Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Czy obcokrajowcy chętnie kupują mieszkania od polskich deweloperów?

IzaBella Skalna | 2023-05-11

Czy obcokrajowcy chętnie kupują mieszkania od polskich deweloperów?
Czy obcokrajowcy chętnie kupują mieszkania od polskich deweloperów?

Nie od dziś wiadomo, że Polska nie tylko przyciąga obcokrajowców przyjeżdżających w celach turystycznych. Wielu przybywa z wizytą, poszukując u nas okazji inwestycyjnej. Jakimi nieruchomościami interesują się cudzoziemcy? Czy chętnie decydują się na nowe mieszkania od deweloperów? Jak dużą grupę stanowią zagraniczni inwestorzy i z jakich krajów pochodzą?

Nie tylko Ukraińcy kupują mieszkania w Polsce

 
Od zeszłego roku coraz większy odsetek klientów, którzy nabywają nieruchomości w Polsce, stanowią obywatele Ukrainy. Obecnie około 20-30 proc. mieszkań zostało sprzedanych właśnie naszym wschodnim sąsiadom. Zazwyczaj kupują oni średniej wielkości lokale, choć bywa też tak, że oferty dużych apartamentów znajdują się w kręgu ich zainteresowań.
 
Do grona zagranicznych inwestorów, którzy w ostatnim czasie chętnie nabywali nieruchomości w naszym kraju, dołączyli również mieszkańcy Białorusi.
 
- Nasze statystyki sprzedażowe pokazują, że najliczniejszą grupą klientów zza granicy są Ukraińcy oraz Białorusini. Najczęściej kupują mieszkania dwu oraz trzypokojowe w inwestycjach z segmentu popularnego takich, jak warszawskie projekty Ursus Centralny oraz Miasto Moje, a także wrocławska inwestycja Viva Jagodno. Odnotowujemy też transakcje o charakterze stricte inwestycyjnym. Zdarzają się także klienci z krajów azjatyckich, których interesuje głównie segment premium – opowiada Karolina Bronszewska, członek zarządu, dyrektor Marketingu i Innowacji Ronson Development.
 
Mieszkańcy Ukrainy najczęściej wybierają lokale rodzinne większych rozmiarów z zamiarem zamieszkania w nich na stałe, lub co najmniej przez kilka lat. Oferty polskich nieruchomości na sprzedaż spotykają się też ze sporym zainteresowaniem nabywców z Niemiec, Włoch oraz krajów Europy Zachodniej. Zakupy inwestycyjne w ich przypadku dotyczą głównie mniejszych nieruchomości zlokalizowanych blisko centrum miasta. Do rzadkości należą transakcje zawierane z klientami z dalszych zakątków świata, jak chociażby z USA. Jeśli już dochodzi do takiej sprzedaży, są to na ogół małżeństwa mieszane np. polsko-amerykańskie, które w Polsce poszukują lokum dla siebie.
 

Polacy mieszkający za granicą także inwestują na rodzimym rynku

 
Mieszkania w kraju nad Wisłą nabywają również Polacy mieszkający na stałe w Szwecji, Danii czy w Niemczech. Choć na ogół swoje decyzje zakupowe podejmują oni z myślą rychłego powrotu w rodzinne strony, to pojawiają się też tacy klienci, którzy wybierają małe lokale typowo pod inwestycję.
 
- W gronie naszych klientów są przede wszystkim Polacy, jednak niejednokrotnie są to również obywatele innych europejskich krajów. Najliczniejsza grupa inwestorów to obywatele brytyjscy, ale w ostatnim okresie odnotowujemy też przykłady inwestorów z Izraela. W przypadku obcokrajowców zakup na własny użytek nieruchomości z naszej oferty ma charakter incydentalny – przyznaje Piotr Ludwiński, dyrektor ds. Sprzedaży i Obsługi Klientów w Archicom.
 
Z licznych obserwacji wynika, że zarówno obcokrajowcy, jak i nasi rodacy, kupując nieruchomość w Polsce, stawiają na lokalizacje, gdzie łatwo o pracę. Są to więc duże miasta, do których należy Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź oraz Poznań. Największym zainteresowaniem cieszą się dwupokojowe lokale kompaktowe, których powierzchnia nie przekracza 44 mkw. Rzadziej są to mieszkania o dużym metrażu.
 
 
 

 

Źródło: KRN.pl | 2023-05-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);