Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 28.05.2009 r., nie istnieje tryb odwoławczy dotyczący wydawania zaświadczeń o samodzielności lokali, gdyż nie jest to decyzja administracyjna. Takie zaświadczenie stwierdza jedynie, że w danej chwili istnieje określony stan prawny.

W przedmiotowej sprawie chodziło o nadbudowany w budynku wspólnoty mieszkaniowej apartament, który – jak wynika z ekspertyzy – zagraża bezpieczeństwu budynku i nie nadaje się do zamieszkania, chyba że po istotnych przeróbkach. Jednak mimo to osoby dokonujące nadbudowy uzyskały zaświadczenie o samodzielności lokalu i wykorzystując je, uzyskały pozwolenie na użytkowanie. Pozwolenie to unieważnił inspektor nadzoru budowlanego, więc wspólnota zwróciła się do prezydenta miasta o wydanie zaświadczenia, że poprzednie zaświadczenie o samodzielności jest niezgodne ze stanem faktycznym.

Jednak prezydent odmówił wydania takiego dokumentu z powodu braku przepisu, który zobowiązałby go do wydania zaświadczenia tej treści. Również samorządowe kolegium odwoławcze i wojewódzki sąd administracyjny przyznały rację prezydentowi. Według sądu wspólnota zażądała wydania zaświadczenia, którego treści sprowadzałaby się do oceny wcześniejszego zaświadczenia jako niezgodnego ze stanem prawnym i faktycznym, a takiej oceny organ nie może dokonywać w postępowaniu wyjaśniającym prowadzonym na podstawie art. 217 k.p.a. Tak więc chociaż lokal nie nadaje się do zamieszkania, nie można unieważnić zaświadczenia o samodzielności ani wydać zaświadczenia o braku samodzielności, ponieważ nie przewiduje tego ustawa o własności lokali.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 28.05.2009 r., sygn. akt VII SA/Wa 350/09[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażmieszkania na wynajemdziałki na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat M. Zamośćlokale użytkowe na wynajem powiat Braniewskimieszkania na sprzedaż gmina Bartoszycelokale użytkowe na wynajem gmina Szczecinekdomy na wynajem w Brzeźniakudomy na wynajem w Prusicachdomy na sprzedaż w Chutkowicach

Deweloperzy

);