Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Tańsze mieszkania w przyszłym roku?

Tańsze mieszkania w przyszłym roku?

W Krakowie odbyła się III konferencja z cyklu „Trendy w nieruchomościach: Jutro rynku nieruchomości – prognozy na 2011 rok”.

 8 listopada 2010 r. w centrum kongresowym hotelu Park Inn w Krakowie odbyła się III konferencja z cyklu „Trendy w nieruchomościach: Jutro rynku nieruchomości – prognozy na 2011 rok”, zorganizowana przez firmę Emmerson SA. Tematyka wystąpień skierowana była do osób i firm funkcjonujących w branży oraz do wszystkich zainteresowanych sytuacją na rynku nieruchomości. W konferencji uczestniczyli analitycy rynku, deweloperzy, pośrednicy w obrocie nieruchomościami, rzeczoznawcy majątkowi, firmy z branży finansowej oraz przedstawicie mediów.

W trakcie konferencji swoją prezentacje przedstawił Szymon Jungowicz z działu badań i analiz firmy Emmerson. W wystąpieniu zarysował sytuację na rynku mieszkaniowym w 2010 r. i podzielił się swoimi przewidywaniami na rok 2011. Zgodnie z ustalonymi przez niego założeniami tempo sprzedaży w nadchodzącym roku utrzyma się na stałym poziomie, a podaż będzie wzrastać dynamiczniej od popytu, co bezpośrednio wiąże się z wyższą presją cenową ze strony kupujących.
 
Nowe inwestycje, oddawane do użytkowania, będą realizowane głównie w dużym oddaleniu od centrum i będą znacznie lepiej dopasowane do obecnych potrzeb rynkowych zgłaszanych przez klientów (niewielka powierzchnia, najpopularniejsze wśród klientów układy pomieszczeń). Lepsze dopasowanie nowo powstających lokali do potrzeb klientów oznaczać będzie z kolei budowę tanich i funkcjonalnych mieszkań. W ostatnim czasie podstawowym kryterium wyboru nieruchomości stała się cena, w przyszłości klienci najprawdopodobniej będą mogli skupić się na innych aspektach.
 
Dyrektor działu badań i analiz Emmerson SA prognozuje wzrost stóp procentowych w przyszłym roku, a co się z tym łączy – spadek ożywienia na rynku kredytowym. Innym czynnikiem, który wpłynie na osłabienie koniunktury w sektorze finansowania zakupu nieruchomości, jest zmiana w programie dopłat rządowych „Rodzina na swoim”. Rząd zapowiada częściowe wycofywanie się z programu oraz zaostrzanie kryteriów warunkujących przyznawania dopłat. Powyższe czynniki wpływać będą na stopniowe ograniczanie popytu, jednak generalnie koniunktura gospodarcza będzie się poprawiać. Z przedstawionych danych wynika, że w ostatnich trzech kwartałach 2010 r. średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym w Krakowie wykazywały tendencję spadkową. Warto zauważyć, że podobny spadkowy trend występuje również w przypadku Warszawy, Wrocławia oraz Poznania. Szymon Jungiewicz stwierdził, że ta tendencja może się utrzymać również w przyszłym roku. Spadki cen wynikają z wprowadzania na rynek nowych, tańszych inwestycji. W istniejących inwestycjach najszybciej bowiem sprzedają się lokale tanie. Co z kolei ma wpływ na systematyczny spadek średniej ceny.
 

O sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych (indywidualnych i deweloperskich) na konferencji mówił Paweł Siwek z Emmerson Finanse SA. W wystąpieniu wskazywał na możliwe skutki wprowadzenia rekomendacji S, która wstępnie miałaby zostać wdrożona w 2011 r. Istotnym punktem, który zawiera projekt Komisji Nadzoru Finansowego, jest możliwość udzielania kredytów mieszkaniowych w walutach – przez banki zaangażowane w kredyty walutowe – w stopniu mniejszym niż 50 proc. Innym ważnym postanowieniem jest zmiana sposobu obliczania zdolności kredytowej. Od wprowadzenia nowych przepisów zdolność miałaby być obliczana na okres 25 lat. W efekcie możliwe byłoby obniżenie zdolności kredytowej.

 

Źródło: KRN.pl | 2010-11-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);