Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Oszczędzanie na zakup mieszkania

Oszczędzanie na zakup mieszkania

Jak zaoszczędzić pieniądze na własne mieszkanie? Ważne jest odpowiednie podejście do zarządzania finansami. Istnieje kilka sposobów na zgromadzenie kapitału.

Zakup mieszkania wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. Nawet jeśli transakcja zostanie sfinansowana za pomocą kredytu hipotecznego, praktycznie niemożliwe jest przeprowadzenie jej zupełnie bez gotówki. Warto o tym pamiętać i z wyprzedzeniem zacząć gromadzić potrzebny kapitał.

Dawniej istniała możliwość pokrycia całkowitego kosztu nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego, a nawet uzyskania kwoty przewyższającej wartość hipoteki. Umożliwiało to zakup mieszkania osobom, które posiadały zdolność kredytową, jednak nie dysponowały oszczędnościami. Wiązało się to jednak z dużym ryzykiem. W przypadku problemów finansowych mogło się bowiem okazać, że nawet sprzedaż nieruchomości nie pozwoli na całkowitą spłatę kredytu. Aktualnie takie rozwiązanie nie jest możliwe. Zgodnie z rekomendacją S, wkład własny w sytuacji ubiegania się o kredyt hipoteczny powinien wynosić przynajmniej 20 proc. wartości nieruchomości lub minimum 10 proc., jeśli pozostała kwota zostanie zabezpieczona za pomocą tzw. ubezpieczenia niskiego wkładu. Zakup mieszkania wiąże się również z dodatkowymi kosztami, takimi jak np. wpis do księgi wieczystej, taksa notarialna czy podatek od czynności cywilno-prawnych, w przypadku mieszkania z rynku wtórnego. To wszystko sprawia, że osoba planująca zakup mieszkania powinna posiadać odpowiednio wysokie oszczędności. Dodatkowo eksperci w dziedzinie kredytów hipotecznych radzą, by nie wydawać całej odłożonej kwoty, lecz zachować przynajmniej 6-krotność swoich miesięcznych dochodów. Oszczędności te umożliwią regularną spłatę rat kredytu, także w sytuacji utraty pracy, pogorszenia warunków materialnych czy podniesienia stóp procentowych.

Oszczędzanie w statystykach

Z raportu CBOS „Polacy o swoich długach i oszczędnościach” opublikowanego w 2014 r. wynika, że 60 proc. mieszkańców naszego kraju w tamtym czasie nie dysponowało żadnymi oszczędnościami. Mniej niż połowa (40 proc.) ankietowanych zadeklarowała, że udało im się odłożyć pewną sumę pieniędzy. W raporcie czytamy: Większość osób posiadających oszczędności (65 proc.) deklaruje, że gdyby musieli przeznaczyć wszystkie oszczędności na bieżące utrzymanie, byliby w stanie żyć ze zgromadzonych zasobów przynajmniej przez dwa miesiące, a niemal co piąty (19 proc.) nawet dłużej niż pół roku. Co siódmemu (15 proc.) wystarczyłyby one na miesiąc, a co czternastemu (7 proc.) na krócej. Takie wyniki mogą dziwić, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w 2011 r. wielu Polaków popadło w kłopoty finansowe na skutek rekordowo wysokiego kursu franka szwajcarskiego. Mogłoby się wydawać, że dla innych to wydarzenie stanie się motywacją do systematycznego oszczędzania.

Zdefiniowanie celu

Z powyższych danych można wysnuć wniosek, że oszczędzanie wcale nie jest proste. Dlatego na początku warto zdefiniować cel, do którego chcemy dążyć. Jeśli planujemy kupić nieruchomość, powinniśmy konkretnie określić jej cechy, takie jak metraż, liczba pomieszczeń, lokalizacja itd. Zastanówmy się, czy będziemy szukać na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Po pierwsze takie działanie pomoże nam wyobrazić sobie mieszkanie, które chcemy posiadać, a to pod względem psychologicznym ułatwi oszczędzanie. Jeszcze ważniejszy jest drugi cel, który osiągniemy – będziemy w stanie określić przybliżoną wartość nieruchomości, a na tej podstawie obliczymy wysokość wymaganego wkładu własnego. Jeśli dodamy do tego koszty okołokredytowe i tzw. poduszkę finansową, będziemy wiedzieli, ile oszczędności potrzebujemy. Warto również zastanowić się, jak szybko zamierzamy dokonać transakcji. Wówczas możemy podzielić niezbędną kwotę przez liczbę miesięcy i zorientować się, ile dokładnie musimy odkładać z każdej wypłaty.

Diagnoza wydatków

Pierwszym krokiem do zmiany w dowolnej dziedzinie jest określenie aktualnego stanu rzeczy. Podobnie wygląda kwestia osobistych finansów. Wiele osób narzeka, że nie posiada wystarczającej ilości pieniędzy, jednak nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, na co je wydaje. Aby kontrolować swoje finanse, należy to zmienić. Najlepiej zacząć od zapisywania wszystkich wydatków. Istnieje kilka metod. Jedni zbierają paragony, a po pewnym czasie, np. pod koniec miesiąca, spisują z nich kwoty, które przyporządkowują do kilku kategorii, np. jedzenie, ubrania, rozrywka itd. Podziału na kategorie wydatków można dokonywać również na bieżąco, np. wkładając paragony do odpowiednio oznaczonych kopert. Do kwot z paragonów należy doliczyć informacje o transakcjach dokonanych kartą. Tutaj ułatwione zadanie mają osoby korzystające z bankowości internetowej, które potrzebne informacje znajdą w historii konta. Można również podliczać wydatki regularnie, zapisując je od razu po zrobieniu zakupów. Pomagają w tym różnego typu aplikacje na urządzenia mobilne. Wychodząc ze sklepu, wystarczy zapisać wydaną kwotę w odpowiedniej kategorii, a aplikacja podliczy, jaka część naszych dochodów już została zagospodarowana.

strona: [ 1 ] 2
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” 19/2017 | 2017-10-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

1

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Osiedle Klonowe 14
Villa sento
Sand Hotel ****
Oaza Bronowice

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 
Super oferta: / poprzednia następna