Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Polskie mieszkania jednymi z najtańszych w Europie

Magdalena Hojniak | 2019-08-09

Polskie mieszkania jednymi z najtańszych w Europie

Ceny polskich nieruchomości na tle europejskich stawek nie wydają się aż tak wygórowane. Jednak podwyżki z ostatniego roku polska kieszeń odczuwa znacząco.

Polska jest krajem Europy Środkowej, gdzie buduje się najwięcej mieszkań. Pomimo tego i tak zmagamy się z deficytami w tym zakresie. Jak możemy przeczytać w raporcie Deloitte „Property Index. Overview of European Residential Markets. Where does residential price growth end?”*, w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 380 mieszkań. W 16 analizowanych państwach współczynnik liczby nowych mieszkań, które zostały oddane do użytkowania w 2018 r. i przypadającej na tysiąc mieszkańców wynosi 3,2. W ubiegłym roku na nasz rynek nieruchomości trafiło 184,8 tys. nowych lokali, co pozwoliło na osiągnięcie rekordowego wyniku dla Europy Środkowej – 4,81. Jednaj najwięcej mieszkań w Europie oddaje się we Francji – 6,86, a najmniej w Portugalii – 1,2, choć to właśnie ona może pochwalić się największymi zasobami mieszkaniowymi. 


Autorzy raportu przyjrzeli się również cenom nieruchomości. Pod tym względem Warszawa należy do jednych z najtańszych dużych miast. Rekordzistami są Paryż, Londyn i Monachium, gdzie koszt metra kwadratowego sięga kwot rzędu 12,9, 11,2 i 7,8 tys. euro. Dla porównania w głównych miastach Polski zapłacimy 1935 euro w Warszawie, 1607 euro w Krakowie oraz 1559 euro we Wrocławiu. Dla całego rynku w Polsce średnia oscyluje wokół sumy 1370 euro/mkw. Stawka jest o 3,8 proc. wyższa niż w 2017 r.

Analizując sytuację od 2015 roku w 15 z 16 krajów ceny mieszkań rosły. Wyjątkiem były Włochy, gdzie ceny nieruchomości spadają od początku kryzysu finansowego. W ciągu ostatnich trzech lat średni wzrost cen mieszkań w Unii Europejskiej wynosi 5 proc. Jednym z czynników napędzających ten wzrost są rosnące ceny w regionie Europy Środkowej. Oczywistym jest, że wzrost cen nieruchomości nie będzie trwał wiecznie. Wiele zależy od polityki Europejskiego Banku Centralnego. Jeśli jednak obecny kurs zostanie utrzymany, ceny nieruchomości w Europie mogą sięgnąć poziomu sprzed kryzysu finansowego – komentuje Maciej Krasoń, Partner w Dziale Audit & Assurance Deloitte, Lider Sektora Nieruchomości i Budownictwa w Polsce i Europie Środkowej.  

* Raport obejmuje analizę danych z 2018 r. z 16 krajów Europy: Austrii, Belgii, Czech, Chorwacji, Danii, Francji, Holandii, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Węgier, Włoch, Polski, Portugalii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

 

Źródło: KRN.pl | 2019-08-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (1)

Wiktor ⋅ 14-08-2019 | 12:05

Nie wiem czy są najtańsi ale udało mi się kupic m w naprawdę dobrej cenie. Ursus, osiedle robyga. Fajny standard i cena nizzsza niż się spodziiewalismy.

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Deweloperzy

);