Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Uchwały wspólnoty mieszkaniowej mogą dotyczyć tylko nieruchomości wspólnej i nie mogą ingerować w samodzielne lokale, nawet jeżeli mają na celu wyeliminowanie wcześniejszej sprzecznej z prawem uchwały – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Właścicielka lokalu wniosła pozew przeciwko wspólnocie mieszkaniowej o uchylenie uchwały cofającej zgodę na zmianę sposobu użytkowania jej lokalu. Sąd stwierdził, że uchwała ma charakter ingerujący w prawo własności właściciela lokalu, albowiem cofa zgodę na określony sposób użytkowania. Jest więc sprzeczna z prawem i podlega uchyleniu. Właściciele lokali nie mogą podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w prawa odrębnej własności lokali. Przedmiotowa uchwała wspólnoty mieszkaniowej, kreuje sposób użytkowania lokalu przez jego właściciela, co spowodowało, iż uznać ją należy za sprzeczną z prawem i z tej przyczyny podlega uchyleniu. Wprawdzie uchwała, którą uchyla ta uchwała, jest sprzeczna z prawem, jednak nie uzasadnia to podjęcie kolejnej uchwały o treści również ingerującej w prawo własności. Istnieją inne sposoby ewentualnego wyeliminowania tej uchwały, a nie podejmowanie uchwały, która ponownie ingeruje w prawo własności właściciela.

Wyrok Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z dnia 13 czerwca 2014 r., sygn.akt I C 906/13[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciadomy na zamianękamienice poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Radomszczańskidomy na wynajem powiat Brzeskidomy na sprzedaż gmina Klimontówdomy na sprzedaż gmina Toszekdomy na wynajem w Kownatcemieszkania na sprzedaż w Ołobokumieszkania na sprzedaż w Zarytych

Deweloperzy

);