Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

O co pytać dewelopera przed kupnem mieszkania

O co pytać dewelopera przed kupnem mieszkania

Nowe M to bardzo często inwestycja życia. Poszukiwanie idealnego miejsca, zbieranie kapitału, trudniejsze lub łatwiejsze decyzje, z którymi na co dzień trzeba się mierzyć oraz ilość pytań, jaka rośnie każdego dnia.

Coraz więcej osób decyduje się na to, by kupić mieszkanie na rynku pierwotnym. To wygodne wyjście, które pozwala od początku zaplanować przestrzeń, a nowoczesne budownictwo jest modne, ergonomiczne i oszczędne w eksploatacji. Warto się jednak zastanowić, o co zapytać dewelopera, szczególnie gdy kupujemy „dziurę w ziemi” na podstawie rysunku technicznego.

 

  1. Kryteria wyboru
  2. W jakim stanie zostanie oddane mieszkanie?
  3. Teren zagospodarowany
  4. Rezerwacje, kredyty, umowy

 
Kryteria wyboru

Przy wybieraniu mieszkania lub domu często będziemy kierować się lokalizacją, metrażem i oczywiście ceną. To na pierwszy rzut oka najważniejsze kryteria. Przed wyborem konkretnej oferty, szczególnie gdy kupujemy mieszkanie od dewelopera, warto jednak zainteresować się szeregiem różnych innych spraw. Poza samą nieruchomością interesować nas powinno, jak skonstruowana będzie umowa, jakie wynikają z niej zobowiązania i prawa i oczywiście, z jakimi dodatkowymi kosztami musimy się liczyć. Niezwykle ważnym aspektem stają się wszelkiego rodzaju gwarancje. Z zasady więc możemy i powinniśmy pytać nawet o rzeczy oczywiste, bo przecież zakup mieszkania czy domu nie jest tanią inwestycją i warto sobie zapewnić poczucie bezpieczeństwa.


 
W jakim stanie zostanie oddane mieszkanie?

Potocznie używa się określenia stan deweloperski dla mieszkań czy domów z rynku pierwotnego. Z zasady jednak jest to dość duży worek pojęć i każdy developer w inny sposób interpretuje to, co w cenie mieszkania jest zawarte. Listę elementów, które wpływają na stan wykończenia, powinniśmy otrzymać wraz z ofertą. Nie bez znaczenia jest przecież to, w jakim stanie zostaną oddane ściany, czy będziemy mieć gniazdka, parapety czy grzejniki. Poza tym niezwykle istotna jest klasa okien i drzwi, ponieważ one realnie wpłyną na koszty ogrzewania oraz poczucie bezpieczeństwa. Jeśli interesuje się wykończenie pod klucz, zapytaj dewelopera, czy jest taka możliwość.


 
Teren zagospodarowany

Niezwykle ważne jest również to, w jaki sposób zostanie wykończona klatka schodowa i czy na przykład w bloku będzie winda. Zapytajmy również o wielkość i usytuowanie komórki lokatorskiej oraz dostęp do miejsca parkingowego. Naszą uwagę powinny również zwrócić plany zagospodarowania terenów wokół domu, bloku czy osiedla. Choć pewnie ważne będą strefy parkowania to jednak niezwykle istotne są również tereny zielone, place zabaw dla dzieci czy też układ chodników.


 
Rezerwacje, kredyty, umowy

Bardzo często, kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, zaczynamy od rezerwacji. To ona daje nam czas na to, by się zastanowić, znaleźć odpowiedni kredyt, a także zweryfikować wszystkie wątpliwości z deweloperem. Warto również zobaczyć inne realizacje tej firmy, ponieważ to one są najlepszą i najbardziej rzetelną reklamą. Ci, którzy wybrali na miejsce pobytu Kraków, mieszkania na portalu Obido wybierają chętnie, ponieważ mają dostęp do bardzo rozbudowanej i spersonalizowanej oferty. Doskonałą jakość potwierdzają również ci, którzy za pomocą intuicyjnej wyszukiwarki znaleźli wymarzone mieszkanie. Okres rezerwacji jest właśnie idealny na to, by zobaczyć, co inni mają w ofercie.
 
Klienci decydują się często również na umowy rezerwacyjne, które dają kilka miesięcy na to, by dokładnie sprawdzić, czy faktycznie chcemy w danym miejscu mieszkać. Warto z tej opcji korzystać, ale koniecznie trzeba sprawdzić, czy w przypadku rezygnacji otrzymamy zwrot środków.
 
 

Źródło: KRN.pl | 2020-06-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);