Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu mieszkalnego przez osobę, która samowolnie go zajmuje, sąd nie orzeka co do lokalu socjalnego - stwierdził Sąd Najwyższy.

Lokatorzy samowolnie zajmujący mieszkanie nie mogą więc już liczyć na to, że sąd w wyrokach eksmisyjnych zobowiąże do przyznania im lokali socjalnych. Sąd Najwyższy uchwałą tą wycofał się z wcześniejszego stanowiska, że także dzikiemu lokatorowi, wobec którego zapadł wyrok eksmisyjny, sąd może w tym wyroku przyznać lokal socjalny. Sąd Najwyższy uznał, że w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu mieszkalnego przez osobę, która samowolnie go zajmuje, sąd nie zajmuje się kwestią lokalu socjalnego. Powodem interwencji Sądu Najwyższego był art. 24 tej ustawy o ochronie praw lokatorów. Zapisano w nim wprawdzie, że prawo do lokalu socjalnego nie przysługuje osobie, która samowolnie zajmuje lokal, i wobec tego sąd nakazuje eksmisję, ale z jednoczesnym zastrzeżeniem "chyba że przyznanie lokalu socjalnego byłoby w świetle zasad współżycia społecznego szczególnie usprawiedliwione". Dla właściciela samowolnie zajętego przez kogoś lokum brak takiej uchwały oznaczałby, że mimo wyroku eksmisyjnego nie może latami pozbyć się dzikiego lokatora, bo w gminach brakuje lokali socjalnych.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 20.05.2005 III CZP 6/05[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajemmieszkania do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat M. Koszalinmieszkania na sprzedaż powiat Wałbrzyskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Jawornik Polskidomy na sprzedaż gmina Przechlewomieszkania na sprzedaż w Sokółkachmieszkania na sprzedaż w Zajeziorzemieszkania na sprzedaż w Krzemieniu Pierwszym

Deweloperzy

);