Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Coraz większe zadłużenie na zakup własnego mieszkania

Rafał Chojnacki | 2020-01-24

Coraz większe zadłużenie na zakup własnego mieszkania
W 2019 zaciągnęli ponad 65 mln pożyczek na zakup własnego mieszkania.

W 2019 roku Polacy zaciągnęli pożyczki na zakup mieszkań na łączną kwotę przekraczającą 65 mld złotych.

Rośne liczba rodzin, które biorą kredyty mieszkaniowe. Dynamika wzrostu ilości zaciąganych kredytów jest porównywalna z boomem mieszkaniowym lat 2007-2008. Znacznie przekroczono prognozowany próg 8 poc. wzrostu.


Analitycy Biura Informacji Kredytowej przewidywali, że rok 2019 zamknie się wzrostem ilości kredytów na poziomie 8 proc. Tymczasem, jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" z danych podsumowujących ubiegły rok wynika, że Polacy zaciągnęli kredyty hipoteczne o wartości wyższej o ponad 15 proc., niż przed rokiem. Łącznie jest to suma przekraczająca 65 mld złotych.


Nieoszacowywanie potencjału rynku wiąże się prawdopodobnie z kilkoma czynnikami. Przede wszystkim jest to wzrost płac, a więc większe poczucie bezpieczeństwa ze strony kredytobiorców. Z drugiej strony ceny mieszkań również poszły w górę, co oznacza, że konieczne jest zaciąganie kredytów na wyższe sumy. Kredytobiorcom sprzyja jednak utrzymanie niskich stóp procentowych. Warto jednak pamiętać, że w przyszłości sytuacja może się zmienić, ponieważ Rada Polityki Pieniężnej nie będzie utrzymywała takich stóp wiecznie. Wówczas ryzyko dla kredytobiorców znacznie wzrośnie. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna | 2020-01-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.8

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);