Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Niższy VAT na mieszkania (projekt zmian)

Niższy VAT na mieszkania (projekt zmian)

Właśnie trwają prace w sejmowej Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Infrastruktury nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. nowelizacja ta wprowadza niższą, 7-procentową stawkę VAT dla mieszkań i budynków zaliczanych do tzw. budownictwa społecznego.

Właśnie trwają prace w sejmowej Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Infrastruktury nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Pierwsze czytanie projektu odbyło się na posiedzeniu Sejmu w dniu 10 lipca 2007 r.

Kwestie, których dotyczy wyżej wymieniona nowelizacja, regulują obecnie: co do VAT – ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r., nr 54, poz. 535 ze zm.), zaś co do kwestii zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych – ustawa z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. z 2005r., nr 177, poz. 1468 ze zm.). Nowelizacja ta miałaby, co do zasady, wejść w życie z dniem 1 stycznia 2008 r. Obecnie zajmiemy się jedną istotną zmianą wprowadzaną do pierwszej z wyżej wymienionych ustaw.

Otóż nowelizacja ta wprowadza niższą, 7-procentową stawkę VAT dla mieszkań i budynków zaliczanych do tzw. budownictwa społecznego. Głównym kryterium decydującym o zastosowaniu tej stawki, w miejsce 22-procentowej, będzie metraż domu lub mieszkania. I tak stawkę 7-procentową stosować się będzie, co do zasady, między innymi do budowy lub dostawy domów jednorodzinnych o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 220 m kw., budynków mieszkalnych o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowych oraz znajdujących się w nich lokali mieszkalnych o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 120 m kw., budynków noclegowni, domów dla bezdomnych, budynków domów pomocy społecznej, placówek opiekuńczo wychowawczych, ośrodków wsparcia i ośrodków interwencji kryzysowej. Przy czym zastosowanie tej niższej stawki będzie obwarowane potwierdzeniem charakteru mieszkalnego oraz możliwości całorocznej eksploatacji budynku lub mieszkania przez stosowne pozwolenie na budowę, zgodne z przepisami ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. nr 156 poz. 1118 ze zm.).

Trzeba również podkreślić, że także w wypadku budowy lub dostawy budynków lub lokali o większej niż powyżej wskazana powierzchni 7-procentowa stawka VAT będzie miała zastosowanie tylko do części ich powierzchni. Niższa stawka podatku będzie również stosowana do pewnych rodzajów remontów, wymienionych w ustawie. Natomiast pozostałe remonty – nieobjęte zakresem „budownictwa społecznego” – podrożeją.

W każdym zaś wypadku 7-procentowa stawka VAT nie będzie stosowana do tej części powierzchni użytkowej budynku lub mieszkania, która będzie stanowić powierzchnię garażu, miejsca postojowego oraz takich pomieszczeń jak basen, sauna, siłownia, solarium a także lokali przeznaczonych na działalność gospodarczą inną niż polegająca na wynajmie na stałe lokali na cele mieszkaniowe.

Źródło: KRN.pl | 2007-08-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);