Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

W przypadku rozliczania dochodów z tytułu dzierżawy, ceny zakupu wydzierżawianej nieruchomości nie można zaliczyć po stronie kosztów.

W przedmiotowej sprawie właściciel nieruchomości zwrócił się do ministra finansów z prośbą o wydanie interpretacji podatkowej w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów ceny zakupu nieruchomości w przypadku rozliczania dochodu za jej wydzierżawienie.

Minister finansów wydał interpretację negatywną. Odmawiając, minister stwierdził, że wydatki na zakup nieruchomości mogą stanowić koszt uzyskania przychodu wyłącznie w przypadku określonym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT (Dz.U. z 2012r r., poz. 361 z późn. zm.), czyli poprzez odpisy amortyzacyjne, gdy przedmiotowy budynek jest wpisany do ewidencji środków trwałych przedsiębiorcy. Drugi przypadek przewiduje art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, gdy dochodzi do rozliczania dochodów ze sprzedaży nieruchomości.

Właściciel zaskarżył interpretację do sądu administracyjnego, argumentując, że powinien móc dokonać przedmiotowego odliczenia, ponieważ w jego przypadku osiągnięcie przychodu jest ściśle związane z kosztem, bowiem gdyby nie kupił nieruchomości, nie mógłby jej wydzierżawić. Sąd jednakże nie podzielił stanowiska skarżącego.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1242/11[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażgaraże na sprzedażinne nieruchomości na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat Zgierskidomy na wynajem powiat Tarnowskimieszkania na wynajem gmina M. Przemyślmieszkania na sprzedaż gmina Somiankamieszkania na sprzedaż w Karolewiemieszkania na wynajem w Olszowej Wolimieszkania na sprzedaż w Końcu

Deweloperzy

);