Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Jak przygotować się do wynajęcia mieszkania? Kluczowe porady dla właścicieli

Artykuł sponsorowany | 2023-11-07

Jak przygotować się do wynajęcia mieszkania? Kluczowe porady dla właścicieli
Jak przygotować się do wynajęcia mieszkania? Kluczowe porady dla właścicieli

Wynajęcie mieszkania pozwala uzyskać dodatkowe dochody, jednak może również stanowić źródło problemów, jeśli nie przygotujemy się do niego we właściwy sposób. Kluczowe jest nie tylko odpowiednie skonstruowanie umowy najmu, lecz również wykupienie ubezpieczenia czy opłacenie podatku. Oto porady, z którymi powinna zapoznać się każda osoba, rozważająca wynajem mieszkania.

Podpisanie umowy najmu

Podpisanie umowy z potencjalnym lokatorem wydaje się oczywiste, jednak musi być ona odpowiednio skonstruowana, tak aby chroniła interesy prawne właściciela mieszkania. Co powinno się zawierać w umowie najmu? Najważniejsze kwestie dotyczą:

  • określenia stron umowy,
  • okresu wypowiedzenia,
  • terminów płatności,
  • wysokości odstępnego,
  • określeniu obowiązków każdej ze stron.

Warto pamiętać, że jeśli umowa nie będzie zawierała konkretnych rozwiązań w danych sprawach, spory należy rozstrzygać, mając na uwadze przepisy ogólne, zawarte w Kodeksie Cywilnym. Umowa najmu mieszkania, co do zasady, nie musi mieć formy aktu notarialnego. Niemniej jednak dobrze, aby była przygotowana przez osobę, która posiada w tej materii doświadczenie, na przykład przez prawnika. Od samego początku warto pamiętać, że wynajem kiedyś dobiegnie końca. Dlatego w podpisywanej umowie powinny znaleźć się ustalenia dotyczące warunków jej rozwiązania, stanowi ona bowiem materiał dowodowy w razie sporu z lokatorem. Przygotowując wypowiedzenie, należy zrobić to skutecznie. Na szczęście jest sporo poradników o tym, co powinno się zawierać w wypowiedzeniu umowy najmu.

Ocena stanu technicznego mieszkania

Jednym z ważniejszych elementów przygotowań do wynajmu mieszkania jest ocena jego stanu technicznego. Warto sprawdzić stan instalacji gazowej, grzewczej, wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Konieczne może okazać się też przeprowadzenie większego lub mniejszego remontu. Obecnie coraz częściej właściciele mieszkań decydują się odświeżyć wnętrza przed ich wynajęciem. Daje to możliwość podwyższenia ceny najmu oraz zwiększa zainteresowanie potencjalnych lokatorów. Pamiętajmy, że to właściciel zobowiązany jest dbać o bezpieczeństwo nieruchomości w kontekście wymiany instalacji. Remont zdecydowanie lepiej przeprowadzić jeszcze zanim podpiszemy umowę, tak aby uniknąć jakichkolwiek konfliktów z najemcą.

Ubezpieczenie mieszkania 

Podpowiadamy, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, a więc nie możemy pominąć kwestii zakupu polisy ubezpieczeniowej. Nieruchomość na wynajem stanowi dodatkowe źródło dochodu, jednak należy odpowiednio o nią dbać. Bardzo ważne jest zabezpieczenie przed zdarzeniami losowymi, takimi jak pożar czy zalanie, które wpływają na wartość mieszkania. Koszty ewentualnego remontu zostaną pokryte przez ubezpieczyciela, zatem właściciel nie będzie musiał "dokładać" z własnej kieszeni. Najczęściej pamiętamy o ubezpieczeniu mieszkania własnego, jednak zapominamy o polisie dla nieruchomości na wynajem. Tymczasem wydatki związane z jej zakupem można scedować na najemcę, na przykład podwyższając kwotę odstępnego. Istnieje również możliwość podzielenia się kosztami - przyjęte rozwiązanie zależy tak naprawdę od indywidualnych ustaleń. Szczególnym typem polisy jest ubezpieczenie do kredytu hipotecznego. W przypadku mieszkania kupionego na kredyt, bank wymaga cesji tj. przeniesienia praw do odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej. Ten wymóg obowiązuje także, gdy mieszkanie jest wynajmowane.

Przygotowanie mieszkania do wynajmu - o czym jeszcze warto pamiętać?

Zanim do mieszkania wprowadzą się nowi lokatorzy, warto je odpowiednio przygotować. Przede wszystkim usuwamy z niego wszelkie rzeczy prywatne, a jeśli nie ma możliwości przeniesienia ich w inne miejsce, wydzielmy pokój, w którym będziemy je przechowywać. Ważne, aby nowi lokatorzy nie korzystali z tego pomieszczenia, nie ryzykując tym samym zniszczenia lub kradzieży przedmiotów. Ponadto sprawdźmy, czy w mieszkaniu nie ma jakichkolwiek usterek, a jeśli są, zróbmy zdjęcia. Będziemy wtedy mieli pewność, które wystąpiły przed wprowadzeniem się lokatorów, a które są wynikiem ich niedbałości. 

Podatek od wynajmu mieszkania - jak uniknąć problemów z fiskusem?

Właściciele mieszkań, którzy decydują się na wynajem długoterminowy, nie mają obowiązku zgłaszania tego faktu do urzędu skarbowego - obowiązkowe jest jedynie zgłoszenie najmu okazjonalnego. Niemniej jednak w każdym przypadku trzeba będzie opłacić podatek od wynajmu mieszkania, tak aby uniknąć jakichkolwiek problemów ze skarbówką. Podatek należy wpłacać do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który uzyskano zapłatę. Co do zasady, obowiązek ten ciąży na właścicielu, nie ceduje się go na najemcę. Właściciel zobowiązany jest również do złożenia rocznej deklaracji podatkowej PIT-28 - ma on na to czas do 28 lutego roku następującego po roku, za który składane jest zeznanie. W razie niewywiązania się z obowiązków, konieczne będzie uiszczenie zaległej należności wraz z odsetkami. 

Źródło: Artykuł sponsorowany | 2023-11-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);