Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Sprzedaż nieruchomości

Sprzedaż mieszkania a zwrot bonifikaty

Moi rodzice 4 lata temu wykupili mieszkanie z bonifikatą z Agencji Nieruchomości Rolnej, jednak z powodu śmierci taty chcemy sprzedać to mieszkanie i kupić mniejsze. Czy jeśli dokonamy sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat, będziemy musieli zwrócić bonifikatę?

Regulacje prawne związane z udzielaniem bonifikaty oraz jej zwrotem zawarte są w art. 68 ustawy o gospodarce nieruchomościami. W przypadku, gdy przed upływem 5 lat od daty zakupu nabywca lokalu mieszkalnego zbył lokal lub wykorzystał go na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, zobowiązany jest do zwrotu kwoty równej bonifikacie po jej waloryzacji, a zwrot następuje na żądanie właściwego organu. W przypadku, gdy taka osoba nie zwróci dobrowolnie bonifikaty, samorządy muszą skierować przeciwko niej powództwo w postępowaniu cywilnym. Nie ma obowiązku zwrotu udzielonej bonifikaty w przypadkach, gdy pierwotny nabywca:

  • zbył lokal na rzecz osoby bliskiej (krąg osób definiuje ustawa o gospodarce nieruchomościami), przy czym jeżeli osoba ta zbyła ten lokal lub wykorzystała go na inne cele niż mieszkaniowe, przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia przez pierwotnego nabywcę, zobowiązana jest również do zwrotu kwoty równej bonifikacie po jej waloryzacji;
  • zamienił lokal na inny lokal mieszkalny albo na nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe;
  • sprzedał lokal przed upływem 5 lat, a środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczył w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe.

Zatem albo poczekacie aż upłynie 5 lat, albo jeżeli zdecydujecie się na sprzedaż, konieczne będzie przeznaczenie całych środków uzyskanych z jego sprzedaży w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego. W innym wypadku mama będzie musiała zwrócić przypadającą na nią część bonifikaty.

Paweł Puch
prawnik

2018-04-12

powrót do listy pytań do prawnika

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Oaza Bronowice
Enklawa Białowieska
Budynek mieszkalny przy ul....
Willa Słowicza
Domy Piltza 16
Wynajem pomieszczeń biurowych...
Sand Hotel ****

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 

Budynek mieszkalny przy ul....

Kraków, Krowodrza, ul. Kazimierza... 

Willa Słowicza

Kraków, Bronowice, ul. W. E.... 

Domy Piltza 16

Kraków, Dębniki, ul. dr. J. Piltza 

Wynajem pomieszczeń biurowych...

Opole, ul. Głogowska 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Deweloperzy