Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Bez świadectwa nikt nie sprzeda mieszkania

2008-06-10

Bez świadectwa nikt nie sprzeda mieszkania

Ministerstwo Infrastruktury chce, by od przyszłego roku sprzedaż lub wynajęcie mieszkania bez świadectwa energetycznego nie były dopuszczalne.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo budowlane, która wprowadziła obowiązek posiadania certyfikatów energetycznych, przygotowywaną przez Ministerstwo Infrastruktury, już od przyszłego roku nie będzie możliwa sprzedaż lub wynajęcie mieszkania, bez świadectwa energetycznego – donosi „Gazeta Prawna”.

Dziś wątpliwości budzi część przepisów ustawy, zgodnie z którymi lokale w budynkach ze wspólną instalacją grzewczą, jak np. mieszkania w blokach, nie muszą mieć świadectwa. Tymczasem, zgodnie z Dyrektywą UE 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, świadectwo powinny mieć nie tylko sprzedawane lub wynajmowane budynki, ale także lokale. Jak czytamy dalej, nie jest też do końca jasne, czy osoba, która sprzedaje mieszkanie na rynku wtórnym, musi mieć certyfikat energetyczny. Prawo budowlane mówi bowiem, że nabywcy lub najemcy budynku lub lokalu powinno być udostępnione świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Eksperci spierają się, co to oznacza w praktyce.

Wszystkie wątpliwości chce rozwiać Ministerstwo Infrastruktury w przygotowywanej przez siebie nowelizacji. Zgodnie z zapowiedziami, jesienią projekt trafi do Sejmu, tak by nowe przepisy obowiązywały od 2009 roku – informuje dziennik.

Źródło: „Gazeta Prawna” 10.06.2008 | 2008-06-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);