Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Mieszkania za kilka złotych nie dla wszystkich lokatorów

2007-08-31

Mieszkania za kilka złotych nie dla wszystkich lokatorów

Blisko 120 tys. lokatorów nie zostanie właścicielami mieszkań spółdzielczych za symboliczne kwoty. Najpierw będą musieli spłacić zadłużenie związane z kredytem, który wielokrotnie przekracza koszty budowy. Posłowie chcą, aby niesłusznie naliczone odsetki od kredytów zostały umorzone z państwowej kasy.

Blisko 120 tys. lokatorów nie zostanie właścicielami mieszkań spółdzielczych za symboliczne kwoty. Najpierw będą musieli spłacić zadłużenie związane z kredytem, który wielokrotnie przekracza koszty budowy. Posłowie chcą, aby niesłusznie naliczone odsetki od kredytów zostały umorzone z państwowej kasy – donosi dzisiejsza „Gazeta Prawna”.

Obowiązująca od lipca nowela ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stawia dwa warunki, na jakich lokatorzy mogą przekształcić się w pełnoprawnych właścicieli. Po pierwsze, budynek, w którym znajduje się lokal, musi stać na ziemi należącej do spółdzielni. Po drugie, przyszli właściciele nie mogą mieć żadnych zaległości wobec spółdzielni, również związanych z budową mieszkania. Tym samym ustawa wyklucza blisko 120 tysięcy lokatorów, którzy swoje mieszkania kupowali pomiędzy 1 stycznia 1990 r. a 31 maja 1992 r.. Z powodu szalejącej inflacji PKO BP, u którego większość spółdzielni zaciągnęła kredyty budowlane, podniósł wówczas odsetki z kilku procent do blisko 90 proc. w skali roku – pisze "Gazeta Prawna".

Wskutek tego – czytamy dalej – jedni spółdzielcy dostali niższe kredyty, które już spłacili bez większego wysiłku, natomiast ich sąsiedzi z bloku naprzeciwko wybudowanego rok czy dwa lata później mają do spłaty jeszcze kilkadziesiąt tysięcy złotych. Różnica polega tylko na tym, że ich mieszkania, chociaż takie same, były budowane w innym czasie.

Więcej informacji w dzisiejszej „Gazecie Prawnej".

Źródło: „Gazeta Prawna” 31.08.2007 | 2007-08-31

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);