Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł o konieczności prawidłowego ustalenia stron postępowania, a co za tym idzie obowiązanych do wykonania ciążących na nich obowiązków. Omawiana sprawa dotyczyła bowiem zmiany sposobu korzystania z kondygnacji budynku, w którym każde z pięter stanowiło oddzielną własność w drodze sądowego zniesienia współwłasności.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego skierował nakaz przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania parteru, którego funkcja została przez właściciela samowolnie zmieniona. Nie wziął jednak pod uwagę faktu uprzedniego zniesienia współwłasności przez sąd, w konsekwencji nakładając obowiązki łącznie na właścicieli wszystkich kondygnacji. WSA wskazał jednak, iż w przypadku samodzielnych lokali obowiązkami zgłoszeniowymi oraz konsekwencjami obarczeni są jedynie właściciele.

Sąd zwrócił także uwagę na kwestię możliwości zalegalizowania samowolnej zmiany sposobu użytkowania obiektu. Właściciel budynku bądź lokalu jest wówczas zobowiązany do zgłoszenia tego organowi, który może zarządzić przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania. W każdym przypadku, kiedy dochodzi do zmiany sposobu użytkowania obiektu, może bowiem dojść do zmiany wymagań przepisów przeciwpożarowych, bezpieczeństwa pracy, czy sanitarno-higienicznych. Z tego powodu nad całym procesem musi czuwać organ nadzoru. W uzasadnieniu podkreślono także, iż działalność usługowa jest szerszym pojęciem niż działalność biurowa i taka zmiana również podlega zgłoszeniu.

Organ może wówczas nałożyć określone obowiązki, a dopiero w przypadku niedostosowania się do poleceń albo kontynuacji nieprawidłowego sposobu użytkowania, może wydać nakaz przywrócenia do stanu poprzedniego. Tylko w przypadku, kiedy osoba zobowiązana zlekceważy zalecenia, można zastosować tę sankcję.

Z tego powodu konieczne jest prawidłowe ustalenie osób zobowiązanych, czyli właścicieli budynku bądź kondygnacji, które objęte są zmianą – inaczej organ nie będzie mógł wydać decyzji o obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego. Ważne jest to zwłaszcza w przypadku budynków, w których poszczególne kondygnacje bądź lokale są przedmiotem własności odrębnych właścicieli.

Wyrok
 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie
 z 2 lutego 2018 r. 
VII SA/Wa 505/17

Krzysztof Janowski, radca prawny[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemlokale użytkowe do kupieniainne nieruchomości poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Inowrocławskimieszkania na sprzedaż powiat Nowotomyskimieszkania na wynajem gmina Kijemieszkania na wynajem gmina Suchy Dąbdomy na wynajem w Międzychodziedomy na sprzedaż w Witowiemieszkania na wynajem w Mostach

Deweloperzy

);