Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Zła skala mapy dołączonej do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przesądza o tym, że jest on nieważny.

W przedmiotowej sprawie rada gminy przyjęła uchwałę dotyczącą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla lokalizacji farm wiatrowych. Zostały one zakwestionowane przez mieszkańców oraz wojewodę. Jako naruszenie prawa skarżący wskazywali, że część graficzna planu jest wykonana w skali 1:5000, tymczasem przepisy nie przewidują takiej skali. Poza tym do uchwał nie sporządzono prognozy skumulowanego oddziaływania na środowisko. WSA stwierdził nieważność uchwał.

Pełnomocnik gminy argumentował: Praktycznie nie ma takiego planu miejscowego, który by nie zawierał jakiegoś drobnego błędu. Jeżeli NSA uzna, że wszystkie plany, które mają nieprawidłową skalę, powinny być wyeliminowane z obrotu jako nieważne, to będzie to miało bardzo daleko idące konsekwencje. Wraz z nieważnością planu nieważne będą również wydane na jego podstawie pozwolenia na budowę, decyzje środowiskowe oraz pozwolenia na użytkowanie. NSA nie został jednak przekonany i sędzia Włodzimierz Ryms orzekł: Przepisy jasno wskazują, w jakiej skali powinna być sporządzona mapa. Zatem uchwała jest niezgodna z obowiązującym prawem.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 października 2015 r., sygn. akt. II OSK 2583/13[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażdomy poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat Białobrzeskimieszkania na wynajem powiat Mogileńskilokale użytkowe na wynajem gmina Nowa Wieś Wielkamieszkania na sprzedaż gmina Kępicedomy na sprzedaż w Starejmieszkania na sprzedaż w Niechłoniniedomy na wynajem w Derylakach

Deweloperzy

);