Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

W przypadku rozliczania dochodów z tytułu dzierżawy, ceny zakupu wydzierżawianej nieruchomości nie można zaliczyć po stronie kosztów.

W przedmiotowej sprawie właściciel nieruchomości zwrócił się do ministra finansów z prośbą o wydanie interpretacji podatkowej w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów ceny zakupu nieruchomości w przypadku rozliczania dochodu za jej wydzierżawienie.

Minister finansów wydał interpretację negatywną. Odmawiając, minister stwierdził, że wydatki na zakup nieruchomości mogą stanowić koszt uzyskania przychodu wyłącznie w przypadku określonym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT (Dz.U. z 2012r r., poz. 361 z późn. zm.), czyli poprzez odpisy amortyzacyjne, gdy przedmiotowy budynek jest wpisany do ewidencji środków trwałych przedsiębiorcy. Drugi przypadek przewiduje art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, gdy dochodzi do rozliczania dochodów ze sprzedaży nieruchomości.

Właściciel zaskarżył interpretację do sądu administracyjnego, argumentując, że powinien móc dokonać przedmiotowego odliczenia, ponieważ w jego przypadku osiągnięcie przychodu jest ściśle związane z kosztem, bowiem gdyby nie kupił nieruchomości, nie mógłby jej wydzierżawić. Sąd jednakże nie podzielił stanowiska skarżącego.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1242/11[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemhale i magazyny na wynajemdziałki na wynajemmieszkania na wynajem powiat Szydłowieckimieszkania na sprzedaż powiat Radziejowskidomy na sprzedaż gmina Dobrzyń nad Wisłądomy na wynajem gmina Głogówekmieszkania na wynajem w Jasiniedomy na sprzedaż w Osnówcedomy na sprzedaż w Muchach

Deweloperzy

);