Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Dlaczego Polacy najchętniej kupują mieszkania jesienią?

Emilia Rudzka | 2022-11-18

Dlaczego Polacy najchętniej kupują mieszkania jesienią?
Dlaczego Polacy najchętniej kupują mieszkania jesienią?

Ze statystyk z ubiegłych lat wynika, że wraz z porami roku zmieniają się upodobania inwestorów na rynku nieruchomości. Mieszkania najchętniej kupujemy wiosną oraz jesienią. W tym pierwszym przypadku często ma to związek z dużą motywacją towarzyszącą chęci realizacji noworocznych planów. Co natomiast kształtuje ten drugi trend?

Sezonowość na rynku nieruchomości – kiedy kupić mieszkanie? 

Zakup mieszkania jest jedną z największych inwestycji w życiu niemal każdego człowieka. Z tego też względu rzadko kto podejmuje taką decyzję pod wpływem impulsu. Większość osób dokładnie analizuje każdą ofertę, sprawdzając, czy dana nieruchomość wpisuje się w ich oczekiwania. Ważna jest lokalizacja, komfort lokalu czy też opłacalność przedsięwzięcia. Na rynku nieruchomości obserwowany jest trend sezonowości. 
 
W II kw. 2022 roku odnotowano najgorsze wyniki sprzedaży mieszkań od pierwszego lockdownu w 2020 roku. Polacy kupili ok. 9 tys. lokali na rynku pierwotnym. Wysokie ceny wywołane szalejącą inflacją, spadająca zdolność kredytowa i rosnące stopy procentowe – te czynniki nie zachęcają do nabywania własnego „M”, zwłaszcza w przypadku konieczności wspomagania się kredytem hipotecznym. Okazuje się jednak, że jesień jest najlepszym czasem na kupowanie mieszkania. Dlaczego? 
 

Szczyty zakupów na rynku nieruchomości 

Największe zainteresowanie zakupem mieszkań obserwowane jest w sezonie jesiennym. W okresie letnim niewiele osób skłania się ku takim inwestycjom. Dla większości to beztroski czas zabawy, odpoczynku i radosnych wakacyjnych wyjazdów z rodziną czy znajomymi. Potencjalni nabywcy zrelaksowani po letnim wypoczynku chętniej podejmują działania na rynku nieruchomości. 
 
To właśnie jesienią można wziąć udział w prestiżowych targach nieruchomości. Podczas nich można porozmawiać z deweloperami, dowiedzieć się wielu ciekawostek oraz znaleźć swoje wymarzone „M”. Co więcej, w tym właśnie czasie inwestorzy mogą liczyć na atrakcyjne promocje. 
 

Jesienne promocje na ryku nieruchomości 

Deweloperzy kuszą atrakcyjnymi promocjami. Trend ten jest szczególnie widoczny w okresie jesiennym. To właśnie wtedy popyt na mieszkania jest największy. Potencjalni nabywcy mogą zwiększyć opłacalność planowanej inwestycji. Jedną z propozycji jest specjalny harmonogram płatności
 
Zgodnie z klasycznym schematem wysokość i terminy opłat są rozkładane na kilka rat na podstawie stopnia ukończenia budowy. Wiąże się to z koniecznością posiadania dużego kapitału jeszcze przed odbiorem mieszkania. Alternatywą może okazać się system 20/80 lub nawet system 10/90
 
Oznacza to, że pierwszą ratę stanowi jedynie 20 lub 10 proc. pełnej sumy, którą inwestor wpłaca przy podpisaniu umowy deweloperskiej. Pozostałą kwotę (90 lub 80 proc.) należy uiścić chwilę przed odbiorem mieszkania. 
 
To bezpieczny i korzystny dla inwestora sposób płatności. Umożliwia zakup mieszkania bez wysokiego kapitału początkowego. Dzięki temu można opóźnić zaciągnięcie kredytu w banku i przez ten czas zwiększyć swoją zdolność kredytową. Takie rozwiązanie korzystnie wpływa także na wiarygodność dewelopera, który musi początkowo pokryć koszty budowy z własnego kapitału. 
 
 
Jak więc można zauważyć, zakup mieszkania w okresie jesiennym jest dość opłacalnym rozwiązaniem. Inwestowanie w nieruchomości od lat – i tutaj nic się nie zmienia – jest doskonałym sposobem na ulokowanie zgromadzonego kapitału i ochronę środków przed działaniem m.in. inflacji. Wartość pieniądza może spadać, jednak mieszkań nadal rośnie. 
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-11-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


1

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);