Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Od starego mieszkania nie zapłacisz podatku

2008-01-14

Od starego mieszkania nie zapłacisz podatku

Od 2008 r. osoby przekształcające prawo do lokalu co do zasady muszą płacić VAT. Jednak ci, którzy mają lub kupią mieszkania stare, podatku raczej nie zapłacą.

Od 2008 r. osoby przekształcające prawo do lokalu co do zasady muszą płacić VAT. Jednak ci, którzy mają lub kupią mieszkania stare, podatku raczej nie zapłacą – donosi „Rzeczpospolita”. Przekształcenia prawa lokatorskiego we własnościowe lub w odrębną własność albo własnościowego w taką własność co do zasady należy od 1 stycznia obciążać 7-proc. VAT. Warto jednak pamiętać, że z pewnymi wyjątkami mieszkania używane przez podatnika, który nie odliczył VAT podczas ich nabycia, będą wolne od VAT jako towary używane – przypomina dziennik. Wysokość podatku będzie różna nie tylko w zależności od wartości lokali, ale i tego, jakie prawo jest przekształcane.

Jak czytamy dalej, gdy przekształca się prawo lokatorskie we własnościowe, podstawą obliczenia podatku będzie różnica między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego pomniejszoną o VAT. Z kolei w razie przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładu budowlanego albo mieszkaniowego pomniejszona o kwotę należnego VAT. Jeżeli lokal zostanie uznany za towar używany, jego właściciel nie zapłaci podatku. Dotyczy to np. osób, które kupiły mieszkania na wolnym rynku. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy o VAT nie ma znaczenia, jak długo był on używany. Wystarczy, że był zasiedlony. Natomiast osoby, które nabyły prawo lokatorskie po 1 maja 2004 r., powinny poczekać pięć lat od momentu ustanowienia tego prawa i dopiero dokonać przekształcenia – radzi „Rzeczpospolita”. Wtedy bowiem mieszkanie będą mogły uznać za towar używany, a więc zwolniony z podatku.

Źródło: „Rzeczpospolita” 12.01.2008 | 2008-01-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);