Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Jak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16.10.2009 r., można się ubiegać o zwrot podatku od nieruchomości zapłaconego od dróg wewnętrznych w latach 2004 – 2006.

Jest to wynikiem uchwalenia ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw z 14.11.2003 r. (DzU nr 200, poz. 1953), która wprowadziła też zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Zmieniono zawarty w niej zakres zwolnienia przedmiotowego od podatku od nieruchomości (tj. art. 2 ust. 3 pkt 4). Błąd został naprawiony w wyniku ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z 7.12.2006 r. (DzU nr 249, poz. 1828). W efekcie wszystkie drogi, w tym drogi wewnętrzne na osiedlach, nie tylko publiczne, nie podlegały opodatkowaniu. Ponadto sąd określił, że o tym, czy mamy do czynienia z drogą, decyduje stan faktyczny, czyli fizyczne istnienie drogi, a nie dane z ewidencji gruntów i budynków. Skutki tych błędów legislacyjnych odczują gminy, które będą zmuszone do zwrotu niesłusznie pobranych podatków.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16.10.2009 sygn. akt II FSK 784/08[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemkamienice poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na zamianędomy na sprzedaż powiat Brzozowskimieszkania na wynajem powiat M. Częstochowamieszkania na sprzedaż gmina Sokołów Małopolskilokale użytkowe na wynajem gmina M. Krakówmieszkania na wynajem w Kleczewiedomy na sprzedaż w Głębokiejmieszkania na wynajem w Trzciance

Deweloperzy

);