Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21 lipca 2004 r. sygn. Akt V CK 676/03 spółdzielnia nie mogła przydzielić członkowi mieszkania w budynku, który nie był jej własnością. Wyrok ten ma fundamentalne znaczenie dla osób, którym przyznano mieszkania w budynkach o nieuregulowanym stanie prawnym taki stan dotyczy ok. 1/3 budynków spółdzielczych.
W lipcu 1990 roku Fabryka Samochodów Małolitrażowych zawarła ze spółdzielnią umowę o nieodpłatnym przekazaniu jej do eksploatacji kilku budynków. Przekazanie własności miało nastąpić po przekazaniu przez spółdzielnię prawa użytkowania wieczystego gruntów, na których były posadowione. Dopiero w 2000 roku doszło do zawarcia umowy notarialnej o nieodpłatnym przekazaniu budynków. Mimo to już w maju 1991 roku Joanna L. otrzymała przydział na warunkach prawa lokatorskiego mieszkania znajdującego się w jednym z tych budynków. Zajęła je kilka lat wcześniej jako mieszkanie zakładowe na podstawie umowy zawartej z FSM. W marcu 1996 roku rada nadzorcza podjęła uchwałę o wykluczeniu jej za spółdzielni. Powodem były znaczne zaległości w opłatach za mieszkanie. Z tego samego powodu na żądanie spółdzielni sąd orzekł w lutym 2000 roku jej eksmisję. Wyrok eksmisyjny nie został dotychczas wykonany. Joanna L. twierdzi, że po jego zapadnięciu spłaciła wszystkie zaległości. Joanna L. w 2001 roku, po wejściu w życie ustawy z 2001 roku o spółdzielniach mieszkaniowych, wystąpiła przeciwko spółdzielni do sądu z powołaniem się na art. 48 tej ustawy o nieodpłatne przeniesienie na nią własności zajmowanego wciąż M-3. Sąd I instancji uwzględnił to roszczenie. Uznał, że Joanna L. jest nadal najemczynią tego mieszkania i nigdy nie przestała nią być. Nigdy nie nabyła spółdzielczego lokatorskiego prawa do tego mieszkania. Przydział dokonany w 1991 roku był nieważny. W świetle obowiązującego wówczas art. 204 prawa spółdzielczego spółdzielnia nie mogła przydzielać członkom lokali w budynkach niestanowiących jej własności. Sąd II instancji uznał, że przydział był ważny, a wiec Joanna L. przestała być najemczynią. W konsekwencji uprawnienie przewidziane w art. 48 ustaw o spółdzielniach mieszkaniowych dla najemców jej nie przysługuje. SN wskutek kasacji Joanny L. uchylił ten wyrok. Przede wszystkim uznał, że spółdzielnia nie mogła w 1991 roku skutecznie przydzielić jej mieszkania, o które chodzi w tej sprawie. Spółdzielnie mogły bowiem przydzielać mieszkania wyłącznie w budynkach będących ich własnością. Sędzia stwierdziła, że nie można uznać stanu powstałego po zawarciu umowy z lipca 1990 roku za tytuł prawny zbliżony do prawa własności budynków. Budynki te zostały wówczas oddane spółdzielni do eksploatacji. Sytuacja byłaby inna, jeśli spółdzielnia wzniosła budynki na gruntach o nieuregulowanym stanie prawnym.




[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemkamienice poszukiwane do wynajęciagaraże na wynajemdomy na sprzedaż powiat Polkowickilokale użytkowe na sprzedaż powiat Krośnieńskimieszkania na sprzedaż gmina Suchowolamieszkania na sprzedaż gmina Wielka Nieszawkamieszkania na sprzedaż w Adamowiemieszkania na wynajem w Sumowiedomy na wynajem w Przęsławku

Deweloperzy

);