Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Dom na siedlisku - sprawdź średnią wielkość działki w okolicy

2006-06-06

Dom na siedlisku - sprawdź średnią wielkość działki w okolicy

Zanim kupi się działkę siedliskową, trzeba sprawdzić średnią wielkość gospodarstwa w okolicy. Na gruncie mniejszym od średniego gospodarstwa można nie dostać pozwolenia na budowę. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, jak tę średnią wielkość policzyć.

Zanim kupi się działkę siedliskową, trzeba sprawdzić średnią wielkość gospodarstwa w okolicy. Na gruncie mniejszym od średniego gospodarstwa można nie dostać pozwolenia na budowę. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, jak tę średnią wielkość policzyć – czytamy w „Rzeczpospolitej”. – Brakuje bowiem jednoznacznej definicji gospodarstwa rolnego i sposobu ustalania jego wielkości, o czym przekonała się nasza czytelniczka.

Według GUS za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą oraz prawami i obowiązkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Jednakże przytaczany przez „Rzeczpospolitą” Jan Bielański, dyrektor Departamentu Gospodarki Ziemią w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zna co najmniej kilka definicji gospodarstwa rolnego. Każda służy innym celom. Dla celów ubezpieczeniowych gospodarstwo rolne powinno liczyć co najmniej 1 hektar przeliczeniowy. Uwaga, taki hektar przeliczeniowy to nie to samo, co grunt o rzeczywistej powierzchni 10 000 mkw., bo hektary fizyczne przelicza się na przeliczeniowe w zależności od klasy ziemi. Dlatego posiadacz półhektarowej działki ziemi pierwszej klasy już ma gospodarstwo rolne, ale przy piątej klasie to i 2 hektary rzeczywiste jednego przeliczeniowego nie dają.

Podatek rolny natomiast trzeba płacić już za 1 hektar zwykły lub jeden przeliczeniowy ziemi. Gospodarstwo rolne dziedziczymy, jeżeli ma ono powierzchnię przynajmniej hektara. Z kolei GUS uzna nam już za gospodarstwo rolne obszar liczący przynajmniej jedną dziesiątą hektara. Pośrednik w obrocie nieruchomościami Adam Bronisz, prowadząc - jak sam mówi - własne śledztwo w kwestii wyliczeń średniego gospodarstwa, wytropił, że GUS do spisu rolnego w 2002 roku przyjmował wielkość gospodarstwa rolnego, zliczając wszelkie działki, jakie miał rolnik, bez względu na to, w jakiej to było gminie.

Ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza pojęcie średniej wielkości gospodarstwa rolnego, ale go nie definiuje. Resort transportu i budownictwa nie chce - jak twierdzi - wchodzić w kompetencje innego resortu, czyli rolnictwa.

Źródło: „Rzeczpospolita, 05.06.2006 | 2006-06-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);