Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Najlepszy moment na zakup mieszkania

Najlepszy moment na zakup mieszkania

Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania? Kiedy mamy szansę na negocjowanie cen?

Pewnie wiele osób poszukujących mieszkania, czy też planujących je zakupić w najbliższej przyszłości, zastanawia się, jaki okres jest do tego najlepszy. Patrząc na rzeczy, które kupujemy zdecydowanie częściej niż nieruchomości, takie jak rower, narty, samochód, możemy zauważyć, że w pewnych okresach te dobra łatwiej nabyć i po atrakcyjnej cenie, a w innych trudniej. Weźmy na przykład narty. Zazwyczaj przed sezonem zimowym wiele osób uświadamia sobie braki w sprzęcie, czy też samą chęć wymiany na coś nowszego. Wybór jest duży, a towar chodliwy. Jednak jeśli zdecydujemy się dokonać takiego zakupu po sezonie lub też latem, to znalezienie interesującego sprzętu okaże się trudniejsze, ale jego cena może być zdecydowanie niższa.

W takim razie, kiedy jest najlepszy czas na zakup mieszkania? W przypadku innych nieruchomości można wskazać taki okres. Domy czy działki najczęściej kupowane są wiosną i latem, co wiąże się z tym, że naturalne otoczenie wygląda zupełnie inaczej, kiedy jest ciepło, a inaczej przykryte warstwą śniegu. Nie bez znaczenia są też możliwości i technologia budowy domów, gdyż nie łatwo kopać fundamenty zimą.


Analiza rynku i własnych możliwości finansowych

Niestety, a może właśnie stety (!), trudno jednoznacznie określić, jaki jest najlepszy moment na zakup mieszkania. Nie istnieje uniwersalna zasada dla potencjalnych nabywców. Pora roku w ogóle nie ma w tym przypadku znaczenia. Swoich nowych czterech kątów nie kupimy taniej zimą, czy może drożej latem. Ceny metra kwadratowego są i będą zależne od sytuacji gospodarczej związanej z rynkiem budowlanym i finansowym.

Kilka miesięcy temu wielu ekspertów spodziewało się delikatnej obniżki cen nieruchomości jeszcze w 2018 r., a jednak stawki metra kwadratowego poszły do góry i prawdopodobnie dalej będą rosnąć. Sytuacja ta dotyczy zarówno mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, które wzajemnie na siebie oddziałują.

Jeśli zastanawiamy się nad odpowiednim momentem na zakup mieszkania, pewne czynniki muszą być dla nas bardzo istotne. Pierwszy z nich i być może najważniejszy to pieniądze. Decydując się na zakup nieruchomości, musimy dysponować pewną sumą gotówki. To prawda, że większość transakcji jest opierana na kredytach hipotecznych, jednak by taki uzyskać, kupujący powinien posiadać kwotę w wysokości co najmniej 10 proc. wartości mieszkania.

Niestety liczba banków oferujących kredyty w wymienionej wysokości wkładu własnego jest ograniczona. Dlatego chcąc mieć duży wachlarz możliwości, trzeba się przygotować na minimum 20 proc. ceny mieszkania. Nie dysponując znaczną ilością gotówki, należy dobrze przemyśleć, czy będzie nas później stać na spłatę. Co jest bardzo istotne, zazwyczaj kredyt zaciągany jest na 20-30 lat i mało kto w tym momencie zwraca uwagę na to, że wysokość raty na pewno kilkukrotnie się zmieni. Obecnie stopy procentowe są na historycznie niskim poziomie, co spowodowało, że kredyty stały się tańsze i bardziej dostępne. Niemniej jednak za 10-20 lat mogą one znacząco wzrosnąć, co przełoży się na wzrost raty kredytu nawet o 30-40 proc. (przyjmując, że oprocentowanie wzrośnie do poziomu 6 proc., z obecnego 1,5 proc., jak miało to miejsce w 2008 r.).

