Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Certyfikat określi koszty utrzymania mieszkania

2008-10-09

Certyfikat określi koszty utrzymania mieszkania

Od nowego roku na cenę mieszkania wpłynie będący elementem świadectwa energetycznego wskaźnik pokazujący roczne zapotrzebowanie na energię.

 

Od nowego roku na cenę mieszkania wpłynie będący elementem świadectwa energetycznego wskaźnik pokazujący roczne zapotrzebowanie na energię (wyrażone w zużytych kilowatach na m kw. w skali roku) – podaje „Gazeta Prawna”.
 
Dziennik dotarł do projektów rozporządzeń do prawa budowlanego, które umożliwią wydawanie od 1 stycznia 2009 r. certyfikatów energetycznych. Rozporządzenia te mają być podpisane najpóźniej do 20 października. Składające się z sześciu części świadectwo ma być sporządzone w formie pisemnej i elektronicznej. Dołączone powinny być do niego dane i obliczenia wykonane w trakcie jego sporządzania.
 

Wchodząca w życie 1 stycznia 2009 r. nowelizacja ustawy Prawo budowlane z 19 stycznia 2007 r. przewiduje, że kupujący lub wynajmujący mieszkanie będzie mógł zadecydować, czy zawarte w certyfikacie dane dotyczące zużycia energii w lokalu i możliwości jej zmniejszenia są mu potrzebne. Dzięki świadectwu energetycznemu będzie można się dowiedzieć np. o zużyciu energii elektrycznej lub gazu. Gazeta podkreśla, że jeżeli nabywca nieruchomości lub wynajmujący zażądają przedstawienia świadectwa, to właściciele będą zobowiązani do jego przedłożenia. Koszt sporządzenia świadectwa zostanie jednak najprawdopodobniej przerzucony na kupującego lub wynajmującego (cena jednego świadectwa to ok. kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych w zależności od wielkości lokalu, budynku).

 

 

Źródło: „Gazeta Prawna” 9.10.2008 | 2008-10-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);