Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wynajmujemy mieszkania, bo nie stać nas na własne

Anna Panikowska-Filipek | 2020-10-13

Wynajmujemy mieszkania, bo nie stać nas na własne
Podczas wyboru nieruchomości na wynajem głównie zwracamy uwagę na cenę (51 proc. badanych)

Aż 61 proc. osób wynajmujących mieszkanie przyznaje, że ich sytuacja finansowa nie pozwala na zakup własnej nieruchomości.

Na co zwracamy uwagę przy wyborze nieruchomości na wynajem?

Z badań zleconych przez firmę CBRE wynika, że wynajmowanie mieszkań wciąż cieszy się w Polsce dużą popularnością. Głównym czynnikiem wpływającym na tę decyzję są nikłe szanse na zakup nieruchomości lub otrzymanie kredytu mieszkaniowego. Najważniejszymi czynnikami, na które zwracamy uwagę podczas wyboru nieruchomości na wynajem, są cena (wg. 51 proc. badanych) oraz lokalizacja – najlepiej blisko centrum (43 proc. badanych). Trochę mniej ważne są stosunek jakości do ceny oraz przynależny do lokalu balkon, choć akurat ten ostatni aspekt w trakcie pandemii zaczął się cieszyć większą niż wcześniej popularnością. Okazuje się również, że zdecydowana większość najemców decyduje się na lokale o średnim standardzie. Aż 60 proc. respondentów potwierdziło, że mieszka w średnim standardzie, natomiast tylko 17 proc. wybrało wysoki lub luksusowy poziom wykończenia. W dużej mierze wynika to ze sposobu, w jaki traktujemy wynajmowane mieszkanie. Wiele osób uważa je za chwilowe rozwiązanie, jedynie na czas uzbierania środków koniecznych do zakupu własnego M. To właśnie ta grupa częściej decyduje się na mieszkanie w nieco niższym standardzie. To również oni zazwyczaj deklarują, że wynajem jest dla nich pewną koniecznością, ponieważ nie stać ich na kupno innej nieruchomości.

Młodsi oczekują więcej

Bardzo wyraźny jest tutaj jednak podział ze względu na wiek. Przedstawione wcześniej poglądy są domeną starszych najemców, w przedziale wiekowym 34-44 lata. Dla młodszych osób wynajem częściej jest świadomą i dobrowolną decyzją.

Mniejsze wymagania co do standardu mieszkania w starszych pokoleniach to pochodna traktowania tego rozwiązania jako tymczasowe. Młodsi mają inne nastawienie – mówi Marcin Jański, szef działu nieruchomości alternatywnych i gruntów inwestycyjnych CBRE.


Nie chcą brać kredytu, który przez kilkadziesiąt lat stanowić będzie obciążenie finansowe. Nie przywiązują się do jednego miejsca, stawiają na niezależność i wygodę. Z tego względu częściej wybierają lepiej urządzone lokale w wyższym standardzie. Póki co nie mają aspiracji do posiadania własnej nieruchomości, nie odkładają więc na nią pieniędzy, a w zamian za to pozwalają sobie na bardziej luksusowe warunki niż starsi najemcy. Wynajem mieszkania stanowi dla nich element stylu życia. To właśnie oni stanowią grupę, która może pomóc w rozwoju branży najmu instytucjonalnego w Polsce.

– Już co piąty młody człowiek do 34 roku życia przyznaje, że decyzja o wynajmie to nie kwestia braku środków na zakup mieszkania, a pochodna wygody, z jaką się to wiąże oraz braku konieczności zaciągania kredytu. Młodzi też najczęściej wskazują, że standard wykończenia ma dla nich duże znaczenie –  potwierdza Marcin Jański.

Uważa również, że jest to trend, który będzie narastał. Sprawia to, że inwestorzy kupujący nieruchomości z myślą o przeznaczeniu ich na wynajem przywiązują coraz większą wagę do standardu wykończenia.  

Źródło: KRN.pl | 2020-10-13

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);