Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nowy Ład – nowe pomysły rządu na łatwiej dostępne mieszkania

Emilia Rudzka | 2021-05-17

Nowy Ład – nowe pomysły rządu na łatwiej dostępne mieszkania

Nowy program ma ułatwić osobom starającym się o mieszkanie szybszy dostęp do własnego „M”. Skierowany jest do osób, które szukają lokum na rynku pierwotnym, wtórnym, społecznym lub chcą wybudować dom. W założeniu ma wesprzeć kilkadziesiąt tysięcy rodzin rocznie i ma być zdecydowanie korzystniejszy niż „Mieszkanie dla Młodych”.

Gwarancja wkładu własnego, czyli sposób na szybsze własne „M”

Gwarancja wkładu własnego ma wesprzeć osoby, które mają odpowiednie dochody – poprzez skrócenie czasu dojścia do zakupu własnego mieszkania. Powołując się na dane Eurostatu, szacuje się, że ok. 2,5 mln osób w wieku 25-34 lata nadal mieszka z rodzicami. Większość z nich ma stałą pracę, jednak nie stać ich na wyprowadzkę z domu rodzinnego.

Jak donosi HRE Investments, program zakłada, że gwarancje do zakupu nieruchomości będą udzielane osobom w wieku do 40 lat. Taka gwarancja kredytowa ma osiągnąć maksymalną wysokość do 100 tys. złotych (maksymalnie 40 proc. ceny). Nie będzie to kwota, którą potencjalny nabywca mieszkania ma dostać do ręki.

System skierowany jest do osób, które mają wystarczające dochody pozwalające im na regularną spłatę zobowiązania oraz posiadają zdolność kredytową. Do osób, które z uwagi na inne czynniki – np. konieczność najmu mieszkania – nie zdążyły jeszcze uzbierać środków na wkład własny. W takiej sytuacji skarb państwa gwarantowałby wkład własny, dzięki czemu bank miałby pewność, że może bezpiecznie pożyczyć pieniądze danemu klientowi.

Celem tego programu jest przede wszystkim skrócenie osobom młodym drogi do własnego „M”. W założeniu będą one mogły zrezygnować z najmu i przeznaczyć wydawaną dotychczas na to kwotę na spłatę kredytu mieszkaniowego.

Warto zaznaczyć, że statystyczna para z Warszawy 10 proc. wkładu własnego na mieszkanie o powierzchni 50 mkw. musi zbierać przez co najmniej 2 lata. W Krakowie natomiast czas ten wzrasta aż do 4 lat. Tak wyliczył portal Numbeo, bazując na danych o średnich zarobkach i przeciętnych wydatkach.

 

Gwarancje efektywniejsze niż „Mieszkanie dla Młodych”

System gwarancji kredytowych ma w zdecydowanie mniejszym stopniu przyczynić się do wzrostu cen, jak miało to miejsce w przypadku niektórych deweloperów przy programie „Mieszkanie dla Młodych”. Gwarancje wpłyną na wielkość popytu, a więc nie będą zupełnie neutralne dla cen nieruchomości. Podobny system działa już w Wielkiej Brytanii oraz Nowej Zelandii. Na Wyspach programowi przypisano jedynie 1,4 proc. wzrostu cen (przez 2 lata).

Zdaniem ekspertów system gwarancji ma być kilka-kilkanaście razy bardziej efektywny niż dopłaty do kredytów realizowane w latach 2014-2018. Program jest wielokrotnie tańszy niż bezpośrednie dopłaty. Ponadto ma on być ukierunkowany na osoby, które naprawdę potrzebują tego wsparcia. Z „Mieszkania dla Młodych” nie mogły skorzystać osoby, które nie dysponowały odpowiednim wkładem własnym. Korzystały natomiast te, które stać było na zakup własnego mieszkania, a uzyskana dopłata dodatkowo pozwoliła zyskać im kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Rozważane jest wprowadzenie maksymalnej ceny mieszkania dla osób, które będą chciały skorzystać z gwarancji kredytowych. Mowa o maksymalnym limicie ceny za metr kwadratowy.

Szacuje się, że rocznie z systemu gwarancji będzie mogło skorzystać ok. 80 tys. rodzin.

