Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Spłata hipoteki i kupno mieszkania jako zwolnienie podatkowe

Spłata hipoteki i kupno mieszkania jako zwolnienie podatkowe

Czy zakup nieruchomości ze środków uzyskanych ze sprzedaży innego lokalu stanowi wystarczający podwód do zwolnienia podatnika z podatku dochodowego?

Z podatku dochodowego zwalnia przeznaczenie ceny sprzedaży nieruchomości sprzedanej przed upływem 5 lat od nabycia, na kupno lokalu mieszkalnego i spłatę kredytu oraz odsetek od tego kredytu zaciągniętego na pokrycie ceny zakupu sprzedanej nieruchomości.

Podatnik, w związku ze sprzedażą nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia i koniecznością zapłaty w związku z tym podatku dochodowego, zwrócił się do fiskusa z pytaniem: czy nie będzie zobowiązany do podatku, jeżeli wyda cenę sprzedaży na zakup lokalu mieszkalnego (spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego) oraz na spłatę kredytu oraz odsetek od tego kredytu zaciągniętego na zakup sprzedanej nieruchomości?

Fiskus przypomniał, że jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub wyżej wymienionych praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej, stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu. Wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych w wysokości przeznaczonej na własne cele mieszkaniowe w okresie 2 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Jednym z celów mieszkaniowych zgodnie z ustawą, są wydatki poniesione na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a także wydatki na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia na cele mieszkaniowe w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

W konsekwencji uzyskany przez wnioskodawczynię dochód ze sprzedaży w 2016 r. nieruchomości, w sytuacji, gdy przychód został wydatkowany na zakup lokalu mieszkalnego oraz spłatę kredytu przeznaczonego wyłącznie na zakup lokalu mieszkalnego, w którym wnioskodawczyni realizuje własne cele mieszkaniowe – podlega zwolnieniu z opodatkowania.

Interpretacja indywidualna z dnia 06.10.2017 r. znak 0115-KDIT2-3.4011.50.2017.2.JS

Źródło: KRN.pl | 2017-10-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Sand Hotel ****
Przepiękny dom jednorodzinny
Inwestycja Cieślewskiego 7A

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Przepiękny dom jednorodzinny

Płaza 

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Deweloperzy

);