Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Gmina, a nie nabywca lokalu komunalnego, zobowiązana jest do pokrycia kosztów przygotowania lokalu do sprzedaży – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W przedmiotowej sprawie rada miasta podjęła uchwałę w sprawie zasad udzielania bonifikat oraz zbywania lokali komunalnych. W § 8 tej uchwały określono, że wszelkie koszty związane z przygotowaniem do sprzedaży, przypadające na zbywany lokal ponosi nabywca. Z kolei w § 10 stwierdzono, że osoby, które pomimo złożenia wniosku nie przystąpiły w określonym w protokole terminie do umowy, obciąża się poniesionymi kosztami przygotowania nieruchomości do sprzedaży. Paragrafy te zaskarżono do sądu, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że regulacja ustawowa w sposób klarowny określa podmiot, na którym spoczywa obowiązek dokonania i pokrycia kosztów wyceny nieruchomości stanowiących wynajmowane lokale mieszkalne, którym w przypadku gminy jest jej organ wykonawczy. Regulacje ustawowe nakładają na gminę obowiązek podania ceny nieruchomości już w chwili sprzedaży i nie zawierają podstawy do przerzucenia obowiązku oszacowania lokalu na nabywcę. Gdy sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego ten w kwestii pokrycia kosztów przygotowania lokalu do sprzedaży stwierdził, że właściwy organ obowiązany jest do określenia w wykazie nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży m.in. ceny nieruchomości. Skoro gospodarujące zasobem nieruchomości Skarbu Państwa organy zobowiązane są do zapewnienia wyceny tych nieruchomości, a także do podania do publicznej wiadomości ich ceny, to nie może budzić wątpliwości, że z woli ustawodawcy koszty te obciążają organ. Określenie wartości nieruchomości, celem wskazania na tej podstawie jej ceny musi siłą rzeczy nastąpić przed podaniem do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, a regulacje ustawowe nie zawierają podstawy do przerzucenia obowiązku oszacowania lokalu na nabywcę.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 stycznia 2012 r., sygn.akt I OSK 1807/11[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciamieszkania do kupieniamieszkania na wynajem powiat M. Katowicedomy na wynajem powiat Obornickidomy na sprzedaż gmina Dzierzgońlokale użytkowe na sprzedaż gmina Żarnówmieszkania na wynajem w Kozłowiemieszkania na sprzedaż w Glinkachdomy na wynajem w Mierzęcinie

Deweloperzy