Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Tanie mieszkania dla spółdzielców już za 3 tygodnie

2007-07-11

Tanie mieszkania dla spółdzielców już za 3 tygodnie

Za trzy tygodnie lokatorzy, którzy jeszcze nie wykupili odrębnej własności mieszkania, będą to mogli zrobić za kilkadziesiąt złotych. Osoby, które już przekształciły mieszkanie, będą zwolnione ze składek na fundusz remontowy.

Za trzy tygodnie lokatorzy, którzy jeszcze nie wykupili odrębnej własności mieszkania, będą to mogli zrobić za kilkadziesiąt złotych. Osoby, które już przekształciły mieszkanie, będą zwolnione ze składek na fundusz remontowy – informuje „Gazeta Prawna”.

Jak czytamy w dzienniku, prezydent podpisał już nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, co pozwoli m.in. na „tańsze i szybsze przekształcenia mieszkań spółdzielczych w odrębną własność, dodatkowe uprawnienia dla spółdzielców, oddzielne rozliczenia przychodów i kosztów dla każdej nieruchomości oraz odpowiedzialność karną dla członków zarządów, którzy nie wywiązują się z przewidzianych w ustawie obowiązków”.

„Wchodzące w życie 31 lipca przepisy to szansa dla prawie miliona osób posiadających spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu” – przypomina „Gazeta Prawna”. „Lokatorzy, którzy zdecydują się wyodrębnić własność mieszkania, nie będą musieli już wpłacać różnicy pomiędzy aktualną wartością rynkową zajmowanego mieszkania, a zwaloryzowaną wartością wniesionego wcześniej wkładu mieszkaniowego. Są to kwoty wahające się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy zł. Zamiast tego zapłacą jedynie nominalną cenę kredytu umorzonego przez państwo (najczęściej kilkadziesiąt złotych). Osoby te nie będą musiały także dopłacać za modernizację i kredyty, które spółdzielnia zaciągnęła na remonty. Do przekształcenia będzie potrzebna jedynie spłata kosztów związanych z budową lokalu i ewentualnych zaległości z tytułu zaległych opłat za mieszkanie”.

„Poszkodowani nie będą również ci, którzy wykupili mieszkania lokatorskie i nie skorzystali z lepszych warunków przekształcenia” – czytamy dalej. „Opłaty wniesione do spółdzielni w trakcie wyodrębniania własności lokalu lub przekształcenia na spółdzielczą własność, a więc różnicę pomiędzy ceną rynkową lokalu a wkładem mieszkaniowym oraz część kosztów modernizacji czy remontów budynku, będzie można odzyskać. Nie będzie to co prawda jednorazowy zwrot wpłaconych pieniędzy, ale zwolnienie ze składek na fundusz remontowy (w zależności od wysokości wpłaconej sumy mogą sięgać od kilku do kilkudziesięciu lat). Będzie to jednak możliwe pod dwoma warunkami. Po pierwsze, zgodę na takie rozliczenie będzie musiało wyrazić walne zgromadzenie. Po drugie, z tego przywileju skorzystają tylko ci, którzy przekształcili mieszkania lokatorskie po 23 kwietnia 2001 r. Nowelizacja zmieni także sytuację byłych lokatorów, który spłacają jeszcze spółdzielni należności z tytułu przekształceń. Z dniem 31 lipca 2007 r. niespłacone raty zostaną umorzone z mocy prawa. W drodze wyjątku lokatorzy będą musieli dopłacić spółdzielni wtedy, gdy dotychczas zapłacone kwoty nie pokrywają całkowicie kosztów budowy lokalu”.

Więcej w dzisiejszej „Gazecie Prawnej".

Źródło: Adam Makosz, „Gazeta Prawna”, 11.07.2007 | 2007-07-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);