Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Nakłady na nieruchomość jako zmniejszenie podstawy opodatkowania przy zasiedzeniu może odliczyć tylko jej nabywca, nawet jeśli zostały one poniesione z majątku wspólnego małżonków – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 listopada 2015 r.

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn (Dz U. z 2015r. poz. 86 ze zm.) można zmniejszyć podstawę należnego podatku od zasiedzenia nieruchomości o wartość budynku wzniesionego przez osobę nabywającą nieruchomość poprzez zasiedzenie. W przedmiotowej sprawie małżeństwo wybudowało dom na działce, ale formalnie zasiadła ją jedynie żona. W związku z tym, organ naliczając podstawę podatku, odliczył jedynie połowę nakładów poniesionych przez małżonków, argumentując tym, że zgodnie z prawem rodzinnym co do zasady małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, z którego nakłady były poczynione. Małżonkowie bronili się tym, że w trakcie trwania małżeństwa nie mogą żądać podziału majątku wspólnego, a jeden małżonek nie może zasiedzieć współwłasności łącznej przeciw drugiemu. Sądy administracyjne przyznały jednak rację fiskusowi. WSA stwierdził, że przepisy podatkowe dotyczące zasiedzenia mówią, iż podmiotem podatku jest nabywca nieruchomości, a nie osoby trzecie. W związku z tym ich nakładów podatek nie dotyczy. NSA dodał, że mimo zdroworozsądkowych racji małżeństwa, przepis literalnie odnosi się jedynie do nakładów nabywcy nieruchomości.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 listopada 2015 r., sygn. akt. II FSK 2284/13


[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianęhale i magazyny na wynajemmieszkania na zamianędomy na sprzedaż powiat Chodzieskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Opolskimieszkania na wynajem gmina Marciszówdomy na wynajem gmina Końskiemieszkania na wynajem w Lubiska-Koloniamieszkania na sprzedaż w Piękne Łąkidomy na wynajem w Truskawcu

Deweloperzy

);