Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Mieszkania są tak drogie, że kupujący rezygnują

Magdalena Hojniak | 2018-11-16

Mieszkania są tak drogie, że kupujący rezygnują
Hossa na rynku nieruchomości. Co na to klienci?

Ceny nieruchomości przypominają sytuację z lat 2007-2008. Kupujący zaczynają rezygnować z zakupu.

Zarówno sprzedaż, jak i zainteresowanie mieszkaniami spadają. W górę idą za to ceny. Na rynku nieruchomości nie dzieje się dobrze. Eksperci przewidują, że wkrótce czeka nas powtórka z rozrywki. Bartosz Turek z Open Finance prognozuje, że wkrótce stawki w największych miastach osiągną poziom, na jakim utrzymywały się w czasie hossy w latach 2007-2008, co jak wiadomo zakończyło się krachem. Ponadto analitycy przewidują, że najbliższy rok to okres dalszych podwyżek, o czym pisze Rzeczpospolita. Jak czytamy, część klientów już zaczęła wycofywać się z transakcji. 

W ubiegłej dekadzie deweloperzy osiągali marże w wysokości  40-50 proc., natomiast w obecnej chwili zabiegają, by nie przekroczyły one progu 20 proc. Zjawisko, jakie zapanowało na rynku nieruchomości, jest spowodowane głównie przez wciąż wzrastające koszty budowy i ceny działek. Konsekwencje sytuacji w największym stopniu odczuwają nie deweloperzy, a ich klienci, którzy z jednej strony chcą zapewnić sobie miejsce do życia, a z drugiej nie mają aż takich możliwości finansowych.

Sytuacja znajduje odzwierciedlenie w wysokości zaciąganych kredytów hipotecznych. Zgodnie z szacunkami w tym roku wynikająca z nich przewidywana suma będzie najwyższym wynikiem od 10 lat. Przyglądając się z kolei sprzedawanym mieszkaniom (dane Reas), można zauważyć, że rok 2018 zamknie się liczbą ok. 62,5 tys. mieszkań deweloperskich, podczas gdy rok temu uzyskano wynik 72,8 tys. Obliczenia dotyczą Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania oraz Łodzi. 

Źródło: Rzeczpospolita | 2018-11-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.8

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (3)

kama ⋅ 21-11-2018 | 08:28

Ludzie wycofuja sie z zakupu mieszkan, bo nie maja szans na dobry kredyt a same ceny ciagle ida w gore. Kilka lat temu kupilem mieszkanie od Robyga w Warszawie. Dzis prawdopodobnie nie byloby mnie na to stac.

RICO ⋅ 21-11-2018 | 06:41

Nie ma czym się przejmować,że to szlag trafi

Pasterz ⋅ 19-11-2018 | 22:08

Ciekawe co zrobią deweloperzy jak km Ukraińcy wyjadą z Polski.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

 

 

Deweloperzy

);