Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nowe produkty na rynku nieruchomości, czyli apartamenty inwestycyjne

Emilia Rudzka | 2020-08-25

Nowe produkty na rynku nieruchomości, czyli apartamenty inwestycyjne
Apartamenty inwestycyjne wkraczają na rynek nieruchomości

Apartamenty inwestycyjne to odpowiedź na zmieniające się potrzeby rynku. W Polsce powstają pierwsze tego typu lokale. Jaka jest ich przewaga nad innymi obiektami?

Zmiana planów wakacyjnych Polaków


Epidemia koronawirusa wpłynęła na plany urlopowe Polaków. Większość osób zrezygnowała z wyjazdu za granicę, decydując się na pobyt w kraju. Najchętniej wybierane były obszary nadmorskie, górskie oraz Mazury. W niektórych miejscowościach funkcjonują apartament całoroczne. W innych natomiast mamy do czynienia z sezonowością i pobytem turystów wyłącznie przez 3-4 miesiące w roku.

Coraz częściej przestrzeń w nadmorskich miejscowościach kształtowana jest pod kątem rozwoju infrastruktury turystycznej. Najbardziej atrakcyjne tereny w pasie nadmorskim zazwyczaj przeznaczone są pod usługi zakwaterowania turystycznego.


Idea apartamentów inwestycyjnych


W ostatnim czasie zauważalny jest rozwój condo oraz aparthoteli. Oferta dla inwestorów systematycznie ulega modyfikacjom. Nowym produktem, który pojawił się na rynku, jest apartament inwestycyjny. Dzięki temu rozwiązaniu właściciel nie jest uzależniony od operatora nieruchomości. Klient w żaden sposób nie jest ograniczony limitem dni na pobyt w swoim apartamencie. Osobą decyzyjną pozostaje właściciel.

Apartamenty inwestycyjne ułatwiają również kwestie dotyczące umowy. W przypadku kontraktów z operatorem rozwiązanie współpracy w trakcie jej obowiązywania jest niemożliwe (bez konsekwencji finansowych). Natomiast klient jako jedyny właściciel apartamentu inwestycyjnego może skorzystać z usług firmy, która zajmie się najmem lokalu, wybrać dowolny podmiot zarządzający lokalem lub też robić to samodzielnie. Wówczas generuje on zysk, którym nie musi dzielić się z operatorem.

Nad polskim morzem już powstają pierwsze apartamenty inwestycyjne, m.in. w Pucku. Atutem jest nie tylko malownicza lokalizacja w pobliżu parku i plaży, ale również organizacja międzynarodowych zawodów w kite i windsurfingu oraz nowoczesna marina jachtowa. Całoroczna infrastruktura pozwala na generowanie ruchu przez cały sezon.


Apartament inwestycyjny czy mieszkaniowy?


Apartament inwestycyjny dzięki wielu zaletom jest rozwiązaniem atrakcyjniejszym niż tradycyjne mieszkanie. Ma to związek m.in. z lepszą lokalizacją. Ponadto coraz częściej samorządy skłaniają się ku temu, aby uregulować kwestię najmu krótkoterminowego na osiedlach mieszkaniowych. Problem dotyczy nie tylko kwestii podatkowych, ale także komfortu osób mieszkających w takich lokalizacjach na co dzień.

Deweloper w przypadku apartamentów inwestycyjnych oferuje także lepiej rozwiniętą infrastrukturę. Mowa tu m.in. o wewnętrznych strefach relaksu, strefach dla dzieci czy prywatnych saunach i klubach fitness. Apartamenty inwestycyjne dostarczane są na rynek już częściowo wykończone (m.in. łazienka, położone posadzki, pomalowane ściany i sufity, zamontowane drzwi wewnętrzne i oprawy oświetleniowe). Większość deweloperów ma w swej ofercie również opcję wykończenia pod klucz.

Różnica widoczna jest także w kwestiach podatkowych. W przypadku apartamentu inwestycyjnego naliczony podczas sprzedaży VAT można odliczyć. Stawka wynosi 23 proc., natomiast w przypadku lokali mieszkalnych – 8 proc. O zwrot można ubiegać się już od pierwszej wpłaconej zaliczki. Różnice dotyczą również podatku dochodowego – stawka amortyzacji w skali roku wynosi 2,5 proc. w przypadku apartamentu inwestycyjnego. W mieszkaniach jest to 1,5 proc.

Od 2015 roku obserwowany jest stały wzrost cen pokoju hotelowego – o 27 proc. w ciągu 5 lat. Indywidualny zysk uzależniony jest przede wszystkim od lokalizacji obiektu. Największą popularnością oraz obłożeniem cieszą się miasta nadmorskie. 

Źródło: KRN.pl | 2020-08-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);