Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

O podziale działki zadecyduje właściciel

2008-09-18

O podziale działki zadecyduje właściciel

Szybciej i bez zbędnych formalności będzie można podzielić nieruchomość lub wydzielić z niej część na lokalizację drogi publicznej lub linii kolejowej, nawet wówczas, gdy jest przeznaczona na cele rolne i leśne.

Ujednolicenie przepisów o podziale nieruchomości bez względu na to, na jakim obszarze się znajduje, i szybsze procedury przeprowadzenia podziału zaproponowała sejmowa Komisja Przyjazne Państwo. Posłowie przygotowali i wnieśli do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Projekt przewiduje, że podział nieruchomości będzie możliwy niezależnie od istnienia planu miejscowego i jego ustaleń. W przypadku wydania już decyzji o warunkach zabudowy podział będzie mógł nastąpić niezależnie od niej. Nieruchomości powstałe w wyniku podziału muszą jednak mieć dostęp do drogi publicznej. Za dostęp do drogi uznawałoby się również wydzielenie drogi wewnętrznej i ustanowienie na niej odpowiednich służebności. Jak deklaruje przewodniczący Komisji Janusz Palikot, zmiany maja doprowadzić do tego, by o podziale fizycznym nieruchomości decydował właściciel lub użytkownik wieczysty – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Projekt przewiduje dwa rodzaje podziału nieruchomości: przez nabycie własności albo użytkowania wieczystego lub przez założenie dla części nieruchomości księgi wieczystej, bez potrzeby zmiany właściciela lub użytkownika wieczystego. Uproszczone procedury mają obowiązywać także wtedy, gdy nieruchomość jest zabudowana i podzielenie działki powoduje podział budynku. Wtedy granice wydzielonych działek powinny przebiegać wzdłuż pionowych płaszczyzn tworzonych przez ściany oddzielenia przeciwpożarowego – donosi dziennik.


 

Źródło: „Gazeta Prawna” 18.09.2008 r. | 2008-09-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);