Jeżeli sprawę funduszy na zakup wymarzonego mieszkania mamy już załatwioną, to kolejnym kluczowym czynnikiem jest właśnie określenie „wymarzone”. Znaczenie ma w tym przypadku to, czy decydujemy się na zakup z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Nieruchomości często kupowane są na lata lub nawet na całe życie. Dlatego też nie można podchodzić do zakupu emocjonalnie, trzeba kierować się rozsądkiem i spokojem. To, jakie mieszkanie kupimy, będzie przez lata oddziaływać na komfort życia, a dla większości sprzedaż i zakup kolejnego mieszkania mogą być trudne.


Termin realizacji inwestycji

Interesując się rynkiem pierwotnym, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na termin realizacji danej inwestycji. Od momentu uruchomienia sprzedaży przez dewelopera do oddania lokali mijają zazwyczaj dwa lata, czego musimy być świadomi. Jeżeli inwestycja cieszy się dużym zainteresowaniem, to mieszkania sprzedają się bardzo szybko, a wybór metrażu, piętra i orientacji względem stron świata szybko się zawęża. W takiej sytuacji trudno też o znaczącą negocjację ceny, a decyzje trzeba podejmować stosunkowo prędko.

Co w sytuacji, gdy nie chcemy decydować się na zakup przysłowiowej „dziury w ziemi”? Inwestycje, które nie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kupujących, sprzedają się znacznie wolniej, dlatego też przed zakupem możemy takie mieszkanie zobaczyć. Często jednak mamy dużo mniejszy wybór, ale i większe szanse na negocjowanie ceny. A to, że dana inwestycja nie cieszy się dużym zainteresowaniem, nie oznacza, że nie będzie idealna dla nas.


Zakup na rynku wtórnym

Natomiast gdy planujemy zakup z rynku wtórnego, sytuacja wygląda trochę inaczej. Wiele zależy od tego, czy chcemy zakupić mieszkanie na danym osiedlu albo w konkretnej dzielnicy, czy też rejon nie ma większego znaczenia. W przypadku, gdy interesujący nas obszar jest znacznie zawężony, możemy poczuć się jak myśliwy polujący na zwierzynę. Oferty mieszkań będą pojawiać się rzadziej i w mniejszych liczbach. Co ważne – o każdej porze roku, dlatego trzeba zachować czujność. Natomiast w przypadku, gdy rejonizacja nie ma większego znaczenia, wybór na pewno będzie większy. Niemniej jednak mieszkania w okazyjnych cenach i lokalizacjach będą się sprzedawać stosunkowo szybko. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, warto umawiać się na oglądanie przy świetle dziennym. Dzięki temu stwierdzimy, czy stopień jego doświetlenia nam odpowiada. Ponadto ewentualne niedoskonałości będą lepiej widoczne niż przy świetle sztucznym po zmroku.


Sytuacja życiowa i ekonomiczna nabywcy

Aby określić kilka ogólnych zasad, którymi należy się kierować przy zakupie mieszkania, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na swoją sytuację życiową i materialną. Warto rozeznać rynek, co, gdzie i za ile jest budowane lub też planowane. Jaką reputacją cieszą się poszczególne osiedla oraz jak wyglądają (czy są zadbane). Jeżeli mamy dzieci, a przeprowadzka wiąże się ze zmianą szkoły, również weźmy to pod uwagę. Przede wszystkim starajmy się kierować rozsądkiem i nie zwlekać do ostatniej chwili, aż nie będziemy już mieć wyboru lub zaskoczy nas podwyżka cen uderzająca w nasz budżet. 

Źródło: Dwutygodnik "Krakowski Rynek Nieruchomości, nr 12/2018 | 2018-07-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4.1

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Osiedle Lawendowa 3
Inwestycja Cieślewskiego 7A
Działka inwestycyjna
Sand Hotel ****
Oaza Bronowice
Enklawa Białowieska

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 

Działka inwestycyjna

Kraków, Dębniki, ul. F. Pokutyńskiego 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Deweloperzy