Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 28.05.2009 r., nie istnieje tryb odwoławczy dotyczący wydawania zaświadczeń o samodzielności lokali, gdyż nie jest to decyzja administracyjna. Takie zaświadczenie stwierdza jedynie, że w danej chwili istnieje określony stan prawny.

W przedmiotowej sprawie chodziło o nadbudowany w budynku wspólnoty mieszkaniowej apartament, który – jak wynika z ekspertyzy – zagraża bezpieczeństwu budynku i nie nadaje się do zamieszkania, chyba że po istotnych przeróbkach. Jednak mimo to osoby dokonujące nadbudowy uzyskały zaświadczenie o samodzielności lokalu i wykorzystując je, uzyskały pozwolenie na użytkowanie. Pozwolenie to unieważnił inspektor nadzoru budowlanego, więc wspólnota zwróciła się do prezydenta miasta o wydanie zaświadczenia, że poprzednie zaświadczenie o samodzielności jest niezgodne ze stanem faktycznym.

Jednak prezydent odmówił wydania takiego dokumentu z powodu braku przepisu, który zobowiązałby go do wydania zaświadczenia tej treści. Również samorządowe kolegium odwoławcze i wojewódzki sąd administracyjny przyznały rację prezydentowi. Według sądu wspólnota zażądała wydania zaświadczenia, którego treści sprowadzałaby się do oceny wcześniejszego zaświadczenia jako niezgodnego ze stanem prawnym i faktycznym, a takiej oceny organ nie może dokonywać w postępowaniu wyjaśniającym prowadzonym na podstawie art. 217 k.p.a. Tak więc chociaż lokal nie nadaje się do zamieszkania, nie można unieważnić zaświadczenia o samodzielności ani wydać zaświadczenia o braku samodzielności, ponieważ nie przewiduje tego ustawa o własności lokali.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 28.05.2009 r., sygn. akt VII SA/Wa 350/09[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemdziałki na wynajemhale i magazyny do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Pilskidomy na wynajem powiat Myśliborskilokale użytkowe na wynajem gmina Rudziniecmieszkania na sprzedaż gmina Gniewmieszkania na sprzedaż w Kozielicachmieszkania na sprzedaż w Giełczyniemieszkania na sprzedaż w Trzecinach

Deweloperzy

);