Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Mieszkania na wynajem z TBS nie dla ubogich

2008-07-18

Mieszkania na wynajem z TBS nie dla ubogich

Miesięczny czynsz za mieszkanie w TBS-ie wynosi nawet 700 złotych – donosi „Gazeta Prawna”. Do tej pory TBS-y wybudowały w całym kraju ok. 80 tys. mieszkań.

Miesięczny czynsz za mieszkanie w TBS-ie wynosi nawet 700 złotych – donosi „Gazeta Prawna”. Do tej pory TBS-y wybudowały w całym kraju ok. 80 tys. mieszkań.

Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) są powołane do budowy mieszkań, ale celem ich działalności nie jest wypracowanie zysku – przypomina dziennik. W lokalach wybudowanych przez TBS-y miały mieszkać osoby, których nie stać na kupno własnego mieszkania. Szacuje się, że w Polsce brakuje od 1,5-1,8 miliona mieszkań. Mieszkania wybudowane przez TBS-y nie są jednak tanie. Najczęściej najpierw trzeba wpłacić 30 proc. wartości mieszkania jako udział własny najemcy. Później co miesiąc trzeba regulować czynsz wynoszący nawet 700 złotych miesięcznie za ok. 60-metrowe mieszkanie. Zwyczajowo najemca musi też zapłacić kaucje gwarancyjna w wysokości 12-miesięcznego czynszu. Zdaniem ekspertów dla osób, które mają odpowiednią zdolność kredytową, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu i kupno mieszkania na własność. Najczęściej mieszkanie z TBS nigdy nie będzie własnością najemcy i będzie musiał je opuścić, jeśli będzie zalegał z czynszem – czytamy.

Są jednak przykłady TBS-ów, które umożliwiały najemcom wykup zajmowanych lokali – informuje gazeta. Z taką sytuacja mięliśmy do czynienia na warszawskich Bielanach. Oprócz płacenia zwykłego czynszu, najemca mógł co roku wykupywać na własność 1-2 metry mieszkania. Dokładnie nie wiadomo jednak, czy było to zgodne z prawem. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury chce dać lokatorom prawne gwarancje możliwości wykupu zajmowanych mieszkań. Taki wykup byłby możliwy dopiero po spłacie wszystkich kredytów obciążających mieszkanie.

Źródło: „Gazeta Prawna” 18.07.2008 | 2008-07-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy