Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Nakłady na nieruchomość jako zmniejszenie podstawy opodatkowania przy zasiedzeniu może odliczyć tylko jej nabywca, nawet jeśli zostały one poniesione z majątku wspólnego małżonków – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 listopada 2015 r.

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn (Dz U. z 2015r. poz. 86 ze zm.) można zmniejszyć podstawę należnego podatku od zasiedzenia nieruchomości o wartość budynku wzniesionego przez osobę nabywającą nieruchomość poprzez zasiedzenie. W przedmiotowej sprawie małżeństwo wybudowało dom na działce, ale formalnie zasiadła ją jedynie żona. W związku z tym, organ naliczając podstawę podatku, odliczył jedynie połowę nakładów poniesionych przez małżonków, argumentując tym, że zgodnie z prawem rodzinnym co do zasady małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, z którego nakłady były poczynione. Małżonkowie bronili się tym, że w trakcie trwania małżeństwa nie mogą żądać podziału majątku wspólnego, a jeden małżonek nie może zasiedzieć współwłasności łącznej przeciw drugiemu. Sądy administracyjne przyznały jednak rację fiskusowi. WSA stwierdził, że przepisy podatkowe dotyczące zasiedzenia mówią, iż podmiotem podatku jest nabywca nieruchomości, a nie osoby trzecie. W związku z tym ich nakładów podatek nie dotyczy. NSA dodał, że mimo zdroworozsądkowych racji małżeństwa, przepis literalnie odnosi się jedynie do nakładów nabywcy nieruchomości.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 listopada 2015 r., sygn. akt. II FSK 2284/13


[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianęlokale użytkowe na sprzedażdomy na zamianędomy na wynajem powiat Tarnobrzeskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Leszczyńskimieszkania na sprzedaż gmina Dobrzanymieszkania na wynajem gmina Stryszówdomy na wynajem w Kulejachmieszkania na wynajem w Hutkowiedomy na sprzedaż w Hulcze

Deweloperzy

);