Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]


Jak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego, nie jest możliwa sprzedaż jednej z dwóch działek bez sprzedaży części budynku znajdującego się na niej. Podział nieruchomości musi odpowiadać zasadom logicznym i nie może naruszać generalnej reguły, że budynki i inne urządzenia trwale związane z gruntem są częścią składową nieruchomości. Tam, gdzie przebiega granica działki, przebiega też granica rozgranicząjąca budynek na dwie części. O własności budynku, który jest trwale związany z gruntem decyduje zawsze własność gruntu.

W sprawie, która trafiła do sądu, właścicielka gruntu pozwoliła na wybudowanie na nim budynku mieszkalnego, a następnie działka została podzielona na dwie w ten sposób, że na jednej znalazła się 1/3 wzniesionego budynku, a na drugiej 2/3. Po pewnym czasie jedna z działek została sprzedana, jednak wolą sprzedających była sprzedaż tylko działki bez części budynku, który się na niej znajdował. Nowy właściciel uznał jednak, że wraz z działką nabył 1/3 część budynku, który znalazł się na jego działce, i wystąpił do sądu o eksmisję. Sąd I instancji oddalił żądanie, a Sąd II instancji uznał, że w sprawie występuje zagadnienie prawne, które wymaga rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy. Pytanie prawne dotyczło jednak ważności umowy zawartej z pominięciem sprzedaży budynku, a mianowicie: czy umowa przeniesienia własności dotycząca części działki bez części domu była w ogóle dopuszczalna. Sąd Najwyższy odpowiedział, że umowa przeniesienia własności części nieruchomości bez jednoczesnego podziału znajdującego się na niej budynku jest nieważna.

Uchwała Sądu Najwyższego 26.04.2007 sygn. III CZP 27/07[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianęmieszkania na wynajeminne nieruchomości poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat Myślenickimieszkania na sprzedaż powiat Legionowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Godówmieszkania na sprzedaż gmina M. Zabrzedomy na wynajem w Bielicachmieszkania na sprzedaż w Ostrownicymieszkania na wynajem w Budkach

Deweloperzy