cenę wliczony jest także dostęp do Internetu i telewizja kablowa, a w wyjątkowych sytuacjach także pralka i kuchenka mikrofalowa.
Apartamenty przeznaczone są głównie dla osób zainteresowanych nieco dłuższym pobytem w stolicy Małopolski. Zasadniczo wynajmuje się lokalne na minimum dwie noce. Turyści najczęściej zatrzymują się w apartamentach na 2–3 dni – podkreśla Sebastian Kasina. Osoby zatrzymujące się na dłużej mają możliwość negocjowania niższych cen. W przypadku pobytów dłuższych niż tydzień, półtora upusty mogą sięgać nawet 20 procent ceny początkowej. Kilka firm zajmujących się wynajmem tego typu lokali w Krakowie nie stosuje ograniczenia wymagającego pozostawanie przez minimum dwa dni.
Apartamentami bardzo często zainteresowane są rodziny z dziećmi. Mieszkania, w odróżnieniu od hoteli, oferują dużą dozę wolności i prywatność – bawiące się nawet głośno dzieci nie przeszkadzają innym, płaczący maluch nie sprowadzi w nocy zaniepokojonej obsługi hotelowej. Wiele osób ceni sobie możliwość ugotowania posiłku, co pozwala dodatkowo zmniejszyć koszty pobytu w Krakowie.
Struktura narodowościowa gości w apartamentach nie odbiega od średniej dla Krakowa. Takie lokale wybiera wielu Brytyjczyków, a także turystów z Irlandii, USA, Australii, Francji, Niemiec i in. Coraz częściej pojawiają się także Polacy, szczególnie w weekendy. Można powiedzieć, że o ile ta forma noclegów w dużych miastach jest na Zachodzie dobrze znana, o tyle Polacy dopiero odkrywają apartamenty.

Szybki rozwój

Liczba apartamentów w Krakowie dynamicznie się zmienia w ciągu roku. Część właścicieli wynajmujących mieszkania studentom w „martwym” okresie wakacyjnym (od końca czerwca do września) przeznacza swoje mieszkania pod wynajem krótkoterminowy, dla turystów. Liczne firmy, zarówno agencje pośrednictwa nieruchomości, jak i wyspecjalizowane biura wynajmujące apartamenty chętnie włączają takie nieruchomości do swojej oferty – w okresie wakacyjnym, a także we wrześniu często zajęte są wszystkie dostępne lokale.
Bardzo trudno oszacować skalę zjawiska, jakim jest wynajem apartamentów w Krakowie. W Internecie funkcjonuje około 40–50 firm w różny sposób dostarczających takie usługi. Na tej podstawie, a także na podstawie opinii osób zajmujących się rynkiem profesjonalnie można szacować, że w Krakowie w sezonie turystycznym funkcjonuje nie więcej niż 300 tak wynajmowanych mieszkań.
Liczba mieszkań wynajmowanych jako apartamenty nie jest jeszcze ujmowana w statystykach Głównego Urzędu Statystycznego. Takiej kategorii nie wyróżnia także Małopolska Organizacja Turystyczna opracowująca od kilku lat Badania ruchu turystycznego w Małopolsce.
Warto jednak zaznaczyć, że w ostatnich latach obserwuje się żywiołowy rozwój tego rodzaju usług w Polsce, a w Krakowie w szczególności. Na taką sytuację składa się szereg czynników. Niewątpliwie od kilku lat, szczególnie po wstąpieniu Polski do UE, zwiększa się liczba turystów odwiedzających nasz kraj, a niezwykle szybki rozwój tanich linii lotniczych dodatkowo dynamizuje ten wzrost. Większy ruch turystyczny generuje popyt na usługi hotelowe, w tym na apartamenty. W ostatnich latach coraz szybciej i coraz łatwiej usuwani byli lokatorzy „czynszowi” z kamienic prywatnych, a to zwalniane przez nich lokale w centrum miasta najczęściej adaptowane są pod wynajem krótkoterminowy. Niewątpliwie dotarła także do Krakowa pewna moda na apartamenty. Właściciele nieruchomości, widząc że na tego rodzaju działalności da się zarobić więcej niż na tradycyjnym wynajmie coraz chętniej udostępniają w ten sposób swoje lokale.

Gdzie szukać apartamentu?

Najczęściej wykorzystywanym i – jak deklarują fachowcy – najskuteczniejszym kanałem promocji jest Internet. Większość firm zajmujących się wynajmem apartamentów to przedsiębiorstwa niewielkie, posiadające w swojej ofercie od kilku do kilkunastu lokali. Często są to pojedyncze kamienice, których właściciele, po pozbyciu się lokatorów „czynszowych” wyremontowali i dostosowali mieszkania do obowiązujących standardów i sami, bądź też przez pośredników oferują lokale turystom. Przy tak dużym rozdrobnieniu rynku trudno organizować większe akcje promocyjne, a Internet dzięki niewielkim kosztom stał się uniwersalnym i bardzo skutecznym narzędziem promocji.
Apartamentów można szukać także przez różnego rodzaju biura podróży, które włączają je do swojej oferty. Także część biur pośrednictwa nieruchomościami zajmuje się tego rodzaju usługami.

***

Wolność i niezależność, a także stosunkowo niskie ceny to główne atuty apartamentów w oczach turystów. Duży popyt na tego rodzaju usługi powoduje, że liczba takich lokali w Krakowie od kilku lat szybko rośnie. Apartamenty wynajmowane są przez właścicieli mieszkań i całych kamienic, którzy po zwolnieniu mieszkań przez tzw. lokatorów czynszowych dostosowują je do potrzeb turystów. Na razie rynek jest silnie rozdrobniony, konkuruje ze sobą wiele małych firm. Najprawdopodobniej w przyszłości tym dochodowym biznesem zainteresują się także wielkie, wyspecjalizowane przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym, które wykupią lub – co bardziej prawdopodobne – wybudują całe zespoły apartamentów przeznaczonych dla turystów. Brak dobrych terenów blisko centrum oraz ogromy popyt na mieszkania na razie hamuje tego typu ekspansję. Małe firmy będą się natomiast zrzeszać i wspólnie oferować bogatszą i bardziej zróżnicowaną ofertę, czego pojedyncze przykłady można obserwować już dzisiaj.

Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 14/2006 | 2006-07-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy