Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Sprzedaż nieruchomości

Podział działki rolnej w celu sprzedaży

Posiadam działkę rolną klasy VI (jałowa) o powierzchni 3500 mkw. W obrębie tego terenu mam warunki na budowę małego domu. Resztę działki chciałbym podzielić na dwie części na sprzedaż, czyli razem z moją będą 3 grunty. Z każdej strony na działkę prowadzi droga dojazdowa. Proszę o pomoc, jak to zrobić, gdzie się udać i czy jest to możliwe.

Podziału geodezyjnego nieruchomości dokonuje na zlecenie właściciela geodeta. Najpierw sporządza się wstępny projekt podziału działki i składa w urzędzie gminy wraz z wnioskiem. Na tej podstawie wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje opinię na temat wstępnego projektu podziału działki. Kolejnym krokiem jest zlokalizowanie w terenie punktów granicznych i granic dzielonej działki, którego dokonuje uprawniony geodeta. Do jego zadań należy: odszukanie punktów granicznych, pokazanie granic zainteresowanym i spisanie protokołu z przyjęcia granic. Kolejnym krokiem jest sporządzenie przez geodetę uprawnionego projektu podziału działki. Projekt podziału nieruchomości podlega zatwierdzeniu na podstawie decyzji przez wójta (burmistrza, prezydenta). Wyznaczenie w terenie nowych punktów granicznych i granic nowych działek dokonuje geodeta w obecności właściciela, ustawia nowe znaki graniczne i z czynności sporządza protokół.

Po pomyślnym zakończeniu podziału nieruchomości, geodeta przekazuje właścicielowi dokumentację niezbędną do dokonania odpowiednich zmian w księgach wieczystych prowadzonych dla tej nieruchomości. Dokumentami tymi są opieczętowana przez ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej mapa z projektem podziału oraz prawomocna decyzja wójta (burmistrza, prezydenta) zatwierdzająca podział nieruchomości. Te dwa dokumenty stanowią podstawę do wpisania zmian w księdze wieczystej. Wpis podziału działki do księgi wieczystej następuje na wniosek właściciela. Wniosek wraz z dokumentacją podziałową składa się w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego, który prowadzi księgę wieczystą dla dzielonej nieruchomości.

Niejednokrotnie podział działki może nie być możliwy, zwłaszcza gdy jest sprzeczny z planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku może być konieczne wcześniejsze wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Wszystkie te informacje można uzyskać w urzędzie gminy.

Paweł Puch, prawnik
 

 

2017-03-22

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Deweloperzy