Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Jak wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, kara grzywny za naruszenie obowiązków określonych w regulaminie utrzymania porządku i czystości na terenie miasta jest zgodna z konstytucją.

Art. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na radę gminy obowiązek podjęcia uchwały w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Regulamin taki jest aktem prawa miejscowego i określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Art. 10 ust. 2a tej ustawy wprowadza sankcję w postaci kary grzywny dla tego, kto nie wykonuje obowiązków określonych w tym regulaminie.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 10 ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest zgodny z konstytucją. Nie stanowi naruszenia konstytucji fakt odmiennych postanowień regulaminu w różnych gminach, a przewidziana za wykroczenie określone w art. 10 ust. 2a kara grzywny jest karą umiarkowanie dolegliwą, a więc niesprzeczną z zasadą proporcjonalności w ograniczaniu wolności i praw jednostki. Trybunał podkreślił, że kara ta orzekana jest każdorazowo przez sąd, a więc organ bezstronny i profesjonalny. Sąd decyduje o zamianie tej kary na prace społecznie użyteczne zaś w wypadku braku zgody obwinionego lub niepodjęcia wskazanych tu prac na karę aresztu. Może indywidualizować orzeczenia o karze grzywny także w zakresie jej wysokości, w sprawie zamiany kary grzywny, a w pewnych okolicznościach odstąpić od wymierzenia kary lub karę tę złagodzić.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28.07.2009 r. sygn. akt P 65/07[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęlokale użytkowe na wynajemdziałki na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Kwidzyńskilokale użytkowe na wynajem powiat Żuromińskimieszkania na sprzedaż gmina Złotówlokale użytkowe na wynajem gmina Wojcieszówmieszkania na wynajem w Kopankachdomy na sprzedaż w Rdzowiedomy na sprzedaż w Golcowej

Deweloperzy

);