Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Opiekun mieszkania do wynajęcia

Opiekun mieszkania do wynajęcia

Wyjazd za granicę stawia nas przed dylematem: co zrobić z mieszkaniem – sprzedać czy wynająć. Tym, którzy zdecydują się na drugą opcję, pomoże zarządca nieruchomości.

Ze względu na obecną sytuację gospodarczą w Polsce, wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia. Część z nich staje przed dylematem: co zrobić ze swoim mieszkaniem – sprzedać czy może wynająć? Kto się nim zajmie podczas naszej nieobecności – znajomy, ktoś z rodziny, a może zarządca nieruchomości?

Skorzystanie z pomocy znajomego lub rodziny jest dobrym rozwiązaniem, o ile nie planujemy wynająć mieszkania lub mamy pewność, że nasz opiekun ma doświadczenie w wynajmowaniu nieruchomości. Jeśli nikt z najbliższego grona nie posiada takich kwalifikacji, rozsądniej będzie powierzyć mieszkanie profesjonalnemu zarządcy.

Na polskim rynku od kilku lat działają firmy świadczące usługę zarządzania najmem. Jest ona skierowana do osób, które ze względu na miejsce zamieszkania nie mają możliwości zajmowania się sprawami związanymi z wynajmowaniem i eksploatacją swojej nieruchomości.

Firmy zajmujące się zarządzaniem mieszkaniami zapewniają swoim klientom szereg usług dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb, poczynając od znalezienia najemcy, przez prowadzenie wszelkich rozliczeń, kontaktów z najemcami i administracją, a kończąc na reprezentacji właściciela przed urzędami. Jednym z celów zarządcy jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa właściciela –– świadomości, że jego majątek jest dobrze zabezpieczony. Korzystający z usługi zarządzania najmem chcą po powrocie do Polski zastać swoje mieszkanie w stanie takim samym (albo jeszcze lepszym), w jakim je zostawiali. A jeśli w międzyczasie było ono wynajmowane i czynsz najmu stał się dodatkowym źródłem dochodu lub posłużył do spłacania rat kredytu, to tym lepiej dla nich.

Cały proces zarządzania mieszkaniem zaczyna się od poszukiwania najemcy. Zazwyczaj firmy zarządzające profesjonalnie zajmują się znajdowaniem i selekcjonowaniem najemców. Szybkie znalezienie najemcy jest kluczowym czynnikiem osiągnięcia jak największego przychodu, a odpowiednie wybranie lokatora zaoszczędzi problemów w przyszłości. Ważną kwestią jest również odpowiednie przygotowanie umowy najmu, które zabezpieczy interesy właściciela nieruchomości. W przypadku zlecenia zarządzania profesjonalnemu podmiotowi znacznie skuteczniejsza jest windykacja należności od najemcy i egzekwowanie innych zapisów umownych. W imieniu właściciela opiekun mieszkania dokonuje płatności do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, organizuje sprzątanie, a nawet jeśli sytuacja tego wymaga przeprowadza remont czy doposażenie lokalu. Właściciel ma również pewność, że dokonywane są wszelkie płatności do dostawców mediów i nie powstaną żadne zaległości względem operatorów. Na zarządcy spoczywać też będzie obowiązek dbania o jego stan techniczny. Na podstawie pełnomocnictwa właściciel jest również reprezentowany na zebraniach wspólnoty i w jego imieniu może zostać oddany głos pod uchwałami. Wszystkie czynności wykonywane przez zarządcę mieszkania są prowadzone w celu ochrony interesów właściciela. Niejednokrotnie właściciel może uzyskać bezpłatne porady prawne i finansowe lub skorzystać z dodatkowych usług np. księgowych, dzięki którym przychody uzyskiwane z naszej nieruchomości zostaną rozliczone, a na koniec roku zostanie wystawiony PIT.

Wybierając opiekuna dla naszej nieruchomości, powinniśmy kierować się jego wiedzą merytoryczną oraz doświadczeniem, powierzamy bowiem w czyjeś ręce majątek warty kilkaset tysięcy złotych, z którym jesteśmy często związani emocjonalnie.

Zarządzanie mieszkaniami to nowa usługa, lecz niedroga. Na rynku funkcjonuje już kilka firm zapewniających opiekę nad mieszkaniem. Każda z nich posiada swój cennik usług. Średnio można przyjąć, że wynagrodzenie wynosi 10 proc.przychodu z najmu. Wydaje się to niedużą kwotą w stosunku do pewności, że nasz majątek jest bezpieczny i ktoś profesjonalnie się nim zajmuje.
 

Źródło: Home Rent | 2013-03-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

Ja2137 ⋅ 16-03-2019 | 23:53

Przydatny artykuł

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Deweloperzy

);