 

Dofinansowanie zakupu mieszkań lub budowy domów dla rodzin

Program zakłada również wprowadzenie dofinansowania zakupu mieszkania lub budowy domu. Rodziny, które zdecydują się na zaciągnięcie kredytu, a którym urodzi się drugie dziecko, będą mogły uzyskać od rządu 20 tys. złotych na spłatę zobowiązania. Przy trzecim dziecku kwota ta wzrośnie do 60 tys., natomiast za każde kolejne po 20 tys. złotych.

W Nowym Ładzie znalazł się zapis: „państwo będzie gwarantować maksymalnie 100 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt lub oferować dofinansowanie w wysokości do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego czy też rodzin wielodzietnych (w zależności od liczebności rodziny).”

Słowo „lub” może zatem sugerować, że system gwarancji kredytowych będzie wykluczał się z możliwością uzyskania dofinansowania spłacanego kredytu za narodziny kolejnego dziecka.


Społeczny i rodzinny bon mieszkaniowy

Program Bon Mieszkaniowy znalazł się już poza oficjalnym dokumentem. O nim osobno informuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT). Ma składać się z dwóch wariantów – bonu społecznego i bonu rodzinnego.

Bon społeczny ma być wsparciem dla osób, które nie mają własnego mieszkania, a ich dochody ograniczają możliwość zakupu mieszkania. Będzie mógł być przeznaczony na partycypację w towarzystwie budownictwa społecznego (TBS/SIM) lub na sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni. Jego wysokość będzie uzależniona od liczby osób w rodzinie.

Dla rodzin z trojgiem lub więcej dzieci przygotowano bon rodzinny, który umożliwi uzyskanie większej puli pomocy finansowej. Wysokość finansowania będzie uzależniona od liczby dzieci oraz uwzględniała dzieci niepełnosprawne.

Nie wiadomo jeszcze, ile osób faktycznie będzie uprawnionych do pomocy w ramach Nowego Ładu oraz ile osób z niej skorzysta. Zjednoczona Prawica oszacowała, że średnie nakłady w skali roku na segment „Rodzina i dom w centrum życia” wyniosą ok. 3,4 mld złotych. Wyliczenia money.pl nie są już tak optymistyczne – same dopłaty i bony mają kosztować ok. 3,6-4,6 mld złotych.

Źródło: KRN.pl | 2021-05-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.1

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (5)

wróż maciej ⋅ 18-05-2021 | 19:51

"A co w sytuacji kiedy mam już kredyt..." no co... zapłacisz więcej podatków bezpośrednich, bezpośrednio może dostaniesz ulgę ale wszystko co zyskasz stracisz z nawiązką bo twoje zarobki realnie spadną (inflacja), koszty wzrosną przez podatki i inflację a raty zacznie podskoczą (osłabienie złotówki będzie olbrzymie przez inflację tą realną i ukrytą), na sprawiedliwość w sądzie w sprawie kredytu we frankach możesz nie liczyć (z resztą na żadną) bo sady zdemontują do końca i będą orzekać jak im partia każe i interes swoich kolesi ... taka widzę Twoją przyszłość bo straciłem wiarę że durni ludzie są otrząsną i pogonię pisdzie...ców

Jan ⋅ 18-05-2021 | 17:20

***** PO

ZEZ ⋅ 18-05-2021 | 16:14

Jestem przekonany, że rok 1941 będzie historycznym rokiem wielkiego europejskiego Nowego Ładu (Das Jahr 1941 wird, dessen bin ich überzeugt, das geschichtliche Jahr einer großen Neuordnung Europas sein) – mówił Adolf Hitler. Zapożyczenie przez PiS nazwy od nazistów to policzek w twarz polskiego narodu. „Będziemy musieli jeszcze stoczyć wiele walk, ale niewątpliwie doprowadzą one do najwspanialszych zwycięstw.” – mówił Goebbels w tamtych czasach. (Wieści24.pl)

Vik ⋅ 18-05-2021 | 13:13

A co w sytuacji kiedy mam już kredyt i muszę go spłacaćjeszcze 20 lat. Mam dzieci i kredyt we frankach Może tutaj należy się pomoc a nie rozdawanie wkładu własnego.

ja ⋅ 18-05-2021 | 13:10

***** ***

Pokaż wszystkie komentarze (5)

 

 

Deweloperzy

);