Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Mieszkańcy sami wybudują mieszkania

Magdalena Hojniak | 2019-05-16

Mieszkańcy sami wybudują mieszkania
Czy kooperatywy mieszkaniowe zagoszczą na polskim rynku?

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Rada ma go przyjąć w III kwartale br.

Kooperatywa mieszkaniowa już wkrótce może wejść do polskiego porządku prawnego. Starania w tym kierunku podjęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, kierując do wykazu prac legislacyjnych projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Przyjęcie zawartych w dokumencie propozycji umożliwiłoby pozyskanie finansowania tego typu przedsięwzięć z banków. Obecnie nie mają one w swojej ofercie produktów dla tej formy budownictwa. Prawne funkcjonowanie kooperatyw mieszkaniowych stworzyłoby okazję do nawiązania współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. W myśl zapisów projektu mają powstać zasady regulujące przeznaczanie terenów gminnych, na których mogłyby powstawać kooperatywy, a także kryteria dotyczące organizowania przetargów na działki.

Przyjęcie projektu będzie wiązało się również z określeniem formy kooperatywy – porozumienie o współpracy lub spółka cywilna. Ponadto przy okazji zawiązywania kooperatywy oprócz sprecyzowania czasu trwania porozumienia bądź spółki konieczne jest określenie, jaką odpowiedzialność finansową ponoszą poszczególni członkowie i w jaki sposób inwestycja ma być rozliczna.

W porównaniu do zakupu mieszkania z inwestycji deweloperskiej kooperatywa pozwala na zaoszczędzenie ok. 20-30 proc. Jako atut rozwiązania często wskazuje się też wpływ na wybór sąsiadów.
 

Źródło: KRN.pl | 2019-05-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);